Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Rozporządzenie płacowe do Trybunału Konstytucyjnego
Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zwraca się do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją, Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, ustawą o pracownikach samorządowych oraz ustawą o KWRSiT rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
więcej...

Tomalik komentuje: Stanowcza reakcja na cios w nasze środowisko
Drodzy Czytelnicy Forum Samorządowego, w środę 6 czerwca na spotkaniu w Opolu burmistrzowie i wójtowie podpisali wspólne stanowisko wyrażające protest przeciwko decyzji rządu powodującej obniżenie o 20 procent wynagrodzenia m.in. burmistrzów i wójtów.

więcej...

Priorytety i bariery w budowaniu miast przyszłości

Raport Cyfrowe Miasta: brak świadomości społecznej na temat korzyści, jakie dają rozwiązania smart city i niewystarczający budżet - zarówno według mieszkańców polskich miast, jak i samorządowców, to główne bariery w budowaniu miast przyszłości.

więcej...

Europolis 2018 - ranking polskich miast obywatelskich
Ranking najbardziej obywatelskich polskich miast Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera zostanie przedstawiony 15 czerwca na konferencji EUROPOLIS w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.W którym mieście mieszkańcy są najbardziej zaangażowani w życie publiczne? Gdzie jest najwięcej stowarzyszeń? Które miasta organizują najwięcej konsultacji społecznych? Kto najchętniej dzieli się swoimi pieniędzmi?
więcej...

Patronat medialny „Forum Samorządowe”
Weź udział w konferencji „Systemy wspierające organizację akcji ratunkowych”
Wypadek jest niespodziewany zarówno dla ofiary jak i dla obserwatorów. W sytuacji nagłego zagrożenia życia trzeba szybko i zdecydowanie reagować. W każdym przypadku zagrożenia życia niezwykle istotne jest sprawne i skuteczne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Każdy błąd może być przyczyną utraty zdrowia, a nawet życia człowieka. W czasie akcji nie ma czasu na dyskusje. Powinna ona przebiegać sprawnie i szybko.


więcej...

Rząd przewiduje intensywny rozwój żeglugi śródlądowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W projekcie przewidziano m.in. reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej, tak aby wzmocnić urzędy żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie.


więcej...

Do Gdyni trafią nowoczesne, ekologiczne pojazdy z napędem elektrycznym

Miasto podpisało umowę o dofinansowanie projektu z programu „GEPARD”. Dzięki temu będzie mogło zakupić bezemisyjne pojazdy i przeszkolić kierowców. Cały projekt opiewa na ponad 15,5 miliona złotych, natomiast dofinansowanie wyniesie ponad 5 milionów złotych.


więcej...

Obniżanie wynagrodzeń samorządowców bez zapotrzebowania społecznego
Biuro Związku Miast Polskich zamówiło specjalny monitoring mediów, z którego wynika, że „powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych” i „społeczne postulaty” (stwierdzenia z uzasadnienia do rozporządzenia) dotyczące zmniejszenia pensji samorządowców nie znajdują potwierdzenia w medialnych informacjach.
więcej...

Posłowie PiS posłuchali samorządowców i nowelizują prawo łowieckie

W związku z problemami z szacowaniem szkód łowieckich, posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji Prawa łowieckiego. Nowe przepisy przewidują, że sołtysa w  zespole szacującym szkody ma zastąpić przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. 

więcej...

Brak przesłanek do przesunięcia wyborów, ale pilna jest nowelizacja Kodeksu wyborczego

Niezbędna jest pilna nowelizacja prawa wyborczego, wycofanie się z przepisów o transmisji z lokali wyborczych oraz powierzenie organizacji wyborów władzom lokalnym. Błędy ustawodawcy i nieprzygotowanie władz publicznych do przeprowadzenia głosowania w zgodzie z obecnymi przepisami Kodeksu wyborczego nie są przesłankami do przesunięcia terminu wyborów samorządowych – twierdzi prof. Piotr Uziębło w ekspertyzie dla Fundacji im. Stefana Batorego. 

więcej...

Profesjonalne wykaszarki Husqvarna do najbardziej wymagających zadań
Koszenie dużych powierzchni, wycinanie gęstej trawy, zarośli, chwastów, precyzyjne dokaszanie brzegów trawnika przy ogrodzeniach, wokół drzew, rabat kwiatowych, praca na zróżnicowanym terenie czy na stromych zboczach to wymagające zadania, z którymi doskonale poradzą sobie profesjonalne wykaszarki Husqvarna.


więcej...

Lubelskie wybrane do programu pilotażowego Komisji Europejskiej
W Brukseli podczas konferencji dotyczącej dobrych praktyk w zarządzaniu polityką spójności wyłonionych zostało pięć instytucji zarządzających, które wezmą udział w nowym programie pilotażowym Komisji Europejskiej. Z Polski jako jedyna znalazła się Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego.
więcej...

Sukces Kujawsko-Pomorskiego – dostanie środki z Funduszu Solidarnościowego
Województwo otrzyma wsparcie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na pokrycie wydatków związanych z likwidacją skutków nawałnic, które przeszły przez region w sierpniu ubiegłego roku. Samorząd województwa konsekwentnie zabiegał o te środki, uczestnicząc w szacowaniu strat i skutecznie przekonując europejskie gremia, że taka pomoc jest niezbędna.


więcej...

Województwo Podlaskie z honorową ulicą w Chicago

Belmont Avenue w dzielnicy River Grove w Chicago zyskał drugie, honorowe imię. Z inicjatywy Polonii związanej z regionem podlaskim ulica nosi nazwę Województwo Podlaskie. W uroczystościach nadania imienia wziął udział marszałek Jerzy Leszczyński.


więcej...

Minister przyznał się do błędu w ustawie. Będzie nowelizacja prawa wodnego

Opłata denna to pomyłka. Przez przecinek w złym miejscu naliczane były horrendalne stawki. Minister Marek Gróbarczyk zaapelował w programie „Money. To się liczy”, by przedsiębiorcy składali odwołania. 

więcej...

Weź udział w kolejnej edycji Sportowych Mistrzostw Polski Samorządowców
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w XIII Międzynarodowych Sportowych Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych, Radnych i Parlamentarzystów z udziałem reprezentacji miast i gmin z całej Polski oraz drużyn zagranicznych, które odbędą się w dniach 6 – 9 września 2018 roku w Gorlicach.


więcej...

Jak wygląda społeczny monitoring wyborów w innych krajach?
Infolinia i interaktywna mapa alertów wyborczych, monitorowanie „turystyki wyborczej”, sprawdzanie czy środki publiczne, urzędy i strony internetowe władz lokalnych nie są wykorzystywane do agitacji wyborczej, portal analizujący źródła darowizn na kampanie – to niektóre przykłady społecznej kontroli wyborów wskazane w opracowaniu przygotowanym dla Fundacji im. Stefana Batorego. W dokumencie oceniono także możliwości zastosowania podobnych narzędzi w Polsce.
więcej...

Ruszyła druga edycja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
Wakacyjny wypoczynek sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Jednak jest to także czas, w którym znacząco wzrasta liczba utonięć. Dlatego właśnie Policja już po raz drugi rozpoczęła kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.


więcej...

RODO a monitoring
Czy to prawda, że od wejścia RODO monitoring jest nielegalny? - Nieprawda - mówi Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji.
więcej...

Tadeusz Wrona komentuje: Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ma 25 lat
21 maja 1993 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji, a formalnie powołała ją Premier Hanna Suchocka, zarządzeniem nr 20 z 22 lipca 1993 r. Droga do powstania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu była jednak trudna, prawdę mówiąc samorządowcy wymusili jej powstanie.

więcej...

< 15 16 17 18 19 21 22 23 24 25   ...   165 >
 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»