Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST 
Spotkanie samorządowców z premierem Morawieckim


21 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z premierem rządu Mateuszem Morawieckim.

Strona samorządowa, którą tworzy sześć ogólnopolskich korporacji samorządowych (Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP) przedstawiła bardzo ważne dla środowiska samorządowego zagadnienia takie jak reforma zdrowia czy finansowanie oświaty.

Związek Województw RP przybliżył zgłaszany przez siebie w ostatnim czasie na forum KWRiST problem trudnej sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, wynikający głównie ze zbyt niskich opłat za egzaminy na prawa jazdy przeprowadzane przez WORDy.

Natomiast prezydenci Wrocławia Jacek Sutryk oraz Sopotu Jacek Karnowski wręczyli premierowi tzw. Białą księgę - czyli opracowanie rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln uchodźców z Ukrainy. Dokument to efekt obrad Samorządowego Okrągłego Stołu, który w maju odbył się we Wrocławiu.

Z kolei Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej apelował o wyrównanie JST udziału w podatku PIT. Okazuje się, że ryczałt, który samorządy otrzymują w bieżącym roku w 12 miesięcznych ratach jest aż o 880 mln zł mniejszy niż wykonanie PIT za ubiegły rok.

– Chciałbym, abyśmy wspólnie wypracowali w wielu poruszonych przez państwa obszarach jak najbardziej racjonalne rozwiązania. Podzielilibyśmy je na 2 grupy – te które dotyczą problemów długofalowych związanych np. z demografią, edukacją, ochroną zdrowia i te, które mają charakter krótkotrwały, ale bardzo gwałtowny, np. rosnące koszty paliwa czy energii cieplnej. To potężny problem, będziemy o nim rozmawiać z ministrami – musimy całościowo podejść do tej kwestii - powiedział premier podsumowując spotkanie. Zapowiedział też konsultacje w obu grupach problemów z odpowiednimi ministrami.

Samorządowcy określili spotkanie z premierem jako dobre i owocne, ale czekają na efekty rozmów.

Źródło: https://www.miasta.pl/
           https://polskieregiony.pl/
Fot. KPRM

2022-06-22 06:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

26-30 czerwca, Katowice, Światowe Forum Miejskie - WUF11, https://www.gov.pl/web/

28 czerwca, Katowice,
Forum Liderów PPP, https://www.forumliderowppp.pl/Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»