Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Posiedzenie Zarządu ZPP: kluczowe sprawy dla rozwoju powiatów

Posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich w Sejmie RP, zorganizowane na zaproszenie Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego, było istotnym wydarzeniem dla reprezentacji z powiatów. Uczestnicy spotkania, wśród których znaleźli się przedstawiciele Zarządu Związku Powiatów Polskich oraz szereg ważnych gości, podjęli dyskusję na temat kluczowych zmian legislacyjnych, których realizacji oczekują podczas nowej kadencji Parlamentu.

więcej...

CYFRYZACJA
Kolejne miasta oferują mieszkańcom nową funkcję w aplikacji mObywatel

Asseco wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki wprowadzają w kolejnych miastach możliwość regulowania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z poziomu aplikacji mObywatel. Do projektu dołączyły Włocławek, Stalowa Wola, Zabrze, Skierniewice, Ostrowiec Świętokrzyski, Łowicz i Kalisz.
więcej...

POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Sprawy lokalne w rękach mieszkańców – ruszyły zapisy do akcji Masz Głos

Zbliżające się wybory samorządowe to wyjątkowa okazja dla mieszkańców, aby poznać i wybrać do władz osoby, które dobrze rozumieją problemy lokalnych środowisk. Znając wcześniej plany i priorytety poszczególnych kandydatów, łatwiej po wyborach współpracować przy konkretnych wyzwaniach, np. zapobiegać wycince drzew, doprowadzić do remontu chodnika, stworzyć miejsce spotkań dla młodzieży czy powołać Radę Seniorów albo Radę Kobiet.

więcej...

KWRiST 
Pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

W siedzibie MSWiA, odbyło się pierwsze po zaprzysiężeniu rządu premiera Donalda Tuska, posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas posiedzenia szef MSWiA wręczył przedstawicielom strony rządowej akty powołania do składu komisji.

więcej...

STOWARZYSZNIA 
Wielkopolscy samorządowcy zaprezentowali swój dekalog

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego. W zaprezentowanym stanowisku, które trafi do rządu i parlamentarzystów, samorządowcy postulują potrzebę podjęcia debaty i odpowiednich działań legislacyjnych, które doprowadzą do utrwalenia stabilnych ram prawno – finansowych funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

więcej...

WYBORY 2024
Poznaj najważniejsze terminy związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia. W związku z rozporządzeniem listy kandydatów na radnych będą mogły być zgłaszane do 4 marca, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 14 marca.
więcej...

KONKURSY 
Zwycięzcy nagród Super Samorząd i Super Głos

Nagrodę Super Samorząd przyznajemy od 2011 roku. Na pomysł doceniania dobrze funkcjonujących gmin w Polsce, gdzie mieszkańcy razem z władzami –  jak równy z równym – pracują nad rozwiązaniem jakiegoś lokalnego problemu, wpadła Joanna Załuska, wieloletnia dyrektorka akcji Masz Głos. Nagrodę otrzymują zarówno inicjujące potrzebę zmian organizacje społeczne lub grupy nieformalne, jak i współpracujące z nimi władze.


więcej...

BEZPIECZŃSTWO 
Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera policję

Mikroskopy, przenośny analizator rentgenowski czy hybrydowy łapacz pocisków – to tylko część sprzętu, który został przekazany Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko milion złotych.

więcej...

RAPORTY
Zdaniem NIK dochody własne gmin rosną, ale równocześnie zwiększają się zaległości

W większości skontrolowanych gmin działania podejmowane w celu zwiększenia dochodów własnych były nieskuteczne lub obarczone nieprawidłowościami. Polegały one głównie na naliczaniu podatków lokalnych w niewłaściwej wysokości lub za niewłaściwy okres. NIK zwraca również uwagę, że większość gmin nieprawidłowo dochodziła zaległości z tytułu dochodów własnych.
więcej...

WYDARZENIE 
W Kołobrzegu obradowali przedstawiciele województw

Porozumienie o współpracy z UNICEF Polska, zgłoszenie kandydatury do Europejskiego Komitetu Regionów, powołanie nowego członka zarządu oraz delegata do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy – to kluczowe wydarzenia 41. Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP.

więcej...

STOWARZYSZENIA 
Związek powiatów zawarł porozumienie z Biurem Niepodległa

Dyrektor Biura Niepodległa Wojciech Kalwat oraz Andrzej Płonka, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, podpisali ramowe porozumienie o współpracy. W bieżącym roku ZPP obchodzi jubileusz ćwierćwiecza działalności.

więcej...

WYBORY 2024
Premier Tusk: Wybory samorządowe odbędą się 7 oraz 21 kwietnia

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas konferencji prasowej, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga tura 21 kwietnia.
więcej...

PATRONAT MEDIALNY 
Jakie perspektywy samodzielności finansowej samorządów kreuje nowa rzeczywistość polityczno-gospodarcza? 


Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy będzie pierwszym po wyborach parlamentarnych i samorządowych wydarzeniem poświęconym polityce finansowej i inwestycyjnej polskich samorządów. W dniach 13-14 maja w Sopocie poruszone zostaną kluczowe tematy dla poprawy sytuacji w budżetach lokalnych oraz wyzwań w nowym otoczeniu prawno-ekonomicznym.

więcej...

WYDARZENIA LOKALNE 
W Poznaniu trwają bezpłatne badania kamerą termowizyjną

"Trzymaj ciepło" to cykliczny program bezpłatnych badań kamerą termowizyjną, skierowany do mieszkańców Poznania. Projekt doczekał się aż czternastu edycji. W poprzednich odsłonach był organizowany we współpracy z Veolią Energia Poznań. Od 2022 r. Miasto Poznań kontynuuje go ze środków własnych.

więcej...

KLIMAT i ŚRODOWISKO 
Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE

Na terenie Pomorza Zachodniego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Województwo zachodniopomorskie praktycznie produkuje tyle energii odnawialnej, ile zużywa. Wynik 98,2% to najlepszy rezultat wśród regionów.

więcej...

TURYSTYKA 
Kraków i Sopot postulują o zmiany w sprawie turystycznego najmu 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i p.o. prezydenta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zwrócili się z prośbą do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa o powołanie zespołu, który zająłby się pilnym przygotowaniem zmian ustawowych w zakresie turystycznego najmu krótkoterminowego.
więcej...

WYDARZENIA LOKALNE 
Białystok Miastem Praw Człowieka

Prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał deklarację aspiracji Białegostoku o rangę "Miasta Praw Człowieka". Podpisanie tej deklaracji podkreśla zobowiązanie do przestrzegania i promowania praw człowieka na wszystkich poziomach lokalnego życia społecznego.

więcej...

CYFRYZACJA 
Cyfrowa Polska z perspektywy samorządu

Minister Krzysztof Gawkowski oraz wiceministrowie spotkali się z organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego. Tematem spotkania było m.in. wypracowanie zasad współpracy między samorządami a administracja rządową. Wicepremier Gawkowski zapowiedział, że drzwi Ministerstwa będą zawsze otwarte dla samorządów.

więcej...

POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Pieniądze, bezpieczeństwo i przyszłość pod lupą NIK w 2024 roku

Dziewięćdziesiąt cztery – tyle planowych kontroli przewiduje plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 rok. Badając aktualny stan państwa, Izba niezmiennie kieruje wzrok zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość – sprawdza, jak wykonywane były zadania nałożone na różne podmioty publiczne i w jaki sposób jesteśmy przygotowani na rozmaite wyzwania, które może przynieść jutro.
więcej...

OCHRONA ŚRODOWISKA 
Sejmik nie zmieni terminu wejścia w życie zakazu używania tzw. kopciuchów

Radni województwa wielkopolskiego przyjęli stanowisko będące odpowiedzią na apele kilkudziesięciu rad wielkopolskich gmin, które chciały przesunięcia terminu wejścia w życie zakazu używania najgorszej jakości kotłów do ogrzewania (tzw. kopciuchów), wynikającego z podjętych przez sejmik uchwał antysmogowych.

więcej...

< 1 2 4 5 6 7 8   ...   221 >
 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»