Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


JST alarmują o nie uwzględnianiu wszystkich strat po nawałnicach
W ocenie urzędników z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wśród niedoszacowanych strat znalazły się straty dotyczące lasów, straty bezpośrednie w rolnictwie i infrastrukturze. Nie uwzględniono też wszystkich kosztów akcji ratowniczej.
więcej...

Zwycięstwo Gdyni przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości

Gdynia oraz miejska spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo wygrały w sprawie lotniska przed Sądem Unii Europejskiej. Sąd unijny przyznał rację miastu i stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej, która zahamowała przekształcenie gdyńskiego lotniska z wojskowego w wojskowo-cywilne.

więcej...

Samorządy powinny współuczestniczyć w kształtowaniu szkolnictwa wyższego

Związek Powiatów Polskich zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zmian w projekcie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (wersja z dnia 16 września 2017 r.) w części dotyczącej relacji szkół wyższych i jednostek samorządu terytorialnego.
więcej...

W jaki sposób armia i służby potrafią widzieć przez ściany?
Nawet najdokładniejszy plan budynku nie jest w stanie oddać wszystkich jego niuansów, a już w szczególności nie jest w stanie przewidzieć zachowania ludzi, którzy znajdują się w środku. Jak więc przygotować odpowiednią strategię akcji przeprowadzanej przez antyterrorystów, wojsko lub służby ratownicze?


więcej...

W Łodzi powstają kolejne tężnie solankowe

Dzięki budżetowi obywatelskiemu łódzkie parki, i nie tylko, wzbogacą się o nowe tężnie solankowe. W 2017 r. zgłoszono 6 projektów na budowę tych niezwykłych, zbawiennych dla zdrowia konstrukcji. W głosowaniu zwyciężyły wszystkie zadania i zostaną one zrealizowane w przyszłym roku.

więcej...

Tadeusz Wrona komentuje: Między decentralizacją a centralizacją
Bez wątpienia najważniejszym dokumentem dotyczącym samorządów terytorialnych w ostatnim czasie jest złożony w Sejmie poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk nr 2001).

więcej...

Warszawa dofinansuje zakup smartfonów dla osób niewidomych i niedowidzących

Ruszyły szkolenia dla 1000 niewidomych lub słabowidzących warszawiaków z użytkowania smartfonów i aplikacji mobilnych. Kolejnym etapem jest dofinansowanie przez ratusz zakupu smartfonów. Na ten cel ratusz przeznaczy nie mniej niż 1 mln zł.

więcej...

Wprowadzenie systemu roweru metropolitalnego coraz bliżej

Projekt zakłada budowę systemu opartego o flotę rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Na obszarze 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot znajdzie się blisko 3900 rowerów 4 generacji wyposażonych w moduły GPS i elektrozamek.

więcej...

Kolejne mazowieckie gminy stawiają na odnawialne źródła energii

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej już od początku 2019 roku mieszkańcy gmin Nasielsk, Leoncin i Winnica skorzystają z odnawialnych źródeł energii.

więcej...

Lubuskie samorządy stają w obronie dobrego imienia JST

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego w przyjętym stanowisku krytycznie odniosło się wypowiedzi Bożeny Pierzgalskiej, rzecznik rrasowej Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”, którą wyraziła w programie „Poranny Gość Radia Zachód”.

więcej...

Poznaj uwagi do programu Platformy Obywatelskiej „Polska samorządna”
Prof. Paweł Swianiewicz, ekspert od prawie 30 lat zajmujący się badaniem samorządów lokalnych w Polsce, przeanalizował dla Fundacji Batorego program Platformy Obywatelskiej skierowany do samorządów lokalnych "Polska samorządna". więcej...

Mieszkańcy i turyści Mazowsza przesiadają się na rowery

Już ponad 5 milionów razy mieszkańcy Warszawy i turyści wypożyczyli w tym roku rowery Veturilo. To średnio ponad 1000 wypożyczeń w przeliczeniu na jeden rower.

więcej...

Samorząd w Krakowie rozda mieszkańcom 5 tysięcy masek antysmogowych

W ramach miejskiej kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” miasto rozda 5 tysięcy masek chroniących przed smogiem. Maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych krakowskich poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich.

więcej...

UE zwiększa na państwa członkowskie presje w kwestii obniżenia emisji CO2

Komisja Europejska proponuje, aby UE zwiększyła presję na europejskich producentów samochodów, aby w ciągu najbliższej dekady, do 2030 r. obniżyli o 30 proc. poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez pojazdy. Celem jest szybsze przestawienie się koncernów na dostarczanie klientom samochodów elektrycznych i hybrydowych.

więcej...

Osiem projektów z Polski wśród finalistów europejskiej nagrody Innovation in Politics Awards
Osiem projektów z Polski oraz osiem reprezentujących je osób znalazło się gronie finalistów pierwszej ogólnoeuropejskiej nagrody za twórczą i odważną pracę w sferze politycznej. 
więcej...

Agata Dąmbska komentuje: Nie czepiajmy się, czyli PiS dla JST

Czekaliśmy, czekaliśmy, aż się doczekaliśmy: PiS postanowił przeciąć wielomiesięczne spekulacje i zaprezentował (z jękiem) projekt, zmieniający ustawy o samorządzie (gminnym, powiatowym, wojewódzkim) oraz Kodeks wyborczy. Za jedyne 190 mln. zł. Media natychmiast ruszyły do komentowania tej drugiej nowelizacji; z nieszczęsnym ograniczeniem kadencji włodarzy z jednej strony i szczęsnym pozbyciem się JOW-ów z drugiej. Tymczasem równie ważne są tu postulaty ustrojowe.

więcej...

PKW odbierze JST organizację wyborów w gminach i miastach
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przedstawili w Sejmie tzw. ustawy samorządowe. Zakładają one m.in. przejęcie przez Państwową Komisje Wyborczą organizacji wyborów gminach i miastach oraz wprowadzenie dwukadencyjności. więcej... [KOMENTARZE (2)]


W Mińsku Mazowieckim będzie teraz jeszcze bezpieczniej

Do Mińska Mazowieckiego trafi prawie 260 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Umowy o dofinansowanie projektu podpisali Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek woj. mazowieckiego, Elżbieta Lanc, członek zarządu woj. mazowieckiego oraz Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.


więcej...

Kujawsko-Pomorskie uczy pływać najmłodszych mieszkańców regionu

Trwają zajęcia w ramach tegorocznej edycji programu „Umiem pływać”, realizowanego we współpracy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 79 gmin z regionu. W tym roku w zajęciach nauki pływania uczestniczy około 7 tysięcy uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych.

więcej...

Małopolska Niania wyróżniona

Projekt Województwa Małopolskiego – Małopolska Niania został uznany za najlepszą dobrą praktykę w działaniach administracji samorządowej. Zaprezentowano go podczas Polskiej Konferencji Jakości Administracji Publicznej, która odbyła się w kancelarii premiera.

więcej...

< 1 2 4 5 6 7 8   ...   133 >
 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

15 grudnia, Warszawa, Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, www.zmp.poznan.pl

18 grudnia, Legnica,
Szkolenie "Dostęp do informacji publicznej w jednostkach samorządu terytorialnego", www.nist.gov.pl

19-20 grudnia, Warszawa,
Szkolenie "RODO to nie rodeo - Zadania Użytkowników, Inspektora ODO i Administratora Danych - w świetle zmian RODO 2018", www.gigacon.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»