KLIMAT i ŚRODOWISKO
Pomorze Zachodnie stawia na moc z OZE
Na terenie Pomorza Zachodniego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Województwo zachodniopomorskie praktycznie produkuje tyle energii odnawialnej, ile zużywa. Wynik 98,2% to najlepszy rezultat wśród regionów.
Dane w zakresie wykorzystywania OZE w produkcji energii elektrycznej pochodzą z ostatniej publikacji Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Opracowana karta charakterystyki energetycznej zawiera informacje o przestrzennym rozmieszczeniu odnawialnych źródeł energii, ich mocy oraz ilości wytwarzanej energii. To dane za II kwartał 2023 r. Dokument ukazuje także rozwój energetyki odnawialnej w regionie na tle pozostałych województw oraz stan energetyki w poszczególnych gminach i powiatach Pomorza Zachodniego. Jest to możliwe dzięki współpracy RBGP zawiązanej z Urzędem Regulacji Energetyki, jak i z operatorami sieci dystrybucyjnej Enea oraz Energa.
Jednym z analizowanych punktów jest część dotycząca produkcji energii elektrycznej z OZE. Produkcja energii elektrycznej w 2022 roku wyniosła 6 100 GWh. Ten wynik to 16,2% produkcji krajowej.
Moc elektryczna instalacji OZE powyżej 50 kW w WZ na tle innych województw z podziałem na technologie – instalacje fotowoltaiczne, instalacje biogazowe, instalacje biomasowe, elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe na lądzie również plasują województwo zachodniopomorskie na pozycji lidera. Region w dalszym ciągu utrzymuje pozycję lidera w zakresie łącznej mocy zainstalowanej w koncesjonowanych oraz rejestrowanych instalacjach OZE (bez uwzględniania mikroinstalacji), przed województwami wielkopolskim (2 264 MW), pomorskim (1 665 MW) i kujawsko-pomorskim (1 486 MW). Moc instalacji powyżej 50 kW osiągnęła 2 827 MW, co stanowi 17,9% mocy zainstalowanej w kraju.
W karcie podane są także dane dotyczące mocy instalacji OZE w gminach i powiatach. Zdecydowanym liderem jest gmina wiejska Darłowo z mocą instalacji przekraczającą 258,6 MW. Kolejne miejsca zajmują gminy Malechowo (192,4 MW) i Postomino (167,5 MW). Liderem w zakresie instalacji biomasowych jest gmina Szczecin (91,5 MW), a instalacji fotowoltaicznych gmina Polanów (34,9 MW).Źródło: https://www.wzp.pl/
2024-01-10 08:19:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»