Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Spotkanie samorządowców z premierem

Zostanie wprowadzona specjalna taryfa opłat za energie elektryczna dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Taką deklaracje od prezesa Rady Ministrów usłyszeli przedstawiciele Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. 


Spotkanie odbyło się we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W jego trakcie premier Mateusz Morawiecki przedstawił dotychczasowe działania rządu mające na celu ochronę odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami cen energii oraz jej nośników. Przypomniał, że w Sejmie procedowana jest ustawa, która zamraża ceny energii (w ramach określonych rocznych limitów) dla gospodarstw domowych. Poinformował także, że rząd pracuje nad podobnymi rozwiązaniami dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla jednostek samorządu terytorialnego. Cena dla tych podmiotów ma nie przekraczać 800 zł za MWh. Ceną tą mają być objęte także przedsiębiorstwa komunalne prowadzące określone w ustawie rodzaje działalności z zakresu m.in. gospodarowania odpadami komunalnymi, dostarczania wody i odprowadzania ścieków czy komunikacji publicznej.

Największą część spotkania zajęła jednak dyskusja o rządowym pomyśle powierzenia samorządom dystrybucji węgla. Premier Morawiecki przekonywał, że celem rządu jest, aby węgiel dla odbiorców końcowych kosztował nie więcej niż 2000 zł za tonę. – tego się nie da zrobić z wykorzystaniem przedsiębiorców, ponieważ oni są nastawieni na maksymalizację zysku – mówił Mateusz Morawiecki. – I ja to rozumiem, ja tego nie krytykuję – dodawał.

Jak to zrobić, aby węgiel, który kosztuje obecnie 3000 zł – 3500 zł za tonę staniał do 2000 zł? To wymaga współpracy rządu i samorządu, którzy ten węgiel wydobędą (sprowadzą), posortują i zapewnią jego dystrybucję w kraju „po kosztach”.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele miast nie powiedzieli premierowi twardego „nie”. Podzielili się z nim natomiast swoimi wątpliwościami, co do prawnych i organizacyjnych możliwości realizacji tego pomysłu.

- Pośrednictwo w obrocie węglem to działalność regulowana i wymaga zezwolenia. Wiąże się z obowiązkami w zakresie podatku akcyzowego. Urządzenie składu węgla musi być zgodne z przepisami planowania przestrzennego/ochrony środowiska/spełniać określone wymogi wynikające z tych przepisów nie są łatwe do spełnienia. Z rozmowy z podmiotem, który węgiel dystrybuuje, który jest bardzo doświadczony, przygotowanie (od zera) nowego punktu (plac, waga, nośniki, urządzenia do sortowania) to jest około 3 – 4 miesięcy. Jak się narzuca obowiązki to trzeba mieć na uwadze możliwości ich realizacji – wskazywał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Problem ten został dostrzeżony także po stronie rządowej. Jak bowiem zapewnił Mateusz Morawiecki mówiąc, że rząd chce, aby projektowanej ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe były bardzo mocne zapisy, wskazujące, że samorządy mogą to zadanie realizować i aby w przyszłości ani Najwyższa Izba Kontroli ani ktokolwiek inny nie mógł kompetencji JST do jego realizacji zweryfikować negatywnie. Prezes Rady Ministrów dodał, że ustawa będzie obowiązywała z mocą wsteczną, aby jej przepisy objęły również te samorządy, które już obecnie zajmują się dystrybucją węgla.

Źródło: https://metropolie.pl/
fot. Krystian Maj/KPRM

2022-10-12 08:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

6 lutego, Warszawa, EEC Trends, https://www.trends.eecpoland.eu/2023/pl/

17 lutego, Szkolenie online Raport oszczędzania energii przez samorządy. Zasady sporządzania i wyliczania, https://mistia.org.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»