Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorządowiec z pasją

»

Prezydent, który służy mieszkańcom

Kazimierz Pałasz – samorządowiec z 15-letnim stażem. Mimo licznych obowiązków stara się realizować swoje pasje. Największą z nich jest tenis.

\"\"
Kazimierz Pałasz z Urszulą Dudziak

Kazimierz Pałasz, prezydent Konina pełni funkcję Prezydenta Miasta Konina od 15 lat. Zanim podjął pracę zawodową prowadził aktywną działalność społeczną, a następnie polityczną. Przez kilka lat był też wiceprzewodniczącym Rady Powiatowej, członkiem Kolegium Urzędu Zamówień Publicznych oraz Rady Zamówień Publicznych, Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W latach 1999-2003 uczestniczył w pracach Zarządu Związku Miast Polskich. Od 2003 r. pełni funkcję wiceprezesa związku.

Wykształcenie: mgr politologii UAM w Poznaniu. Ukończył też Podyplomowe Studium Prawa Pracy na UAM, Podyplomowe Studium Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego na SGH, Międzynarodowe Podyplomowe Studium Zarządzania Przedsiębiorstwem na Uniwersytecie
w Toruniu oraz Międzynarodowe Studium Marketingu i Zarządzania w Wyższej Szkole Technicznej w Brnie. Pracę zawodową rozpoczął w 1969 roku w Hucie Aluminium Konin, gdzie pracował do 1983 roku.
Wiek: 57 lat
Rodzina: żona Halina – wykształcenie średnie ekonomiczne, córka Jolanta
Jestem samorządowcem od: 1994 roku
Jestem prezydentem od: 1994 roku
Wynik w ostatnich wyborach: 13087 głosów – 56 proc. ( II tura)


Rozpoczynając pracę w samorządzie miał świadomość, że stanął przed poważnym wyzwaniem, wiążącym się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji, bycia wytrwałym, systematycznym i silnym człowiekiem. W 1994 i 1998 roku rada miasta Konina powoływała Kazimierza Pałasza na urząd prezydenta miasta, a w 2002 i 2006 roku w bezpośrednich wyborach samorządowych już sami mieszkańcy Konina obdarzyli go zaufaniem. Popularność Kazimierza Pałasza wśród koninian wynika w dużej mierze z postawy, jaką prezentuje prezydent.

– Samorząd musi być otwarty na mieszkańców i musi im służyć. Niewiedza na temat trudności życia codziennego społeczności lokalnej, a tym bardziej dużych problemów dotyczących całego miasta, uniemożliwia właściwie sprawowanie urzędu – mówi Kazimierz Pałasz. – Stąd też konieczność spotkań z interesantami – wyjaśnia. Prezydent podkreśla, że zawsze dąży do kompleksowego i zgodnego z prawem rozpatrzenia każdej sprawy i takiego samego zaangażowania w podejmowane działania oczekuje od swoich współpracowników.

– Obecna kadencja prezydenta Pałasza jest najtrudniejsza. Wielość różnych wpływów politycznych w samorządzie nie służy spokojnej pracy, a w konsekwencji dobru miasta – mówi Maciej Zając, radny miasta Konina. – To, co zarzuca prezydentowi opozycja, jak chociażby ostrożne podchodzenie do konstruowania budżetu, według mnie jest zaletą prezydenta Pałasza. Spokojne i przemyślane podejście do strategicznych spraw dotyczących Konina pokazuje, że zależy mu na przyszłości miasta i na optymalnych, a nie na doraźnych rozwiązaniach – dodaje.

Praca nad wizerunkiem miasta

Ostatnie 15 lat dla Konina to czas aktywnych zmian i budowy nowego wizerunku miasta. To budowa i modernizacja dróg w mieście, budowa nowych obiektów oświatowych, sportowych i kulturalnych. To również wykonanie kanalizacji sanitarnych i deszczowych, modernizacja placów miejskich, rewitalizacja starej części miasta oraz budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków i składowiska odpadów komunalnych. Ten czas to także powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, powołanie Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które co roku oddaje do użytku kilkadziesiąt mieszkań pod wynajem. W ostatnich latach dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej udało się zrealizować w Koninie największą w powojennej historii miasta inwestycję – budowę drugiego mostu przez Wartę. Wykonanie inwestycji prezydent Pałasz uważa za swój największy osobisty sukces.

– Cieszy mnie wykonanie planowanych inwestycji i świadomość, że dobrze służą one całemu miastu – mówi prezydent Konina. – Zadowolenie jest tym większe, jeżeli praca samorządu dostrzegana jest też przez władze wojewódzkie, czy rządowe. Konin w tej kwestii jest na dobrej pozycji, czego świadectwem są wyróżnienia i nagrody przyznane miastu – dodaje.

Trudności i wyzwania
Według Kazimierza Pałasza problemy dzisiejszych samorządów dotyczą w większości braku dobrych rozwiązań ustawowych. W opinii samorządowca szczególnie potrzebna jest lepsza polityka finansowa adekwatna do nowych zadań (głównie w oświacie) oraz zmiana ustawy o drogach publicznych poprawiająca sposób ich finansowania. Przede wszystkim konieczna jest ustawa o polityce miejskiej oraz ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Wbrew panującym trudnościom plany prezydenta Konina dotyczące rozwoju miasta są imponujące. Wśród nich: realizacja drugiego etapu nowego przebiegu drogi krajowej nr 25, która rozwiązać ma problem przejazdu przez miasto oraz modernizacja oczyszczalni dla lewobrzeżnej części Konina.

– Stojąc przed tak poważnymi zadaniami zawsze zachodzi obawa, że planów nie uda się zrealizować. Podejmowane przeze mnie działania nadania miastu nowego oblicza spotkały się z aprobatą koninian i z tego jestem dziś najbardziej dumny – przyznaje.  Prezydent wie również, że sam jeden zdziałałby niewiele, że ważny jest dobór najbliższych współpracowników, do których można mieć zaufanie i na kompetencjach których można zawsze polegać.

– Co do współpracy z Radą Miasta, to bywa różnie. Radni nie zawsze zgadzają się z proponowanymi rozwiązaniami i wtedy toczą się długie dyskusje. Jeżeli są one konstruktywne to dobrze. Gorzej, jeżeli dyskusja toczy się tylko dla dyskusji – stwierdza. O relacjach prezydenta z Radą Miasta mówi Tadeusz Wojdyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina.

– Czasami droga do porozumienia jest krótsza, czasami dłuższa. Zazwyczaj jednak przyczyną przedłużających się dyskusji są ograniczone możliwości budżetu miasta, a nie upieranie się przy swoim poszczególnych członków rady czy samego prezydenta miasta. Osobiście Kazimierza Pałasza cenię za poświęcenie i wiedzę. Myślę, że mieszkańcy Konina są najlepszymi weryfikatorami jego działań, a ich poparcie dla prezydenta wyrażone w bezpośrednich wyborach samorządowych jest niezbitym dowodem na jego dobrą, wieloletnią pracę na rzecz miasta.

Pasje realizuje razem z rodziną
Bycie samorządowcem wymaga przede wszystkim dobrej organizacji pracy i doskonale wie o tym prezydent Kazimierz Pałasz.

– Oczywiście, że czasu prywatnego jest niewiele. Są jednak urlopy, święta, czasami też wolne weekendy. Cały ten wolny czas spędzam wyłącznie z moją rodziną i staram się wtedy rozwijać swoje pasje, których jak na aktywnego samorządowca mam całkiem wiele – mówi  z uśmiechem.

Do najważniejszych należy numizmatyka, filatelistyka i opracowywanie biografii znanych polityków z całego świata, których samorządowiec ma już 22 tomy. Prezydent lubi też grę w brydża i tenisa. Jak wynika z jego relacji, zarówno żona, jak i córka już się do jego pasji przyzwyczaiły i nie robią mu z tego powodu wyrzutów, a czasem nawet chętnie włączają się w ich realizację.
Karolina Felner

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»