Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Inwestycje

»

Złoty środek na gospodarkę w Ostrowcu

Siłą napędową gospodarki Ostrowca Świętokrzyskiego są małe i średnie przedsiębiorstwa. W mieście zarejestrowanych jest prawie 7 tysięcy przedsiębiorców.

Ostrowiec Świętokrzyski to największy ośrodek osadniczy w dorzeczu Kamiennej. Miasto znajduje się na drugim miejscu pod względem wielkości, a także potencjału ekonomicznego, handlowego i kulturalnego w regionie. Ostrowiecki rynek pracy stanowi społeczność blisko 330 tys. ludzi, z czego 75 tys. to mieszkańcy miasta.

Kultywowanie tradycji
Najprężniej rozwijają się w Ostrowcu takie gałęzie przemysłu, jak metalurgia, produkcja lekkiej odzieży, produkcja materiałów budowlanych i produkcja materiałów ogniotrwałych. Także hutnictwo od lat odgrywa ważną rolę w miejscowej gospodarce. Miasto jest siedzibą m.in. huty Celsa „Huta Ostrowiec”, wytwarzającej wyroby stalowe oraz Tabexu Ostrowieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. Produkcja materiałów budowlanych związana jest z bogactwem surowców dostępnych w regionie – wapieni do wytwarzania cementu czy gliny do produkcji cegieł.

– Rozwój tych gałęzi przemysłu wynika z tradycji. Ich korzenie są historyczne, mają swoje początki w Zakładach Ostrowieckich i cegielni Klepackiego – mówi Marek Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Gospodarczej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W związku z dominującymi w mieście gałęziami przemysłu istnieje tu duży popyt na pracowników z wykształceniem zawodowym technicznym. Dlatego też rozwinięte jest szkolnictwo zawodowe w dziedzinie metalurgii, budownictwa, mechaniki samochodowej, elektrotechniki. Jak zaznacza Marek Nowak, dostęp do kadry pracowniczej reprezentującej tradycyjne na tym terenie gałęzie przemysłu jest najważniejszym atutem miasta.

Motywacja dla przedsiębiorców
W Ostrowcu funkcjonuje program wspierania przedsiębiorców, opierający się przede wszystkim na korzystnych warunkach podatkowych i finansowym wsparciu bazy gospodarczej miasta.

– Uchwałą Rady Miasta powstał program pomocy dla inwestorów. Wysokość ulgi zwiększa się wraz z ilością zatrudnianych pracowników i skalą inwestycji. Program obejmuje małe i średnie przedsiębiorstwa istniejące na rynku od roku do czterech lat – opowiada Nowak. – Dzięki prężnemu rozwojowi małej i średniej przedsiębiorczości miasto opiera się kryzysom, choć saldo migracji jest nadal ujemne. W mieście zarejestrowanych jest prawie 7 tys. przedsiębiorców.

Magistrat sukcesywnie udostępnia przedsiębiorcom coraz to nowe powierzchnie do prowadzenia działalności. W 2002 roku w ramach projektu unijnego zrewitalizowana została Strefa Inwestycyjna „Stary Zakład” – zmodernizowano infrastrukturę podziemną i naziemną, włączono ten obszar w sieć dróg i udostępniono przedsiębiorcom. Powstało tam ponad 40 podmiotów, kilkaset osób znalazło zatrudnienie.
Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński uważa, że duży wpływ na rozwój przedsiębiorczości ma działalność Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej. Nowoczesny kompleks trzech budynków, składający się z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej, Centrum Biurowo-Konferencyjnego oraz Inkubatora Przedsiębiorczości, został w pełni zagospodarowany przez małe i średnie firmy.

Modelowa współpraca z koncernem
 Koncentracja małych i średnich przedsiębiorstw nie wyklucza istnienia dużych firm. Mieszcząca się na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego spółka Celsa „Huta Ostrowiec” jest jednym z największych pracodawców w województwie. Obecnie zatrudnia około 1300 pracowników. Roczny przychód przedsiębiorstwa sięga 2,5 mld zł.

\"\"– Koncern poprzez swoją działalność i tworzenie trwałych więzi kooperacyjnych z funkcjonującymi w regionie świętokrzyskim przedsiębiorcami ma duże znaczenie dla gospodarki regionu. W latach 2009-2014 będą realizowane strategiczne inwestycje drogowe, które ułatwią obsługę komunikacyjną huty – zapewnia prezydenta Ostrowca, Jarosław Wilczyński.

Początkowo huta była przedsiębiorstwem państwowym. Po prywatyzacji należała do Stalexport Katowice, jednak w związku z zadłużeniem firmy ogłoszono jej upadłość. Przetarg na zakup majątku huty wygrał w 2004 roku hiszpański koncern metalurgiczny Celsa.

– Współpraca magistratu z koncernem układa się modelowo – przyznaje Marek Nowak. – Miasto jest na bieżąco informowane o nowych przedsięwzięciach Celsy. Koncern wspiera społeczne działania na terenie Ostrowca. Sponsoruje m.in. miejscową drużynę piłkarską.

Partnerskie układy z inwestorami
Jak powiedział naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Gospodarczej – miasto ma szerokie perspektywy rozwoju, bo zainteresowanych inwestorów nie brakuje.

Na czym polega tajemnica sukcesu gospodarczego Ostrowca? – Nasze plany inwestycyjne wychodzą na przeciw oczekiwaniom inwestorów – mówi prezydent. – Samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego ciągle pracuje nad poprawą systemu kształcenia, tak aby inwestorzy mieli do dyspozycji wykwalifikowana kadrę. Naszym atutem jest współpraca polegająca na konsultowaniu z przedsiębiorcami polityki rozwoju miasta.

Lokalizacja biznesu w Ostrowcu ma wiele zalet. Magistrat wciąż inwestuje w sieć drogową. PKP  planuje modernizację odcinka linii kolejowej 25, łączącej Łódź Kaliską z Dębicą. Mocną stroną miasta są niskie podatki lokalne czy dostępność siły roboczej.

 Administracja samorządowa jest dobrze przygotowana do obsługi inwestorów zagranicznych. Pracownicy wydziału odpowiadającego za inwestycje to osoby władające podstawowymi językami europejskimi, które pomogą przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny i rozwiązywać późniejsze problemy pojawiające się podczas prowadzenia przedsiębiorstwa.

– Duże firmy są wspomagane przez miasto w pokonywaniu „barier” administracyjnych, jak uzyskanie koncesji, rejestracja firmy. Pracownicy znający języki obce dają wskazówki obcokrajowcom prowadzącym u nas firmę. Radzą co jest dla nich dobre i na co zwrócić uwagę. Służą znajomością polskiej rzeczywistości, warunków inwestowania i prowadzenia biznesu w kraju – komentuje Marek Nowak.
Magistrat dba o rozbudowę sektora prywatnego. Samorząd wciąż uatrakcyjnia ofertę inwestycyjną miasta i stara się, by partnerzy gospodarczy byli w jak największym stopniu zadowoleni ze współpracy.

– Od kilku lat systematycznie pracujemy nad poprawą atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Ciągle rozbudowywana infrastruktura techniczna ma na celu stworzenie optymalnych warunków  rozwoju dla przedsiębiorców. Przede wszystkim staramy się dopasować do potrzeb i możliwości prowadzenia biznesu w Ostrowcu Świętokrzyskim – zapewnia prezydent Wilczyński.
Anna Grabowska

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»