Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorządowiec z pasją

»

Prezydent, który zmienił charakter miasta

Adam Fudali od 11 lat przewodniczy społeczności rybnickiej. Podejmuje się dużych projektów inwestycyjnych, na które pozyskuje unijne dotacje.

\"\"
Adam Fudali, prezydent Rybnika związany jest z samorządem od 19 lat. Wie, że bez ogromnego zaangażowania w życie miasta, nie mógłby być jego dobrym gospodarzem. Jest zwolennikiem polityki proinwestycyjnej, a do realizacji przedsięwzięć skutecznie pozyskuje unijne pieniądze.

Wykształcenie: średnie (absolwent Technikum Mechanicznego w Rybniku). W latach 1973-1994 był współwłaściciel firmy handlowo-usługowej.
Wiek: 58 lat
Rodzina: żona, czworo dzieci i czworo wnucząt.
Jestem samorządowcem od: 1990 roku
Jestem prezydentem od: 1998 roku
Wynik w ostatnich wyborach: 51,79 proc. (I tura)


Prezydentem Miasta Rybnika jest od 1998 roku. Zanim w 1990 roku został radnym Rady Miasta Rybnika i Przewodniczącym Komisji Działalności Gospodarczej, związany był z ruchem "Solidarność". Dziś jest doświadczonym samorządowcem, a efekty jego pracy doceniają inwestorzy, środowiska gospodarcze i opiniotwórcze w całym kraju.

Zwolennik polityki proinwestycyjnej
W trakcie 11-letniej pracy w samorządzie, Adam Fudali doprowadził, m.in.: do powstania Zespołu Szkół Wyższych w Rybniku, uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Orzepowicach, budowy kilkunastu sal gimnastycznych i boisk przy rybnickich szkołach, modernizacji stadionu, budowy i modernizacji dróg, m.in. miejskiej obwodnicy i drogi krajowej nr 78, a także modernizacji jednego z poszpitalnych budynków na potrzeby szkoły muzycznej.

Obecnie, jedną z najważniejszych inwestycji, jest rozpoczętą przez władze Rybnika, realizowana przy wsparciu funduszu Unii Europejskiej ISPA/Fundusz Spójności, budowa kanalizacji sanitarnej w mieście, w ramach której powstać ma około 540 km kanalizacji i 68 przepompowni ścieków.

Przedsięwzięcia te oraz szereg innych działań samorządowych podejmowanych przez prezydenta Fudalego sprawiły, że miasto o głębokich, górniczych tradycjach, zmieniło swój charakter na usługowo-edukacyjny i postrzegane jest dzisiaj jako dynamiczne centrum całej aglomeracji rybnickiej, a sukcesy miasta w ogólnopolskich konkursach i rankingach, takich jak: „Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom”, czy „Gmina Fair Play” są tego dobrym przykładem.

Dowodem poparcia ze strony mieszkańców Rybnika dla działań podejmowanych przez prezydenta Fudalego, były bezpośrednie wybory samorządowe w 2002 i 2006 roku. W tych ostatnich, zdecydowaną liczbą głosów, już w pierwszej turze, pokonał sześciu pretendentów do najwyższego stanowiska w rybnickim magistracie.

– Sukcesy prezydenta, w tym poparcie rybniczan, wynikają w dużej mierze z umiejętności wyboru priorytetów i kierunków działania, a także  konsekwencji w tym działaniu – mówi Romuald Niewelt, radny Rady Miasta Rybnika. – Duży znaczenie ma też posiadana przez prezydenta umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji oraz klarownej ich argumentacji, zarówno na spotkaniach z innymi samorządowcami, jak i z mieszkańcami Rybnika – dodaje.

Angażuje się w działania ponadlokalne
Adam Fudali prowadzi skuteczne działania samorządowe nie tylko w Rybniku. Jest twórcą Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczącym Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz członkiem Komitetów Sterujących powołanych przez Marszałka Województwa Śląskiego. Jest też  współtwórcą „Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Rybnika”, „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2015” i tej, tworzonej obecnie. W 2004 roku, jako jedyny samorządowiec w Polsce, otrzymał Honorowy Medal Europejski za propagowanie idei Unii Europejskiej. W tym samym roku otrzymał też tytuł „Najlepszego Samorządowca roku" w kategorii miejskiej, a dwa lata później został laureatem Samorządowego Oskara w dziedzinie działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym.

Adam Fudali pytany o istotę pracy w samorządzie, bez wahania odpowiada, że jest nią dobrze pojęta służba na rzecz społeczności, którą się reprezentuje, a bycie dobrym samorządowcem uwarunkowane jest przede wszystkim umiejętnością uważnego słuchania tego, co mają do powiedzenia mieszkańcy oraz uwzględniania ich głosu w bieżącej pracy i w strategicznych dla miasta decyzjach.

Usatysfakcjonowany osiągnięciami miasta
To przede wszystkim zmiana charakteru miasta i wprowadzenie Rybnika do ekstraklasy polskich miast w dziedzinach: inwestycji miejskich, infrastruktury, czy pozyskiwania i wykorzystania środków unijnych sprawiły prezydentowi Fudalemu najwięcej radości.

– Wiem, że po poprzednim systemie wiele spraw zostało już naprawionych, ale mam też świadomość, że przynajmniej drugie tyle zostało jeszcze do załatwienia. Dziś cieszy mnie to, że w Rybniku dobrze się żyje, mieszka i pracuje, o czym  świadczy nie tylko rosnąca z roku na rok liczba pozwoleń na budowę, ale też niezależne badania socjologów i opinie samych mieszkańców – mówi prezydent. – Niejednokrotnie spotykam ludzi, którzy wyjechali z Rybnika na zachód Europy kilkadziesiąt lat temu, a teraz chętnie wracają, bo nie widzą już znaczących różnic rozwojowych. To wyjątkowo satysfakcjonujące przeżycie – wyjaśnia.

Prezydentowi Fudalemu powodów do zadowolenia dostarczają również jego osobiste nagrody i wyróżnienia, są one bowiem potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez niego działań. Za największe osobiste wyróżnienie, on sam uważa dwukrotny wybór na urząd prezydenta Rybnika, w wyborach bezpośrednich, już pierwszej turze wyborów. – Tego ogromnego zaufania mieszkańców nie zastąpi mi żadna inna nagroda – przyznaje.

Ma jasno określoną wizję rozwoju
Prezydent Fudali dobrze zna potencjał miasta i jego możliwości, dzięki czemu ma sprecyzowane plany dotyczące przyszłości Rybnika. Już dziś prawie połowa budżetu miasta przeznacza jest na inwestycje, a znaczna ich część finansowana jest z pieniędzy unijnych. Plany rozwoju miasta zakładają poprawę układu komunikacyjnego oraz maksymalne wykorzystywanie możliwości pozyskiwania środków unijnych. Dziś wiele inwestycji rybnickich, powstaje też z myślą o młodych mieszkańcach całego regionu, jak np.: Zespół Szkół Wyższych tworzony wspólnie przez miasto oraz Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski i katowicką Akademię Ekonomiczną. Dzięki realizowanym w ostatnim czasie inwestycjom komercyjnym powstało w mieście kilka tysięcy nowych miejsc pracy i podniosła się znacznie atrakcyjność miasta, z czego korzystają nie tylko inwestorzy i mieszkańcy, ale również lokalni przedsiębiorcy.

– Planów związanych miastem mamy naprawdę wiele, a dotyczą one przede wszystkim nieustannego rozwoju inwestycyjnego Rybnika, poprawy miejskiej infrastruktury, rozwoju społecznego, kulturalnego i sportowego – zapewnia prezydent. Wizja prezydenta Fudali dotycząca rozwoju Rybnika ma swoich zwolenników, ale są też tacy, którzy nie popierają planów prezydenta i podejmowanych przez niego decyzji.

– Prezydent ma obecnie bezpieczną większość w Radzie Miasta, co ułatwia mu przeforsowanie wielu spraw dotyczących Rybnika. Nie można odmówić prezydentowi Fudalemu tego, że jest dobrym menadżerem i podejmuje się wielkich projektów, ale trzeba też zauważyć, że wiele kwestii, jak np. budowa i modernizacja rybnickich dróg, pozostaje wciąż jedynie w sferze planowania – mówi Jacek Piecha, radny Rady Miasta Rybnika. – Cecha, za którą jedni mogą go cenić, a drudzy krytykować to upór, który daje się zauważyć w relacjach z radnymi pozostającymi w opozycji – dodaje.

Życie rodzinne
Aby wzorowo wypełniać swoje obowiązki, Adam Fudali znaczną część dnia spędza poza rodzinnym domem. Zdaje sobie sprawę z tego, że bez ogromnego zaangażowania w życie Rybnika, sprawowanie funkcji prezydenta byłoby raczej administrowaniem, a on chce być postrzegany jako gospodarz, a nie urzędnik.

– To pracy właśnie poświęcam się bez reszty – przyznaje prezydent. – Na dobrą sprawę, w domu bywam gościem, choć pracuję i mieszkam w tym samym mieście – wyjaśnia. Adam Fudali ma żonę, czworo dzieci i czworo wnucząt. W wolnych chwilach cieszą go przede wszystkim spotkania z wnukami. Lubi też dobry reportaż i publicystykę.
Karolina Felner

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»