Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorząd na świecie

»

Linz postawił na kulturę regionu

O przygotowaniach i realizacji programu Europejskiej Stolicy Kultury 2009 oraz o wpływie kryzysu na projekty kulturalne rozmawiamy z Franzem Dobushem, burmistrzem Liznu.

\"\"dr Franz Dobush
burmistrz Linzu

Urodził się 9 maja 1951 roku
w miejscowości Raab (Okręg Schärding, Górna Austria). W latach 1971-1973 studiował na wydziale matematyczno-fizycznym. W 1977 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Linzu i uzyskał
tytuł doktora. W latach 1975-1978
był asystentem na Uniwersytecie Johannesa Keplera, później m.in. kierownikiem wydziału prawa
oraz dyrektorem Rektoratu Szkoły Wyższej Wzornictwa Artystycznego
i Przemysłowego.
W 1975 roku wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
W roku 1985 został członkiem rady gminy Linz, a od 1988 jest burmistrzem miasta.
Jest przewodniczącym okręgowej Socjaldemokratycznej Partii Austrii oraz wiceprzewodniczący Partii Kraju Związkowego Linz.


Andrzej Gniadkowski: Linz otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2009. Co Pana zdaniem przyczyniło się do tej prestiżowej nominacji?
Franz Dobush: Unia Europejska już z kilkuletnim wyprzedzeniem decyduje, który kraj powinien zostać Stolicą Kultury. Linz ubiegał się o to miano, ponieważ w ostatnich latach nastąpiły w naszym mieście bardzo pozytywne zmiany. Przedtem Linz był typowo przemysłowym miastem. Dzisiaj uchodzimy za miasto kultury i przemysłu. Region nasz jest drugim co do wielkości ośrodkiem gospodarczym Austrii a miasto Linz posiada wszechstronną, bogatą ofertę kulturalną. Z tym rozpoznawalnym obliczem kulturalnym jesteśmy z pewnością stolicą austriackiego landu o największej dynamice.

AG: Kilka polskich miast ubiega się o ten tytuł w roku 2016. Co powinny uczynić, aby go otrzymać?
FD: Szczególnie ważne jest rozpoczęcie przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem. Decyzja, że Linz będzie Stolicą Kultury, zapadła w roku 2005.
W tym samym roku utworzyliśmy własną spółkę, która rozpoczęła przygotowania do sprawowania roli Stolicy Kultury 2009.

AG: Historia jest najważniejszym czynnikiem kierującym uwagę na Linz. Dlaczego właśnie historia jest tak ważna dla Linzu?
FD: W mrocznych czasach narodowego socjalizmu Linz uchodził za „patronackie miasto wodza”. Na początku lat 90. Linz intensywnie i bez ograniczeń rozprawił się z tym okresem. Archiwum Miasta Linz wydało szereg publikacji na ten temat.

AG: Jakie wydarzenia kulturalne, nawiązujące do historii, planowane są w roku 2009?
FD: Linz09 nawiązuje wielorako do współczesnej historii miasta, zwłaszcza do czasów narodowego socjalizmu. Oprócz wystawy „Stolica Kultury Wodza” (wrzesień 2008 – marzec 2009) cieszącej się dużym zainteresowaniem mieszkańców Linzu i turystów, od końca lutego realizujemy instalację pt. „Wśród nas”, opowiadającą o tzw. budynkach przyczółkowych, których powstanie ściśle wiąże się z okresem narodowego socjalizmu. Poprzez konfrontację z materialną substancją tych gmachów, ukazane są ślady dnia powszedniego w czasach panowania narodowego socjalizmu. Konkretny przykład: część tynków na fasadzie wschodniego budynku została odbita przez robotników budowlanych. Wiele informacji i zdjęć można znaleźć na przygotowanej z tej okazji stronie www.linz09.at.

AG: Czy obecny kryzys spowodował konieczność rezygnacji z niektórych imprez?
FD: Budżet na Stolicę Kultury Linz 2009 wynosi 60 mln euro, na który po jednej trzeciej złożyły się: Federacja Austriacka, Land Górnej Austrii i miasto Linz.
Dodatkowo sponsorzy wyłożyli 5 mln euro. Mamy więc zapewniony budżet.

AG: Czy Linz podejmie specjalne przedsięwzięcia związane z globalnym kryzysem?
FD: Miasto Linz przystępuje w latach 2009-2015 do realizacji obszernego programu koniunktury, na który przeznacza się 261 milionów euro. Będą w nim preferowane inwestycje miejskie oraz działania ożywiające gospodarkę i zapewniające miejsca pracy.

AG: Czy Linz – w którym żyje dość liczna Polonia – współpracuje lub zamierza współpracować z którymś z polskich miast?
FD: Tak. Linz utrzymuje, ze zmienną intensywnością od 1974 roku, przyjacielskie kontakty z Katowicami. Zaraz po upadku Żelaznej Kurtyny miasto Linz we współpracy z Czerwonym Krzyżem zorganizowało i sfinansowało w roku 1990 pomocowy transport artykułów spożywczych dla Katowic. Współpraca objęła także dziedzinę kultury: w roku 1995 odbyła się wystawa Klubu Fotograficznego SK VOEST, natomiast w roku 1997 wystąpił z koncertem muzyk z Linzu Herwig Strobl.
W roku 1996 odwiedziła Katowice oficjalna delegacja miasta Linz, w skład której wchodzili członkowie zarządu miasta i administracji (BzVD). W 2006 roku gościł z kolei w Linzu prezydent Piotr Uszok w ramach wspólnego projektu „Fundacja Pracy”, realizowanego z naszej strony przez Obsługę Rynku Pracy (AMS) i jej polski odpowiednik.

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»