Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorządowiec z pasją

»

Prezydent ponad podziałami

Andrzej Stania jest prezydentem bliskim mieszkańcom, konsultuje z nimi swoje pomysły bo wie, jak istotne w pracy każdego samorządowca jest zdanie opinii publicznej.

\"\"
Andrzej Stania jest prezydentem Rudy Śląskiej od przeszło 8 lat. Na koncie ma liczne sukcesy związane z miastem, mimo to nie ustaje w działaniach na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Wie, że w tak obszernej materii, jaką jest 145-tysięczne miasto, zawsze jest wiele do zrobienia.

Wiek: 60 lat.
Rodzina: żona – Waleria (psycholog), czworo dorosłych dzieci i cztery wnuczki: Natalia, Magdalena, Weronika i Paulina.
Jestem samorządowcem od: 1992 roku
Jestem prezydentem od: 24 listopada 2000 roku. 10 listopada 2002 roku wybrany w bezpośrednich wyborach, otrzymał 62,62 proc. głosów. 12 listopada 2006 roku wybrany w wyborach samorządowych (I tura) na kolejną kadencję otrzymał 74,78 proc. głosów


Z wykształcenia inżynier górnik. Pracował w zawodzie przez 25 lat – najpierw pod ziemią przy wydobyciu, następnie w dozorze, a na końcu na stanowisku Głównego Inżyniera ds. BHP. Od 17 kwietnia do 24 listopada 2000 roku był przewodniczącym rady miejskiej w Rudzie Śląskiej. Nieprzerwanie od 8 lat sprawuje funkcję prezydenta miasta, osiąga sukcesy, a co za tym idzie uznanie mieszkańców i lokalnego środowiska samorządowego.

W służbie mieszkańcom
Przestrzeń życia publicznego to taki obszar, który stawia przed rządzącymi nieustanne wyzwania. Jednoosobowe zarządzanie miastem to duża odpowiedzialność, ale pozwala działać szybciej i zrobić więcej. Samorządowiec powinien posiadać szczególne cechy, które pozwolą mu właściwie sprawować powierzone funkcje. Według prezydenta Andrzeja Stani jedną z najważniejszych jest duch służebności.
– Z punktu widzenia mieszkańców, skuteczny prezydent to taki, który potrafi zadbać o rozwój miasta i nie drażni pychą, czy zarozumiałością. Mam tego świadomość i staram się działać w myśl tej zasady każdego dnia, od przeszło 8 lat – mówi Andrzej Stania.

Prezydent wie, że bliski kontakt ze społecznością lokalną to podstawa rozwoju każdej jednostki terytorialnej i dlatego wiele decyzji podejmowanych przez władze Rudy Śląskiej to efekt spotkań z mieszkańcami i wsłuchiwania się w ich pomysły. Od 2001 r. działa w mieście Ośrodek Dyspozycyjny Prezydenta Miasta, obecnie Centrum Zarządzania Kryzysowego z bezpłatną infolinią, na którą może zadzwonić każdy i poinformować o wszelkich nieprawidłowościach w mieście lub podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
– Ta potrzeba kontaktu i dialogu jest obustronna. Cała idea samorządności polega przecież na współpracy i porozumieniu ponad podziałami – podkreśla prezydent.
 
Konsekwentny samorządowiec
Andrzej Stania jest prezydentem Rudy Śląskiej od listopada 2000 roku. Od tego czasu miasto diametralnie zmieniło swoje oblicze. Z sukcesem zakończono szereg ważnych dla miasta inwestycji, rozpoczęto też całkiem nowe projekty i przedsięwzięcia.

Nadrzędnym celem pracy samorządowej prezydenta Stani jest uczynienie z Rudy Śląskiej miejsca do wygodnego i nowoczesnego zamieszkiwania, m.in. ze względu na lokalizację miasta i bogactwo terenów zielonych. Rozwój miasta wymaga nie tylko dobrych pomysłów, ale również środków na ich realizację. Miasto czerpie je, m.in. z kredytów i obligacji (środki z tego tytułu przeznaczane są wyłącznie na inwestycje), a potwierdzeniem właściwej polityki budżetowej jest przyznanie Rudzie Śląskiej krajowego ratingu długoterminowego na poziomie A minus przez Fitch Ratings oraz utrzymanie tego ratingu w 2007 i 2008 roku. Dzięki aktywnemu wykorzystaniu środków unijnych, miasto osiągnęło pozycję lidera w rejonie Górnego Śląska.

Od lat największym problemem i wyzwaniem dla władz samorządowych miasta są szkody górnicze oraz rewitalizacja zabytkowych osiedli. Po wielu latach negocjacji, władze Rudy Śląskiej zakończyły pomyślnie sprawę naprawy szkód górniczych na ulicy Bielszowickiej.
– Zniszczenia spowodowane działalnością górniczą uniemożliwiają obecnie normalne korzystanie z ulicy, która powinna służyć nie tylko rudzianom, ale także mieszkańcom całej metropolii – wyjaśnia prezydent. – Niezmiernie cieszy mnie to, że po wielu latach naszych starań doszliśmy do korzystnego dla mieszkańców porozumienia z obecnym prezesem Kompanii Węglowej SA. O randze tego wydarzenia świadczy szacunkowy koszt uzgodnionej inwestycji – ponad 60 mln zł – dodaje.

Praca dla pokoleń
Ruda Śląska jest miastem łączącym tradycje z nowoczesnością, miastem dynamicznym, które coraz częściej osiąga wysokie pozycje w ogólnopolskich rankingach samorządowych. Metodą prezydenta Rudy Śląskiej na unowocześnianie miasta jest rozwój edukacji i usług wyższego rzędu, takich jak lecznictwo. W mieście swoją siedzibę ma Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działa też Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych oraz filia AGH z Krakowa.

Z myślą o absolwentach, miasto powołało nowoczesne instytucje wspierające przedsiębiorców, takie jak: Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor”, Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, czy utworzony wraz ze Świętochłowicami Śląski Park Przemysłowy.

Ruda Śląska jest też atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, a prezydent Stania kładzie szczególny nacisk na rozwój budownictwa mieszkaniowego: komunalnego, socjalnego oraz prywatnego. Dużym sukcesem w tym obszarze jest zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. W ślad za inwestorami realizującymi projekty mieszkalne, w Rudzie Śląskiej lokują też swoje siedziby inwestorzy z branży handlowo-usługowej.

Miasto jest dobrze skomunikowane, do czego przyczyniło się otwarcie rudzkiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Dla prezydenta Andrzeja Stani ważnym osobistym sukcesem w jego samorządowej pracy jest powołanie do życia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
– Po latach starań mogliśmy pokazać całej Polsce, że tutaj na Śląsku potrafimy się wspólnie dogadać dla dobra regionu i naszych miast – mówi prezydent.

Z entuzjazmem o przyszłości

Obecne plany rozwoju miasta zakładają,  m.in.: budowę bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową, budowę dwóch komunalnych osiedli mieszkaniowych oraz utworzenie Zintegrowanego Centrum Ratownictwa. Na swoją kolej czekają rekultywacja i zagospodarowanie terenu hałdy pocynkowej oraz rewitalizacja parku dworskiego na cele rekreacyjno-gospodarcze w ramach programu „Wzgórze nowych idei”. Prezydent podkreśla, że podejmując strategiczne decyzje dotyczące przyszłości miasta zawsze wsłuchuje się w potrzeby, postulaty i argumenty wszystkich zainteresowanych stron. Najwięcej radości i satysfakcji dają prezydentowi Stani spotkania z ludźmi, którzy okazują zainteresowanie sprawami miasta, którzy nie tylko żądają, ale i troszczą się o Rudę Śląską. Cieszy go również to, że jego starania nie idą na marne i że środowisko samorządowe docenia jego zmagania.

– Praca, jaką wykonuje prezydent Stania jest po prostu dobra. Ruda Śląska ze względu na swoją historię jest miastem nietypowym, wyczuwalne są podziały dzielnicowe, przez co w wielu kwestiach dotyczących funkcjonowania miasta trudno jest dojść do konsensusu, nie tylko jego mieszkańcom – mówi Jan Wyżgoł radny Rudy Śląskiej. – Prezydent Stania wielokrotnie udowodnił swoim działaniem, że umie odnaleźć się w takich sytuacjach i wbrew okolicznościom działać skutecznie dla dobra całego miasta. Za taką właśnie postawę w sytuacjach trudnych, gdzie porozumienie wydaje się być nieosiągalne, a jednak dochodzi do skutku, szanują go mieszkańcy i współpracownicy – podkreśla Jan Wyżgoł.

Za swoją pracę dla samorządu terytorialnego, a w szczególności za przeciwdziałanie problemom społecznym prezydent Andrzej Stania został uhonorowany nagrodą im. Grzegorza Palki. Prezydent ceni wszystkie wyróżnienia i nagrody, a szczególnie to przyznane mu przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach – Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.

Zapracowany domator
Mimo, że praca w samorządzie zajmuje prezydentowi Stani większą część dnia i wiąże się z licznymi wyjazdami,  to w głębi duszy czuje się on typowym domatorem. Dom rodzinny to pierwsze miejsce, w którym świętuje każdą wolną chwilę, najchętniej razem z dziećmi i wnuczkami. Pasją prezydenta Andrzeja Stani jest słuchanie muzyki i czytanie książek. Lubi oratoria i koncerty jazzowe. Ulubieni autorzy to: Hans Urs von Balthazar oraz prof. Zbigniew Brzeziński.
Karolina Felner

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»