Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Puszczykowo aktywizuje bezrobotne kobiety

Urząd Miasta Puszczykowa zadbał o bezrobotne mieszkanki miasta. Zorganizował kurs, którego celem było podwyższenie kwalifikacji mieszkanek miasta.

Statystyki z 2005 roku prowadzone przez Miejskie Centrum Informacji w Puszczykowie, wykazały, że w mieście kobiety stanowiły aż 61 proc. osób bezrobotnych, z czego 70 proc. miało wykształcenie zawodowe lub średnie. Większość z nich (70 proc.) była zainteresowana podjęciem dokształcania lub przekwalifikowania się w celu znalezienia pracy. Urząd Miasta wyszedł naprzeciw tym potrzebom przeprowadzając szkolenia mające za zadanie zmotywowanie mieszkanek do podjęcia zawodu, a także zwiększenie ich kwalifikacji i tym samym szans na rynku pracy.

\"\"
Urząd Miasta w Puszczykowie, aby pomóc bezrobotnym mieszkankom podnieść kwalifikacje zawodowe, zorganizował zajęcia praktyczne z udziałem wykwalifikowanych trenerów.

Kobieta z małego miasta na rynku pracy
Projekt „Aktywna kobieta z Puszczykowa” miał charakter partnerski. Do jego realizacji zostały zaangażowane instytucje reprezentujące dwa sektory: administrację publiczną (Urząd Miasta w Puszczykowie) i instytucję szkoleniową (Czarneccy Grupa Edukacyjna). Urząd Miasta zapewnił zaplecze organizacyjne, czuwał nad prawidłowością realizacji poszczególnych działań oraz koordynował proces udzielania dotacji. Czarneccy GE odpowiedzialni byli za przeprowadzenie całości działań aktywizujących oraz szkoleniowych, włączyli się także w działania promocyjne i rekrutacyjne.

Projekt został skierowany do bezrobotnych kobiet, mieszkanek miasta Puszczykowa, które podczas szkolenia zdobywały potrzebne kwalifikacje zawodowe. Trenerzy prowadzący kursy uczyli je metod aktywnego poszukiwania pracy oraz motywacji do znalezienia zatrudnienia bądź podjęcia działalności gospodarczej.

Działanie trwało 7 miesięcy. Zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Rozwój Zasobów Ludzkich oraz z Budżetu Państwa (EFS SPO RZL) i wyniosło 171 050,65 zł .

Realizacja projektu
– Zaproponowany model wsparcia wynikał z analizy lokalnego rynku pracy. W Puszczykowie występuje duże zapotrzebowanie na dwojakiego rodzaju usługi: opiekuńczo- wychowawcze: opieka nad dziećmi, osobami starszymi oraz domem oraz opieka nad terenami zielonymi i ogrodami – mówi Katarzyna Nowak, koordynatorka projektu.

Wnioskodawcy wdrażali zamysł etapami. Pierwszy dotyczył rekrutacji. Doradcy zawodowi ze szczególnym uwzględnieniem wyników analiz potrzeb rynku lokalnego opracowali „Indywidualny plan działania”, a także przygotowali badania preferencji zawodowych i społecznych. Kolejnym elementem było wybranie spośród bezrobotnych 25 uczestniczek, które wzięły udział w szkoleniu. Drugi etap polegał na treningach psychologicznych, analizie dotychczasowych niepowodzeń w poszukiwaniu zatrudnienia.

Zajęcia poprowadzili doświadczeni trenerzy z dziedziny przedsiębiorczości, informatyki, księgowości i bankowości. Uczestniczki uczyły się podstawowej obsługi komputera, prowadzenia rachunkowości i księgowania wydatków. Panie mogły także wziąć udział w kursach praktycznych, tj. opiekunki domowej oraz aranżacji i pielęgnacji ogrodów. Na końcu poprowadzono zajęcia z tworzenia biznes planów dla osób starających się o dotacje. Prowadzący udzielili także przez pierwsze 3 miesiące działalności pomocy doradczej w zakresie rozpoczęcia własnej działalności pozyskania klientów i prowadzenia firm.
– Nad całością projektu czuwał zespół realizatorów, w skład którego wchodził koordynator projektu – oddelegowany przez Urząd na cały etat, księgowy, zespół realizujący poszczególne zadania, czyli trenerzy i instruktorzy oraz doradcy. Całość systemu zarządzania projektem opierała się na elementach systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000 – wyjaśnia koordynatorka.

Wymierne korzyści
– Na zadane pytanie, dlaczego postanowiła pani wziąć udział w projekcie, jedna z uczestniczek odpowiedziała, że kursy to nadzieja na znalezienie się na rynku pracy. To bardzo dużo – podbudowa psychiczna, nie tylko wiedza na temat prowadzenia własnej firmy, ale przede wszystkim nowe znajomości i kontakty, grupa wsparcia. Inna uczestniczka podkreślała, że szkolenia prowadzone są przez profesjonalistów, którzy prezentują wysoki poziom merytoryczny i służą swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Bez wątpienia bezcenną wartością projektów miękkich jest to, że mogą zmieniać ludzi i środowisko tych ludzi. Są szansą dla tych wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mają dostępu do edukacji, wiedzy, informacji o rynku pracy, którzy wypadli z obiegu – powiedziała Katarzyna Nowak.

Wnioskodawcy przeprowadzili działania promocyjne polegające na stworzeniu ulotek, akcji plakatowej na mieście oraz bezpośrednich rozmów z bezrobotnymi paniami. Rozreklamowanie szkoleń odbyło się tylko na terenie miasta. Natomiast w trakcie trwania projektu w lokalnych gazetach i rozgłośniach radiowych ukazywały się artykuły oraz relacje z wypowiedziami uczestniczek. Przeprowadzona akcja miała na celu uzmysłowienia wszystkim mieszkańcom potrzeby podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Po zakończeniu kursów, cztery panie założyły własną działalność gospodarczą w branżach: finansowej, handlowej, projektowania i planowania ogrodów oraz usług sprzątających. Do tej pory sześć uczestniczek znalazło zatrudnienie na umowę o pracę, reszta zaś pracuje na zlecenie. Szkolenia dla osób bezrobotnych są nadal przedmiotem szczególnego zainteresowania urzędu. W ostatnim czasie miasto jest partnerem w projekcie „Nowa Szansa”, którego liderem jest Powiatowy Urząd Pracy.
Sara Charafeddine
 

Projekt: Aktywna kobieta z Puszczykowa
Program: Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006
Beneficjent: Urząd Miasta w Puszczykowie
Partner Projektu: Czarneccy Grupa Edukacyjna sp. z o.o.
Wartość projektu: 171 050,65 zł
Okres realizacji projektu: 1.04.2006 – 30.11.2006

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»