Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

T. Wrona: Czy gabinety polityczne w samorządach pozostaną nadal?

Kiedy w 2008 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych dającą możliwość tworzenia gabinetów politycznych, prawdziwi samorządowcy zdziwili się i nie zastosowali tego wynalazku zaszczepionego przez postkomunistów w 1997 r. w postaci gabinetów politycznych ministerstw.

Rekrutowały się one głównie z młodych działaczy partyjnych, dla których niejednokrotnie była to pierwsza praca.

Później w znacznej części dużych miast gabinety polityczne zaczęły powstawać.

Moim zdaniem w samorządzie, gdzie działania polityczne powinny odgrywać mniejszą rolę, są zbyteczne. Kompetentny urząd samorządowy na którego czele stoi sprawny prezydent, burmistrz czy wójt, są wystarczającą rękojmią wypełnienia zadań samorządowych i realizacji programu wyborczego.

W 2011 r. wydawało się, że czas gabinetów politycznych w samorządach jest policzony. Wszystkie partie polityczne, zarówno koalicja rządząca, jak i partie opozycyjne, opowiadały się za ich likwidacją, składając nawet własne projekty ustaw i wykazując znaczne oszczędności wynikające z ich likwidacji. Sprawa się jednak w końcu się rozmyła i gabinety pozostały.

W obecnej kadencji Sejmu projekt dotyczący likwidacji gabinetów politycznych w samorządach wrócił. Po długim procedowaniu w marcu dotarł na posiedzenie połączonych sejmowych komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. O dziwo, przedstawiciele partii deklarujących poparcie likwidacji gabinetów politycznych w samorządach w 2011 r. tym razem głosowali przeciwnie i w rezultacie połączone komisje opowiedziały się za odrzuceniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym w tym zakresie.

Czy gabinety więc pozostaną jako świadectwo naszych czasów?

tadeuszwrona7@gmail.com  

2017-03-31

powrót

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»