Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

W grupie zakupowej gminy mają oparcie - też w trudnej sytuacji

Na początku sierpnia zostanie podpisana umowa generalna pomiędzy Końcowymi Odbiorcami w ramach V Grupy zakupowej Związku Gmin Śląska Opolskiego a Sprzedawcą wybranym w wyniku unijnego przetargu nieograniczonego.

Umowę podpisze Burmistrz Gminy wiodącej w imieniu 401 Odbiorców Końcowych z terenu 38 gmin na podstawie udzielonych Gminie Strzelce Opolskie pełnomocnictw przez gminy, przez nie posiadające osobowości prawnej jednostki budżetowe (głównie szkoły) oraz zakłady budżetowe i przez gminne osoby prawne: spółki z udziałem gminy i instytucje kultury. Nowy Sprzedawca będzie dostarczał naszej Grupie zakupowej energię elektryczną w nowym roku od 1 stycznia.

Działamy grupowo od pięciu lat, przygotowując i przeprowadzając coroczne wspólne przetargi na zakup energii elektrycznej. Nasze łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną przekracza 51 GWh, a liczba punktów poboru energii (PPE) wynosi około 5000. Liczba Końcowych Odbiorców stopniowo rośnie. W IV Grupie zakupowej było ich 385 z terenu 37 gmin.

Podczas publicznych wystąpień namawiamy gminy w całej Polsce do zawiązywania takich grup, wskazując na zalety wspólnego działania, przede wszystkim niskie ceny uzyskane we wspólnym przetargu nieograniczonym.

Ale jest też druga strona naszej grupy zakupowej. Co zrobimy, jeśli wyłoniony w przetargu Sprzedawca nas zawiedzie?

Taka sytuacja zdarzyła się naszej IV Grupie zakupowej, która w ubiegłorocznym przetargu uzyskała najniższe stawki licząc od początku naszych grup zakupowych. Korzystaliśmy z tych bardzo dobrych warunków ekonomicznych przez prawie 6 miesięcy. Aż tu od 15 lipca zaczęły do nas docierać niepokojące sygnały. Do dnia 22 lipca, w którym zwołaliśmy pilną naradę gminnych koordynatorów i przedstawicieli spółek i instytucji kultury, mieliśmy już pełen obraz sytuacji. Wyłoniony w ubiegłorocznym przetargu Sprzedawca wpadł w poważne kłopoty. Wobec tej niewielkiej spółki z Krakowa z dniem 26 czerwca Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego (PSE SA) wstrzymał świadczenie usługi przesyłu energii elektrycznej. To faktycznie uniemożliwiło naszemu Sprzedawcy dostawy dla Końcowych Odbiorców.

Na taką ewentualność ustawa - Prawo energetyczne przewiduje procedurę, w którym Operator systemu dystrybucyjnego wyznacza Sprzedawcę Rezerwowego, a ten przedstawia umowy rezerwowe do podpisu Końcowym Odbiorcom. Takie umowy rezerwowe dla poszczególnych punktów poboru energii od piątku 15 lipca zaczynały docierać do pierwszych z naszych 385 Odbiorców Końcowych w ramach IV Grupy zakupowej Związku Gmin Śląska Opolskiego. Umowy rezerwowe oznaczają znacznie wyższe ceny za energię elektryczną.

Trzeba było znaleźć nowego sprzedawcę na pozostałą część roku 2016. Musieliśmy działać szybko, każdy dzień opóźnienia oznaczał straty. Z uwagi na procedury z ustawy - Prawo energetyczne i ustawy - Prawo zamówień publicznych stawką w tej grze było uzyskanie nowych dostaw za rozsądną cenę na okres ostatnich 4 miesięcy bieżącego roku.

I właśnie z uwagi na czynnik czasu w tej sytuacji nie możemy połączyć naszych zapotrzebowań. Musimy działać w sposób skoordynowany, ale zamawiając energię elektryczną dla poszczególnych Odbiorców Końcowych. Nieliczni więksi członkowie naszej Grupy zakupowej (największe gminy miejskie w naszej Grupie, duże spółki komunalne) musieli zastosować procedurę przetargu nieograniczonego. Ogromna większość Końcowych Odbiorców, u których wartość zakupu energii elektrycznej na ostatnie 4 miesiące roku nie przekroczy 30.000 euro, mogła dokonać zamówienia z wolnej ręki.

Nadal współdziałanie w ramach Grupy zakupowej Związku Gmin Śląska Opolskiego daje oparcie gminom i ich jednostkom. Za pośrednictwem Biura Związku informujemy się wzajemnie o nowych faktach, wymieniamy się wzorami dokumentów, zarówno dla procedury przetargu nieograniczonego, jak i zamówienia z wolnej ręki. Gdy pojawi się możliwość grupowych negocjacji cenowych z jednym dostawcą, chętnie z niej skorzystamy. A po zakończeniu roku w sądzie cywilnym razem wystąpimy o odszkodowanie od sprzedawcy, który nas zawiódł.

Razem - w grupie gmin i przy wsparciu związku międzygminnego - wyjdziemy z trudnej sytuacji obronną ręką.

zgso@zgso.org.pl 

2016-08-01

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»