Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Ładniejsza starówka, więcej turystów

Urząd Miejski w Żarach zmienił zaniedbaną starówkę w miejsce spotkań towarzyskich i kulturalnych. Dzięki aktywnej promocji nowa inwestycja zaistniała w mediach i prospektach turystycznych.

Starówka to serce miasta, centralny punkt spotkań i wizyt turystów. Urząd Miejski w Żarach poprzez otrzymanie funduszy z Unii Europejskiej zadbał o przywrócenie historycznego wyglądu tego miejsca.
Rewitalizacja Starego Rynku oraz ulic Mieszka I i Książęcej miała na celu zwiększenie atrakcyjności miasta oraz przyciągnięcie turystów. W ramach projektu zrekonstruowano historyczną studnię i wybudowano fontannę o nowoczesnych, ale wpisujących się w estetykę formach. A starą, zniszczoną przez ciągły ruch uliczny starówkę zmieniono w miejsce promocji kultury, odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Zamiast starówki był parking
Przed realizacją projektu „Przystosowanie Starówki w Żarach dla potrzeb turystyki” Stare Miasto bardziej pełniło funkcję parkingu niż atrakcji turystycznej.

– Starówka nie posiadała klimatu charakterystycznego dla zabytkowych miejsc w innych miastach. Brakowało produktów turystycznych, punktów gastronomiczno-hotelowych oraz głównego placu, na którym można by zorganizować w sezonie imprezy masowe. Poza tym ciągły ruch samochodowy zniszczył nawierzchnię, którą należało naprawić i przywrócić jej dawny, estetyczny kształt – mówi Ewa Nowak, koordynator projektu, kierownik Wydział Zamówień Publicznych Inwestycji i Remontów.

Zespół z Wydziału Zamówień Publicznych Inwestycji i Remontów pod kierownictwem Ewy Nowak oraz przy stałej konsultacji z konserwatorami zabytków przygotował projekt odrestaurowania zabytkowego rynku wraz z terenem wokół niego. By zrealizować projekt miasto potrzebowało pieniędzy. W rezultacie gmina otrzymała 2 790 340 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego co stanowiło ok. 60 procentowe dofinansowanie projektu.

\"\"  \"\"  \"\"
Zniszczoną przez ciągły ruch uliczny Starówkę w Żarach zmieniono w miejsce kultury, chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Duże zmiany, większe korzyści
Projekt obejmował zamknięcie terenu wokół Ratusza, co pozwoliło na powstanie tzw. deptaka. Zainstalowano nowe oświetlenie, dopasowane wyglądem do zabytkowej architektury starówki oraz zamontowano punkty poboru wody i energii w związku z organizacją imprez masowych na rynku. Zbudowano także fontannę mającą 43 m kw, wraz z przyłączem wody i kanalizacji oraz utworzono trzy ujęcia wody. Zrekonstruowano studnię zajmującą 10 m kw.

Prace objęły odtworzenie nawierzchni drogowej i utworzenie nowych miejsc parkingowych na powierzchni rynku.

Pierwszym krokiem było zlikwidowanie ruchu ulicznego z centralnej części starówki. Jednak by ułatwić komunikację poszerzono ulicę Mieszka I i wprowadzono ruch dwukierunkowy. Na terenie Starego Miasta wydzielono miejsce z płatnym parkingiem z 56 miejscami dla samochodów i miejscami dla rowerzystów. Nowa nawierzchnia jezdni została wykonana z kostek granitowych, a chodnik z płyt granitowych oraz kostki kamiennej i betonowej.

– Z pewnością można stwierdzić, że organizacja żarskiego Starego Miasta oraz przestrzeni przylegającej do starówki przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Żar. Z realizacji projektu korzystają mieszkańcy, jak i przybywający do naszego miasta turyści z kraju i zagranicy. Efektem prac jest na pewno odtworzenie historycznego charakteru żarskiej starówki. Budowa małej architektury rozszerzyła grupę atrakcyjnych obiektów kulturowych. Teren ten został przystosowany do podniesienia standardów usług turystycznych. Powstało miejsce do organizacji imprez masowych. Liczba uczestników imprez kulturalnych w obiektach zabytkowych i infrastruktury kulturalnej w roku 2007 wyniosła 4,5 tys. osób – dodaje Ewa Nowak.

Przystosowanie rynku na potrzeby organizacji imprez masowych pozwoliło na realizację wydarzeń kulturalnych na terenie Starego Miasta. Od kwietnia 2007 roku odbyły się m.in. I Drużynowe Mistrzostwa Mechaników Samochodowych, Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, Juwenalia, Korowód Historyczny oraz Jarmark Miodu i Wina.

Promocja nowej starówki
Głównym celem rekonstrukcji rynku w Żarach było podniesienie jakości i estetyki tego miejsca, po to by przyciągnąć turystów przybywających do miasta. Informacje o zrealizowanym projekcie pokazano w lokalnych mediach m.in. materiał w miejscowej telewizji Teleżet.

Po zakończeniu realizacji projektodawcy umieścili na rynku tablicę pamiątkową. Zdjęcia i materiały o żarskiej starówce zostały opublikowane w folderach informacyjno-reklamowych, mapach, prospektach oraz przewodnikach zrobionych na zlecenie urzędu miasta.

– Realizacja projektu planowana została z myślą o tym, by zapewnić jak najlepsze warunki dla inwestorów oraz by miasto i najbliższa okolica stały się regionalnym centrum turystycznym. Zwiększona estetyka wyglądu Starego Miasta sprawiła, że poprawił się wygląd nie tylko ulic przylegających do niego, ale również wygląd budynków mieszkalnych, sklepów i samego otoczenia zewnętrznego. Niewątpliwie realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia ilości sezonowych lokali gastronomicznych, restauracji i pubów, dzięki czemu starówka i teren do niej przyległy przyciągnął nowych inwestorów. Uporządkowanie przestrzeni w sercu Starego Miasta przywróciło funkcję reprezentacyjną tej części Żar oraz podwyższyło standard życia w mieście – mówi koordynator projektu.
Sara Charafeddine


Projekt: Przystosowanie Starówki w Żarach dla potrzeb turystyki
Projektodawca: Gmina Żary o statusie miejskim
Współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 2 790 340 zł
Czas trwania projektu: 2005-2006

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»