Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Tadeusz Wrona komentuje: Co dalej z samorządowymi szpitalami?

Samorządy stały się organami prowadzącymi publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przejmując zadania od organów administracji rządowej po reformie z 1998 r. Realizacja przez samorządy zadań dotyczących lecznictwa otwartego nie budzi większych zastrzeżeń. Inaczej jest ze szpitalami.

Wobec dużych problemów z finansowaniem lecznictwa zamkniętego, wiele powiatów, w tym miast na prawach powiatu, podjęło decyzję o przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego. Komercjalizacja szpitali była poprzedzana przyjęciem programu reorganizacji (sprowadzającego się często do redukcji zatrudnienia).

Publikowane wyniki kontroli szpitali po przekształceniach wskazują, że w wielu przypadkach komercjalizacja poprawiła stan finansów, w innych przypadkach tak się nie stało. Dodatni wynik finansowy szpitali nie był automatycznie związany z jego formą organizacyjną. Zawsze decydujący był poziom kontraktów z NFZ. Znamienne było to, że szpitale nie prowadziły analizy kosztów ponoszonych na realizację poszczególnych procedur medycznych i nie określały ich rentowności.

W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej, której celem było m.in. zatrzymanie komercjalizacji szpitali. Gdyby SPZOZ nie mógł pokryć ujemnego wyniku finansowego, całe obciążenie finansowe przeniesione zostanie bezpośrednio na podmiot tworzący, w większości na samorządy.

Samorządowcy negatywnie zaopiniowali takie rozwiązanie, wiążąc ujemny wynik finansowy szpitali przede wszystkim z wieloletnim niedoszacowaniem przez NFZ kosztów udzielania świadczeń i niepłaceniem za nadwykonania, jak również z ciągle zmieniającym się prawem. Zwrócili też uwagę na niedostatek personelu medycznego.

W kwietniu br. skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej i niektórych innych ustaw, który nie eliminuje możliwości przekształcenia SPZOZ w spółki kapitałowe.

Konieczna przebudowa systemu ochrony zdrowia powinna polegać przede wszystkim na rozliczaniu świadczonych z pieniędzy publicznych usług w oparciu o ich jakość i efekty. 

tadeuszwrona7@gmail.com

2016-05-02

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»