Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorządowiec z pasją

»

Ekonomista z wyboru, prezydent z powołania

Marek Obrębalski walczy o wzmocnienie lokalnego rynku pracy i nie poprzestaje na przyznanych już Jeleniej Górze unijnych dotacjach.

\"\"
Marek Obrębalski z samorządem związany jest już od 17 lat. Zaczynał jako teoretyk, jednak zdobytą wiedzę szybko wykorzystał w działaniu na rzecz miasta. Jest zwolennikiem społecznego dialogu, bo jak sam twierdzi, najważniejszą wartością miasta są jego mieszkańcy.

Wykształcenie: wyższe (Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu). Po studiach rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w jeleniogórskim Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1984 r.
Wiek: 50 lat
Rodzina: Żona Elżbieta – ekonomistka, córki: Paulina i Karolina
Jestem samorządowcem: zawodowo od 2006 r., a praktycznie od 1990 r
Jestem prezydentem od: 2006 r.
Wynik w ostatnich wyborach: 58,9 proc. (w II turze wyborów)



Zanim mieszkańcy Jeleniej Góry powierzyli Markowi Obrębalskiemu stanowisko prezydenta miasta, przez wiele lat był on związany ze środowiskiem akademickim. W 1980 roku ukończył studia o specjalności „gospodarka miejska” na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a cztery lata później uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Przez wiele lat był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie prowadził zajęcia z przedmiotów: lokalna polityka przestrzenna, strategie rozwoju terytorialnego, finanse samorządowe i marketing przestrzeni. Przez sześć lat, do 2005 roku pełnił też funkcję prodziekana ds. studiów stacjonarnych.

Zaczęło się od statystyki
Samorządowe wątki w karierze Marka Obrębalskiego przewijały się jeszcze na długo przed objęciem prezydentury, głównie w trakcie pracy związanej ze statystyką publiczną. Prezydent posiada znaczący dorobek i doświadczenie w dziedzinie organizacji polskiej statystyki regionalnej oraz realizacji badań statystycznych. Jest autorem wielu prac badawczo-rozwojowych, a także publikacji w dziedzinie praktycznych problemów statystyki. Był współzałożycielem, wieloletnim kierownikiem, a później też głównym specjalistą Ośrodka Statystyki Regionalnej Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Jak sam przyznaje, największym jego osiągnięciem w tej dziedzinie jest udział w tworzeniu Banku Danych Regionalnych – ogólnokrajowej bazy danych w przekroju jednostek terytorialnych.

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej trzy razy odznaczany był Krzyżem Zasługi. W 2003 roku tym najważniejszym – złotym oraz odznaczeniem „Za zasługi dla statystyki RP”.

– Kompleksowe ukazanie statystycznego obrazu stanu i funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce jest zadaniem skomplikowanym, przede wszystkim ze względów informacyjnych. Po 1990 roku ujawniła się wyraźna dysproporcja między potrzebami zgłaszanymi przez władze samorządowe, a stanem i możliwościami statystyki publicznej – opowiada Marek Obrębalski. – Informacje, które mogły stanowić cenne źródło wspomagające procesy decyzyjne władz samorządowych były zbyt ogólne i mało precyzyjne.

Wkrótce zadania w zakresie dostosowania statystyki publicznej do potrzeb zgłaszanych przez rodzący się dopiero polski samorząd powierzono Wojewódzkiemu Urzędowi Statystycznemu w Jeleniej Górze. To właśnie dzięki osobie Marka Obrębalskiego tamtejszy Ośrodek Statystyki Lokalnej szczególnie zaangażował się we wspomaganie organów samorządu terytorialnego.

Teorię wykorzystuje w praktyce
Jego praca zawodowa w samorządzie rozpoczęła się w listopadzie 2006 roku, ale już od początku lat 90., w różnym zakresie związany był z rozwojem terytorialnej samorządności, m.in. poprzez szkolenia pracowników administracji samorządowej, wspomniane już prace w resorcie statystyki publicznej, czy opracowywanie strategicznych programów rozwojowych dla gmin, powiatów i województw. Marek Obrębalski jest współautorem, sporządzonej w 2004 roku, strategii rozwoju Jeleniej Góry do 2015 roku. Kiedy opracowywał strategię nie spodziewał się, że to jemu właśnie przypadnie jej realizacja.

– Dotychczasowe doświadczenia, także praktyczne, wynikające ze współpracy z samorządami, m.in. przy tworzeniu ich strategii rozwoju są bardzo przydatne w mojej obecnej pracy. W swoich publikacjach, ale i w praktycznych działaniach wskazywałem na konieczność kompleksowego dostrzegania potrzeb społeczności miasta i dzisiaj sam staram się to czynić – mówi Marek Obrębalski. – Niektórzy sądzą, że teoria jest zbyt odległa od życia, ale nie we wszystkich dziedzinach tak jest. Sam przekonałem się, że w zakresie rozwoju terytorialnej samorządności i gospodarki lokalnej rozwiązania teoretyczne mają zdecydowanie praktyczne przełożenie – dodaje.

Odnosi sukcesy
Jeszcze przed wyborami twierdził, że „miasto to przede wszystkim skomplikowana ekonomiczna materia i dlatego o jego rozwoju decydować powinien ekonomista potrafiący pobudzić jego potencjał”. Nie mylił się. Już po kilkunastu miesiącach jego prezydentury Jelenia Góra zauważalnie zyskała na wartości i to nie tylko w oczach mieszkańców.

– Jelenia Góra jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień. W 2007 roku wywalczyła pierwsze miejsce w rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”, sporządzonym na podstawie informacji zbieranych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego o wartości umów o dofinansowanie, podpisanych z Unią Europejską. Nasze miasto otrzymało Godło Promocyjne „Teraz Polska” i zdobyło trzecie miejsce w rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu opracowanym przez miesięcznik „Forbes” – przypomina prezydent.

Osobistymi sukcesami prezydenta Obrębalskiego obok utworzenia podstrefy w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, pozyskania środków unijnych na budowę obwodnicy południowej miasta w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego są liczne modernizacje dróg, przebudowa sygnalizacji ulicznych w ramach programu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz poprawa zabezpieczenia miasta i ludności przed klęskami żywiołowymi.

– To moje osobiste zwycięstwa, które dają mi wiele satysfakcji, jednak zdecydowanie istotniejsza jest satysfakcja ze zmian w sferze społecznej, gospodarczej i ekologicznej miasta samych jego mieszkańców – mówi prezydent.

Zwolennik społecznego dialogu
Dla Marka Obrębalskiego sprawowanie funkcji prezydenta to pełnienie publicznej służby dla lokalnej społeczności. Doskonale zdaje sobie sprawę, że w służbie tej uwzględnić należy interesy wszystkich mieszkańców, myśląc o ich bezpieczeństwie, warunkach życia i perspektywach rozwoju.

– Zawsze twierdzę, że największą wartością każdego miasta są jego mieszkańcy – mówi. – Stanowimy przecież wspólnotę połączoną wspólnymi celami. Ich realizacja wymaga podejmowania wielu przedsięwzięć, oczywiście nie wszystkich jednocześnie i stąd też konieczność odpowiedniej selekcji, wyboru opartego głównie o finansowe realia. Niezbędny jest przy tym bezpośredni społeczny dialog, realizowany nie tylko poprzez indywidualne spotkania z mieszkańcami, ale też z poszczególnymi organizacjami, czy lokalnymi społecznościami zamieszkującymi różne rejony miasta. Tak się dzieje m.in. podczas naszych cyklicznych spotkań „Masz głos, masz wybór”.

Plany na przyszłość
Jelenia Góra to miasto o znaczącym potencjale rozwojowym. Atrakcyjne walory środowiska przyrodniczego, zróżnicowane ukształtowanie terenu i krajobrazu, liczne zabytki oraz bogate zasoby wód leczniczych i termalnych doskonale charakteryzują ten region.

– Wykorzystanie tych potencjałów jest równoważne z dalszym rozwojem wszystkich form turystyki, rekreacji oraz lecznictwa uzdrowiskowego – stwierdza Marek Obrębalski. – Konieczne jest też wzmocnienie lokalnego rynku pracy oraz usprawnienie systemu komunikacyjnej, technicznej i społecznej obsługi miasta. To tylko ważniejsze kierunki niezbędnych zmian w Jeleniej Górze na najbliższe lata.
Prezydent chce, aby Jelenia Góra była miastem przyjaznym dla każdej grupy społecznej. W swoich działaniach duży nacisk kładzie na rozwój rynku pracy i uzupełnienie wyposażenia rekreacyjnego oraz kulturalno-edukacyjnego miasta, m.in. po to, aby młodzi jeleniogórzanie nie migrowali do większych miast w poszukiwaniu lepszych warunków życia.
 
Po godzinach
Jak każdy samorządowiec zaangażowany w życie swojego miasta, tak i on poświęca mu bardzo dużo czasu i energii.
– Często wyjeżdżam w sprawach służbowych, ale każdą wolną chwilę staram się spędzać w rodzinnym gronie – opowiada prezydent. – Lubię sport, a w szczególności koszykówkę. Doskonałym relaksem po całym tygodniu pracy są drobne prace w przydomowym ogrodzie. Na szczęście wśród obowiązków prezydenta miasta są również te bardzo miłe i zaszczytne, jak np. odbieranie nagród i wyróżnień, które coraz częściej przyznawane są naszemu miastu. Wtedy naprawdę czuję, że to co robię jest ważne i potrzebne – dodaje.
Karolina Felner

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»