Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Agata Dąmbska: Nie gmerać przy wyborach starostów i marszałków

Do zasad ustrojowych polskich samorządów na szczeblu gminnym wprowadzono w 2002 r. bezpośredni wybór wójta, burmistrza, prezydenta miasta, co wywołało konfliktogenny dualizm władzy wykonawczej i uchwałodawczej.

Powszechne głosowanie na szefa egzekutywy nie cieszy się uznaniem także w Europie: na 29 krajów należących do Unii Europejskiej wójta, burmistrza, prezydenta miasta wybiera się w ten sposób tylko w ośmiu. Metodę pośrednią, czyli taką, gdzie jest on wyznaczany bądź przez radę, bądź przez rząd na wniosek rady, bądź stoi na czele listy, która wygrała w wyborach samorządowych, praktykuje aż 20 państw. Zapewne nie da się w Polsce cofnąć tak ustanowionego prawa, gdyż wielu obywateli uznałoby to za zamach na demokrację. Ale już pojawiające się ze strony nowych władz próby rozciągnięcia go na poziom powiatu czy województwa zakrawają na swoisty absurd. W sytuacji, kiedy trwa dyskusja o zmianach, mających na celu wzmocnienie roli radnych poprzez włączenie ich w bieżące zarządzanie wspólnotą, a burmistrz, wójt, prezydent miasta mógłby stać się przewodniczącym rady, wprowadzenie bezpośrednich wyborów starostów i marszałków byłoby

krokiem wstecz, a jedynym argumentem za jego zastosowaniem zdaje się chęć obsadzenia „swoich” ludzi. Zresztą, taka debata miała już miejsce w 2013 r.; udało się wówczas zatrzymać ten szkodliwy pomysł, generujący walkę pomiędzy radą powiatu (sejmikiem) a egzekutywą oraz poniekąd wzmacniający rolę powiatów, które powinny ulec likwidacji. Jak stanie się tym razem?

dambska@forumodnowa.pl

2015-12-16

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»