Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Czesław Tomalik: Fińskie dowody wpływu edukacji na rozwój kraju i regionów

Organizatorzy II Kongresu Edukacja i Rozwój zaprosili mnie do udziału w debacie otwierającej Kongres, którą 22 października w gronie pięciorga panelistów poprowadził prof. Antoni Jeżowski.

Termin Kongresu zbiegł się z wypowiedzią prezydenta Europejskiego Komitetu Regionów UE Markku Markkula z Finlandii na temat sukcesu 13 spośród 16 polskich województw w europejskim rankingu regionalnej dynamiki wzrostu gospodarczego.

W wywiadzie dla PAP powiedział m.in.: „Wpływ na dynamikę wzrostu gospodarczego polskich województw ma przede wszystkim jakość systemu edukacji w połączeniu z silną, szybko rozwijającą się kulturą przedsiębiorczości”.

W debacie skupiłem się na wpływie edukacji na rozwój gospodarczy. Trwa rywalizacja państw i regionów, której emanacją są rankingi układane według produktu krajowego brutto (PKB) z danego roku oraz wzrostu tegoż PKB rok do roku. Szczególnie ważny jest PKB przeliczony na mieszkańca oraz ważony parytetem siły nabywczej (PSN). Wysoka produktywność gospodarki państwa lub regionu i jej korzystna dynamika zwiększa szansę na napływ kapitału. Według danych MFW za 2014 r. Polska uzyskała w rankingu PKB na mieszkańca według PSN wśród 186 państw świata 46. miejsce (mając 25.105 dolarów na osobę). Dla porównania – Finlandia zajęła 25. miejsce (40.347 dolarów). Fiński system edukacji pokazywany jest jako wzór. Finlandię kojarzymy najpierw z wielką zmianą po załamaniu w 1991 r. (po odejściu od powiązań z RWPG), a następnie z sukcesami na polu wysokich technologii (globalna pozycja Nokii w 2001 r., którą straciła dopiero w 2012 r.). Oczywiście sukcesy koncernu i fińskiego regionu Ostrobotnia Północna nie byłyby możliwe bez wysokiej jakości edukacji. Program PISA w ramach OECD od 2000 r. bada 15-latków, ich uczniowskie umiejętności i wiedzę ważne z perspektywy dorosłego życia. Porównanie wysokiej przez 15 lat pozycji Finlandii w badaniu PISA z jej miejscem w późniejszych rankingach PKB na mieszkańca według PSN dowodzi powiązania rozwoju gospodarczego z jakością edukacji.

zgso@zgso.org.pl

 

 

2015-11-17

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»