Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Tadeusz Wrona: Co z tymi dopalaczami?

W grudniu 2008 r. Zarząd Związku Miast Polskich przyjął przygotowane przeze mnie stanowisko „w sprawie działań w celu ograniczenia możliwości legalnej promocji i sprzedaży środków odurzających oraz innych substytutów narkotyków”.

Samorządowcy jako pierwsi zauważyli powstawanie sklepów z dopalaczami i wobec braku kompetencji umożliwiających skuteczne przeciwstawienie się zjawisku legalnej sprzedaży niebezpiecznych substancji, zwrócili się do MSWiA oraz Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań. Na początku 2009 r. na posiedzeniu Zespołu Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli KWRIST spowodowaliśmy dokonanie przeglądu działań ministerstw i służb państwowych w sprawie zła, które rodziło się na naszych oczach. Działania podjęto, ale były nieskuteczne.

Samorządowcy w walce z dopalaczami byli osamotnieni. Niewiele dały zmiany przepisów. Producenci dopalaczy łatwo wygrywali wyścig z legislacją, a zabronione substancje szybko zastępowali innymi, o nowych nazwach i nieco zmodyfikowanym składzie.

Sanepid, który sprawdza, czy podejrzane opakowania zawierają substancje niedozwolone i Policja – są bezradne, bo ich sprzedaż jest świetnie zorganizowana, wykorzystująca każdą lukę w prawie. Nałożene wysokie kary na właścicieli sklepów są nieściągalne, bo oficjalnie nie mają oni majątku, a jednocześnie bronią ich wyspecjalizowane kancelarie prawne i stać ich na wpłatę wysokich kaucji.

Mimo ostatniej nowelizacji ustawy, która weszła w życie 1 lipca br., w  ciągu kilku dni do szpitali trafiło kilkaset osób, które zatruły sie dopalaczami.

A ja pytam: dlaczego różne sprzedawane specyfiki nie przechodzą testów laboratoryjnych, po których byłyby dopiero dopuszczane do obrotu? Każdy produkt powinien mieć certyfikat dopuszczający, podobnie jak leki i żywność.

Zabawa w policjantów i złodziei, za którą stoją wielkie pieniądze, byłaby komedią, gdyby nie życie i zdrowie młodych ludzi. Ta walka była i jest beznadziejna, ale czy tak być musi? Przy tak słabym państwie wygląda na to, że tak.

tadeuszwrona7@gmail.com

2015-08-20

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»