Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

KWRiST: "NIE" dla nadzwyczajnej komisji ds. samorządów

Przedstawiciele największych korporacji samorządowych zajęli stanowisko, że nie ma potrzeby powoływania do życia specjalnej komisji ds. samorządów.

Podczas pierwszego w 2015 r. posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pod obrady poddanych zostało w sumie 16 projektów rozporządzeń. Wszystkie projekty zostały zaopiniowane pozytywnie.
Została także poruszona kwestia konieczności dostosowania gminnych planów zagospodarowania do map powodziowych oraz utworzenia speckomisji ds. samorządów. Te dwa tematy wzbudziły największą dyskusję wśród uczestników posiedzenia KWRiST.
Zdaniem przedstawicieli największych korporacji samorządowych nie ma potrzeba ustanawiania kolejnej komisji, która zajmie się sprawami samorządów. Najbardziej dosadne stanowisko zajął Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Cezary Gabryjączyk, starosta łaski i współprzewodniczący KWRiST. Zdaniem Zgorzelskiego powołanie takiej komisji, to niepotrzebne mnożenie bytów. Gabryjączyk w imieniu ZPP wyraził obawę, że utworzenie kolejnej komisji będzie skutkować rozmydleniem tematów. Natomiast Mariusz Poznański, przewodniczący ZGWRP wyraził opinię, że zamiast tworzenia kolejnej komisji lepiej byłoby wzmocnić rolę Komisji Wspólnej.
Ponadto podczas obrad przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych przedstawił informację odnośnie możliwości wsparcia przez samorządy osób ewakuowanych z Donbasu.
Eugeniusz Ścibek, zastępca dyrektora Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji MSW na wstępie wyraził wdzięczność i zadowolenie, że przed gronem samorządowców może przedstawić informację w jaki sposób samorządy mogą pomóc ewakuowanym z terenu konfliktu osobom.
– Nasze rozwiązania opieramy głównie na dobrej współpracy z samorządami terytorialnymi, bowiem tak naprawdę tylko dzięki współpracy z nimi możemy znaleźć najlepsze rozwiązania – mówił Ścibek.
178 ewakuowanych osób trafi do kompleksu wypoczynkowego w Łańsku oraz do ośrodka Caritas w Rybakach, oba miejsca znajdują się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Przedstawiciel MSW podkreślił, że samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego w założeniach nie mają ponieść nawet jednej złotówki kosztów utrzymania tych osób. Przez najbliższe pół roku środki na ten cel będą wydawane z rezerwy budżetu państwa. Eugeniusz Ścibek poinformował także, że ponad połowa z ewakuowanych osób ma wykształcenie wyższe. Wśród nich znajduje się m.in. 6 lekarzy.
– Najdalej za 6 miesięcy te osoby muszą się usamodzielnić. To nie będzie proste. Nie mówimy teraz o znalezieniu miejsc pracy dla tych osób, ale docelowych miejsc zamieszkania dla rodzin. Powinniśmy wykorzystać potencjał tych rodzin – podkreślał Andrzej Halicki, współprzewodniczący Komisji Wspólnej.
Samorządy zainteresowane okazaniem pomocy mogą swoje oferty składać pod adresem mailowym repatriacja@msw.gov.pl. (rp)

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 28 stycznia 2015, Warszawa

2015-01-28

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»