Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

KWRiST: Samorządy walczą o przywrócenie wszystkich sądów rejonowych

Strona samorządowa podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wyraziła przekonanie, że powinny zostać przywrócone wszystkie 79 sądy rejonowe, które zostały zlikwidowane w wyniku tzw. reformy Gowina.

W połowie lipca weszła w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia przywrócenie 41 zlikwidowanych sądów. Nowelizacja została przez samorządowców przyjęta z zadowoleniem, jednak uważają oni, że pozostałe 38 sądy także powinny zostać przywrócone.

– Rozporządzenia, które już weszły w życie są w naszym przekonaniu pierwszym krokiem naprawczym po szkodliwej dla społeczności lokalnej tzw. reformie ministra Gowina. W ocenie Związku Powiatów Polskich, ale nie tylko, jest to krok właściwy, ale niewystarczający – powiedział Piotr Lech, starosta milicki.

Starosta zwrócił uwagę, że w przedstawionych podczas posiedzenia komisji projektach rozporządzenia dotyczących przywrócenia sądów, korzysta się jedynie z dwóch kryteriów umożliwiających ich powrót. Z kryterium wielkości obszaru oraz ilości orzekanych spraw. Natomiast nie korzysta się z kryterium umożliwiającego przywrócenie sądów tam, gdzie ilość orzekanych spraw była nie mniejsza niż 5 tysięcy. Zdaniem samorządowców to błąd.

– Przypominam, że dwa lata temu powiaty, gminy i miasta zdecydowanie protestowały przeciwko wprowadzonym zmianom. Zmiany okazały się bezproduktywne, stąd wniosek o przywrócenie sądów rejonowych wszędzie tam, gdzie zostały zlikwidowane – apelował Piotr Lech.

Strona samorządowa nie zamierzała opiniować projektów przesłanych przez ministerstwo sprawiedliwości, jednak przedstawicielka resortu przestrzegła, że niewydanie żadnej opinii uniemożliwi dalszą pracę nad przywracaniem sądów i ostatecznie żaden sąd nie zostanie przywrócony.
Ze względu na nieuwzględnienie oczekiwań strony samorządowej zgodzono się ostatecznie na wydanie opinii negatywnej z podkreśleniem, że w dalszych pracach nad przywróceniem sądów zostaną wzięte pod uwagę sugestie strony samorządowej.

Podczas dzisiejszego posiedzenia doszło także do zmiany na stanowiskach przewodniczących komisji wspólnej. Ze strony rządowej Rafała Trzaskowskiego zastąpił Andrzej Halicki, a ze strony samorządowej Wojciecha Długoborskiego zastąpił Cezary Gabryjączyk, starosta łaski. Nowi współprzewodniczący podkreślali jak ważna jest współpraca pomiędzy stroną rządową i samorządową. Andrzej Halicki zadeklarował, że będzie słuchać samorządowców i tam gdzie tylko będzie mógł będzie pomagać i przyspieszać prace nad spornymi i ważnymi ustawami. (rp)

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 24 września 2014, Warszawa

2014-09-24

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»