Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

KWRiST: Urzędy nie są gotowe do wprowadzenia elektronicznej ewidencji

Samorządowcy alarmują, że nie wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce są gotowe do wprowadzenia od 1 stycznia 2015 roku rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej.

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego był jednym z głównych tematów dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zdaniem projektodawców elektroniczna ewidencja to ułatwienie zarówno dla urzędników, jak i obywateli. Rejestrowane w niej będą akty urodzeń, małżeństw i zgonów. Nowe przepisy regulują także usprawnienia postępowań związanych z dokonywaniem zmian w aktach stanu cywilnego. Oznacza to m.in., że jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik USC prześle mu tą drogą potrzebny dokument, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Nowy system informatyczny wzbudza jednak wśród samorządowców pewne uwagi, które przedstawił dr Jan Czajkowski, współprzewodniczący Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego.
– Obszar, którego dotyczy opiniowany projekt był przez nas szczegółowo analizowany na wielu spotkaniach. Jedną z naszych głównych uwag jest to, że proponowane zmiany wygenerują skutki finansowe dla samorządów, zwłaszcza w pierwszym roku wdrażania systemu informatycznego. Ponadto projekt był przygotowywany w przyspieszonym trybie, a ostatnio widzieliśmy, jak może się skończyć wdrażanie na szybko projektu informatycznego – powiedział dr Jan Czajkowski.

Strona samorządowa zaproponowała, by urzędnicy w resorcie spraw wewnętrznych zastanowili się nad wydłużeniem o rok uruchomienia systemu, ponieważ trzeba przyjrzeć się systemowi, by wyeliminować wszelkie problemy. Ponadto samorządowcy uważają, że jest zbyt mało i zbyt szybko prowadzone są szkolenia dla urzędników i nie są oni w tej chwili gotowi do sprawnej obsługi systemu.

Tomasz Szubiela, podsekretarz stanu w MSW zauważył, że w sprawie systemu prowadzony jest dialog z przedstawicielami gmin.
– Chcemy wdrożyć system odpowiedzialnie i prowadzone są odpowiednie testy. Oczywistym jest, że wprowadzenie w życie nowego systemu wiąże się z pewnymi kosztami, tego uniknąć się nie da – powiedział Tomasz Szubiela.

Dr Jan Czajkowski przyznał, że w tej sprawie współpraca z przedstawicielami MSW jest dobra i wyraził nadzieję, że wspólnymi siłami uda się wypracować najlepsze rozwiązanie, tak by zwłaszcza obywateli nie dotknęły złe rozwiązania. Ostatecznie projekt został zaopiniowany pozytywnie z zaznaczeniem uwag zgłoszonych przez stronę samorządową. (rp)

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 26 listopada 2014, Warszawa

2014-11-26

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»