Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Rowerem przez Suwałki

Sieć ścieżek rowerowych, sprawiła, że miasto położone pomiędzy atrakcyjnymi dla turystów parkami, stało się bardziej przyjazne.

\"\"

Miasto Suwałki, które leży w północnej części woj. podlaskiego, od lat jest ważnym punktem na mapie turystycznej Polski. Z jednej strony bliskość granicy, z drugiej walory przyrodnicze i krajobrazowe, lasy, jeziora, sprawiają, że turystyka to ważny sektor gospodarki miasta. Tym bardziej, że region jest poza tym słabo rozwinięty gospodarczo i stopa bezrobocia jest tu jedną z wyższych w skali kraju. Inwestowanie w infrastrukturę turystyczną wydaje się krokiem jak najbardziej naturalnym i pożądanym.

Realizacja strategii

\"\"– Władze miasta od lat obserwowały nasilający się ruch rowerowy, który odbywał się istniejącymi ulicami, stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia jego uczestników. W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasz region opracowano koncepcję ścieżek rowerowych w mieście łączących obszary miejskie i gminne ze szlakami turystycznymi w Suwalskim Parku Krajobrazowym i Wigierskim Parku Narodowym – opowiada Romuald Koleśnik, dyrektor Miejskiej Dyrekcji Inwestycji w Suwałkach.

Działania władz znalazły odzwierciedlenie w strategii rozwoju miasta i wieloletnim planie inwestycyjnym. Realizując projekt ścieżek Suwałki miały także oparcie w rządowym programie Wsparcia Rozwoju Turystyki w latach 2001-2006, którego głównym celem była poprawa konkurencyjności polskiej oferty turystycznej na rynku międzynarodowym i krajowym. Projekt wpisał się też w cel pośredni strategii, mając się przyczynić do „zmniejszenia bezrobocia na obszarach: przygranicznych, o dużych walorach turystycznych, dotkniętych strukturalnym bezrobociem, na których rola turystyki jako generatora nowych miejsc pracy może być dominująca”. Działanie to było również realizacją celów Programu Rozwoju Turystyki i Zagospodarowania Turystycznego Województwa Podlaskiego do 2010 r. realizując cel strategiczny Programu: rozwój i modernizacja infrastruktury turystycznej oraz rozwój wiodących form turystyki. Szacowano, że realizacja projektu oprócz spowodowania wzrost turystyki rowerowej o około 10 proc., przyczyni się do rozwoju infrastruktury oraz przedsiębiorczości, co z kolei pozwoli na rozwój gospodarczy Suwalszczyzny i zmniejszenie bezrobocia.

Bezpiecznie i przyjaźnie
Ze względu na brak środków własnych, pierwszym krokiem miasta było przygotowanie wniosku o dofinansowanie ze środków z Unii Europejskiej. Miastu udało się otrzymać dofinansowanie funduszy strukturalnych EFRR w wysokości 4,8 mln zł. Dzięki tym środkom cały projekt ponad 36 km ścieżek rowerowych wraz z oświetleniem oraz dwie kładki nad rzeką Czarna Hańcza został ukończony w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia robót.

Przy ścieżkach wyznaczono miejsca do odpoczynku, które wyposażono w ławki, stojaki do rowerów i informację turystyczną. Dzięki współpracy z gminą Suwałki połączono ścieżki rowerowe na terenie miejskim pomiędzy Krzywółką – poprzez teren Zalewu Arkadia – do granic administracyjnych miasta, w ciągu ulicy Sejneńskiej, ze szlakami turystycznymi w kierunku: jez. Okmin i dalej Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, do miejscowości Stary Folwark leżącego nad jez. Wigry w Wigierskim Parku Narodowym.

Rozwój przedsiębiorczości
Oprócz polepszenia warunków turystycznych, inwestycja powinna mieć też znaczenie społeczne, wpłynąć na powstanie nowych miejsc pracy i stworzenie lepszego klimatu dla przedsiębiorczości.

– Realizacja niniejszego przedsięwzięcia wykonywana przez miejscowe firmy wymusiła konieczność zwiększenia zatrudnienia. Ponadto w wyniku realizacji projektu wybudowano budynek sezonowy przy plaży miejskiej, do obsługi mieszkańców i turystów przy Zalewie Arkadia. Stworzono w ten sposób kilka nowych miejsc pracy. Nowe stanowiska zostały również wygenerowane przez konieczność bieżącej konserwacji i utrzymania w należytym stanie technicznym ścieżek – opowiada Romuald Koleśnik. Władze miasta nie ukrywają, że liczą na dalszy rozwój zarówno infrastruktury, jak i turystyki rowerowej.
Andrzej Gniadkowski


Instytucja Realizująca Projekt: Miejska Dyrekcja Inwestycji
Beneficjent: Miasto Suwałki
Program: Rozwój turystyki i kultury – w ramach – ZPORR Priorytet 1
– Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów.
Całkowita wartość projektu: 6 299 257,36zł
Z funduszy strukturalnych – EFRR: 4 655 151,19zł
Czas realizacji projektu: od 28.03.2006 do 30.11.2006


Fot. Janusz Zawadzki

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»