Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

Konieczne zmiany w systemie ochrony zdrowia

25 stycznia 2012. Samorządowcy popierają projekty Ministerstwa Zdrowia nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, zwłaszcza dotyczące określania wysokości dotacji oraz zmian w zasadach udzielania zamówień za świadczenia zdrowotne.

Głównym tematem pierwszych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w 2012 roku były zagadnienia z zakresu systemu ochrony zdrowia. Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich podkreślił, że samorządy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do kwestii zagwarantowania mieszkańcom należytej ochrony zdrowia.

– Kształtując dochody jednostek samorządu terytorialnych nie przewidziano nawet złotówki na realizację tych zadań, mimo to od 1999 roku samorządy wydały na inwestycje w szpitalach 15 mld zł. Ponadto wzięliśmy na siebie niełatwy obowiązek reorganizacji sieci szpitali i w ciągu trzech kadencji ograniczyliśmy liczbę tych podmiotów leczniczych o blisko jedną trzecią – mówi Marek Wójcik.

Dyrektor biura ZPP zaznaczył, że najbliższe lata będą bardzo trudne dla szpitali prowadzonych przez samorządy.

Marek Haber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawił działania ministerstwa istotne z perspektywy samorządów. Zaprezentował między innymi projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia, która zakłada poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta oraz umożliwia, by za wysoką jakość usług w konkretnych szpitalach Ministerstwo Zdrowia mogło przekazywać tym szpitalom dodatkowe pieniądze. Zaprezentował także projekt ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada wzmocnienie promocji zdrowia i profilaktyki wśród mieszkańców gmin i miast.

– Z radością przyjmujemy plany ministerstwa w sprawie poprawy systemu ochrony zdrowia. Cieszy także, to że będzie premia dla naszych szpitali za jakość oraz, że będą dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, na które oczekujemy z dużą niecierpliwością – mówi Marek Wójcik.

Z aprobatą samorządowców spotkał się projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Zdaniem starostów ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta w stanie prawnym na dzień 1 stycznia 2012 roku naraża podmioty lecznicze na ponoszenie ogromnych kosztów z tytułu wprowadzenia nowego typu ubezpieczenia, co pośrednio odbije się na budżetach samorządów.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada zmiany w zasadach określania wysokości dotacji przekazywanych podmiotom leczniczym oraz zmiany w zasadach udzielania zamówień za świadczenia zdrowotne. (rp)

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 25 stycznia 2012, Warszawa



Projekty opiniowane na styczniowym posiedzeniu KWRiST

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»