Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Kolektory słoneczne pomogą oszczędzać energię we Włodawie

Starostwo Powiatowe we Włodawie zrealizowało projekt „Energia słońca dla juniorów i seniorów powiatu włodawskiego” dotyczący zaprojektowania i wykonania kompletnej instalacji kolektorów słonecznych na dachach czterech budynków, których organem zarządzającym jest powiat.

Z badań wynika, że najbardziej uprzywilejowanym rejonem Polski, pod względem natężenia promieniowania słonecznego (powyżej 1048 kWh/mkw/rok) jest południowo-wschodnia część województwa lubelskiego. W związku z tym, jednostki samorządu terytorialnego
z tamtych regionów coraz częściej inwestują w energię słoneczną, przede wszystkim w kolektory słoneczne, służące do podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych i instytucjach. Zachętą do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć jest możliwość dofinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej.

Założenia
Starostwo Powiatowe we Włodawie w 2010 roku zrealizowało projekt „Energia słońca dla juniorów i seniorów powiatu włodawskiego” dotyczący zaprojektowania i wykonania kompletnej instalacji kolektorów słonecznych na dachach czterech budynków, których organem zarządzającym jest powiat.

Kluczowym argumentem przemawiającym za realizacją projektu była próba kompleksowego rozwiązania stanu infrastruktury kubaturowej we wszystkich obiektach budowlanych, należących do powiatu włodawskiego. Wykonano modernizację elewacji i dachów budynków oraz przebudowę istniejących instalacji dostarczających ciepło z wykorzystaniem energii słonecznej.

Korzystanie z energii słonecznej na terenie powiatu włodawskiego jest szczególnie wskazane, gdyż leży on na terenie o najwyższym nasłonecznieniu w Polsce. – Suma usłonecznienia wynosi 1700 godzin rocznie i jest to wyższa wartość niż w miejscowościach uzdrowiskowych – mówi starosta włodawski, Wiesław Holaczuk.

Realizacja
Inwestycja została zrealizowana w ciągu 13 miesięcy. Zaprojektowano i wykonano kompletne instalacje kolektorów słonecznych na dachach budynków: dwóch internatów we Włodawie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie i Domu Pomocy Społecznej w Różance, o łącznej mocy zainstalowanej ponad 270 kW.

– Zadecydowała prosta ekonomia – zarówno w internatach szkolnych, jak i w DPS, zużywa się bardzo dużo wody, co generuje znaczne koszty – mówi Wiesław Holaczuk. – Wybraliśmy więc te właśnie obiekty, bo z naszych kalkulacji wynikało, że wykorzystując energię słoneczną jako źródło ciepła, można sporo zaoszczędzić.

Włodawskie Starostwo Powiatowe pokryło koszt inwestycji tylko w 2,12 proc. (30 tys. zł). Pozostałe środki pochodziły z trzech niezależnych źródeł: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (35,73 proc. – 505 996,50 zł), EkoFunduszu (29,27 proc. – 414 500 zł) oraz środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO.

Wnioski

Instalacja kolektorów słonecznych pozwoli na oszczędność w zakupie energii cieplnej rzędu 30 proc. rocznie. Wszystkie instalacje są sterowane i monitorowane poprzez systemy wizualizacji pracy systemu solarnego. Parametry pracy systemu prezentowane są w czasie rzeczywistym na tablicy umieszczonej w obsługiwanym budynku oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego we Włodawie.

– Gorąco zachęcam samorządy do korzystania ze środków unijnych, przeznaczonych nie tylko na inwestycje związane z termomodernizacją budynków, ale w ogóle z wykorzystaniem energii odnawialnej
– mówi starosta włodawski. – Inwestycje takie na ogół są kosztowne, więc skoro są możliwości dofinansowania, trzeba z nich korzystać.
Mariusz Gadomski

Projekt: „Energia słońca dla juniorów i seniorów powiatu włodawskiego” Program: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Beneficjent: Powiat Włodawski Wartość projektu: 1 416 131,55 zł Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 465 624,05 zł

Forum Samorządowe nr 5/54

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»