Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Aktywna integracja w Wejherowie

Pomoc społeczna stanowi ten element budżetu samorządów, który z roku na rok pochłania coraz więcej pieniędzy. Rozwiązaniem okazują się być fundusze unijne.

\"\"
To właśnie na gminach i powiatach spoczywa najwięcej obowiązków związanych ze wsparciem osób, które samodzielnie nie są w stanie pokonać trudnych sytuacji życiowych. Często dla wszystkich nie starcza jednak pieniędzy. Rozwiązaniem okazują się być fundusze unijne, które w ramach projektów systemowych, trafiają do ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie w całym kraju

Założenia
Konieczność objęcia dużym wsparciem swoich podopiecznych dostrzegło także wejherowskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), które realizuje zadania m.in. z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych oraz sprawuje opiekę nad usamodzielniającymi się wychowankami rodzin zastępczych i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Potrzeby były jednak tak duże, że aby stworzyć kompleksowy program pomocy, konieczne stało się znalezienie zewnętrznych źródeł jego finansowania.

W tym celu przygotowano projekt systemowy pn. „Wsparcie aktywnej integracji w powiecie wejherowskim”, który otrzymał dotację unijną w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inicjatywa zakładała objęcie odpowiednimi działaniami nie tylko beneficjentów pomocy wejherowskiej placówki, ale także członków ich rodzin.

– Projekt w swoich założeniach miał stanowić bezpośrednie wsparcie nie tylko dla naszych podopiecznych, ale także osób z ich otoczenia – mówi Iwona Romanowska, dyrektor PCPR w Wejherowie. – Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że członkowie rodzin np. osób niepełnosprawnych sami potrzebują fachowego doradztwa ze strony psychologa czy pedagoga.

Wejherowskie PCPR postawiło sobie za cel reintegrację społeczną oraz zapewnienie podstaw do uzyskania samodzielności ekonomicznej przez 130 podopiecznych. Objęto ich Indywidualnym Planem Usamodzielnienia i Programem Aktywności Lokalnej. Dodatkowo, wsparcie w ramach projektu uzyskało 50 członków rodzin osób niepełnosprawnych.

Realizacja
Jednym z pierwszych działań pojętych w ramach realizacji projektu była praca socjalna, czyli przeprowadzenie wywiadów środowiskowych i ankiet rekrutacyjnych wśród wychowanków rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i osób niepełnosprawnych. Następnie przygotowano dla nich szczegółowe programy pomocy.

\"\"
– Dla naszych beneficjentów zaplanowaliśmy szeroki wachlarz wsparcia – wyjaśnia Iwona Romanowska. – Podejmowane działania zakładały nie tylko elementy aktywizacji edukacyjnej, ale także społecznej czy zawodowej. W ramach Indywidualnego Programu Usamodzielnienia przewidzieliśmy kurs z języka angielskiego, zajęcia z przedsiębiorczości czy zarządzania, warsztaty psychologiczno-pedagogiczne a także spotkania z doradcą zawodowym.

Część beneficjentów otrzymała również pomoc rzeczową w postaci komputerów z oprogramowaniem, maszyny do szycia, sprzętu sportowego czy sfinansowania kursu prawa jazdy. Osoby niepełnosprawne objęte zostały Programem Aktywności Lokalnej, który, oprócz aktywizacji edukacyjnej i społecznej, przewidywał także działania prozdrowotne, takie jak udział w turnusie i zajęciach rehabilitacyjnych. Uczestnicy projektu dostali również szansę wzięcia udziału w zajęciach psychoruchowych na kręgielni, basenie czy w nauce marszu nordic walking w terenie. Podopieczni PCPR, potrzebujący wsparcia integracyjnego, mieli możliwość skorzystania z dwóch trzydniowych wyjazdów, natomiast wszyscy uczestnicy projektu, razem z rodzinami, mogli wziąć udział w piknikach będących okazją do przełamania barier w kontaktach z otoczeniem. Wszystkie działania o charakterze środowiskowym miały jeden cel – nabycie przez beneficjentów projektu umiejętności organizowania aktywnego spędzania wolnego czasu oraz korzystania z ogólnodostępnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, oraz integrację ze środowiskiem mieszkańców.

Zorganizowanie tak szerokiego wsparcia dla uczestników projektu nie było jednak łatwe.
– W trakcie realizacji działań napotkaliśmy problemy związane przede wszystkim z takim zintegrowaniem wszystkich instrumentów pomocy, aby jak najlepiej dostosować je do wytycznych PO KL – dodaje Iwona Romanowska. – Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób zatrudnionych do realizacji projektu udało się w terminie przeprowadzić zaplanowane zajęcia, uzyskać założone rezultaty i pozyskać sympatię uczestników i chęć wzięcia udziału w kolejnej tego typu inicjatywie przez 130 osób.

Wnioski
Jednym z najbardziej trwałych efektów realizacji projektu stało się podjęcie zatrudnienia przez jego ośmiu beneficjentów, z których jeden otrzymał pracę w PCPR Wejherowo. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także zajęcia z informatyki, w trakcie których podopieczni placówki poznali podstawy obsługi komputera, posiedli umiejętność posługiwania się programem Word, pakietem aplikacji biurowych (Office), nauczyli się poruszać po internecie i założyć skrzynkę e-mailową, a także obsługiwać urządzenia biurowe. Duże zainteresowanie wzbudziły też zajęcia grupowe i indywidualne z psychologiem i pedagogiem.

– Zakładane efekty zostały osiągnięte w ogromnej mierze dzięki zatrudnieniu wysoko wykwalifikowanej kadry, która nie tylko posiada szeroką wiedzę, ale potrafi ją przekazać na odpowiednim poziomie, rozumie ludzi niepełnosprawnych oraz problemy wychowanków i potrafi z nimi rozmawiać – tłumaczy dyrektor wejherowskiego PCPR. – Ze względu na dużą popularność, w obecnie realizowanym projekcie kontynuujemy zajęcia z informatyki, zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym oraz zajęcia z psychologiem, na które jest ogromne zapotrzebowanie.

Szczególnie interesujące dla wychowanków placówki okazały się także szkolenia z przedsiębiorczości, podczas których poznawali zasady zakładania firmy, promocji, marketingu, tworzenia biznesplanu oraz prowadzenia dokumentacji do celów urzędu skarbowego. Efektem tych zajęć jest przykład jednej z wychowanek, która zaplanowała utworzenie objazdowej firmy krawieckiej i z tego powodu, jako pomoc rzeczową, otrzymała składaną maszynę do szycia.

Mimo tak szerokiej formy pomocy, potrzeby podopiecznych wejherowskiej placówki cały czas rosną. Dlatego w ramach obecnie realizowanego projektu, poza zajęciami typowo edukacyjnymi i wzmacniającymi integrację społeczną, podejmowane działania wzbogacono o porady prawne, kurs pomocy przedmedycznej, gospodarowania budżetem domowym, oraz również możliwość dofinansowania kosztów nauki. Wybrane osoby otrzymają także wsparcie w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych w postaci mieszkań chronionych. I chociaż możliwe kierunki pomocy i sposoby aktywizacji nie zostały wyczerpane, to systematyczne działania PCPR w Wejherowie i sprawne wykorzystywane unijnych funduszy na rzecz swoich wychowanków, w poważnym stopniu przyczyniają się do nauki ich samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Agnieszka Rodak


Projekt: Wsparcie aktywnej integracji w powiecie wejherowskim
Program: PO KL, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie
Beneficjent: PCPR w Wejherowie
Wartość projektu: 568 419,20 zł
Wartość dofinansowania z EFRR: 538 577,18 zł
Czas realizacji: czerwiec 2009 – grudzień 2009

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»