Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorządowiec z pasją

»

Dusza muzyka a umysł naukowca

Michał Gramatyka jest tyskim samorządowcem, muzykiem i naukowcem w jednym. Muzyka mórz i oceanów to jego pasja, a nadmorskie wyprawy najlepszym sposobem na spędzanie wakacji.

\"\"
Michał Gramatyka
, wiceprezydent Tychów

Wiek: 38 lat
Wykształcenie: doktor nauk prawnych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Prawa i Administracji
Pierwsza praca: Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego
Kolejne zajęcia: Rada Miasta Tychy, Urząd Miasta Tychy
Rodzina: żona Ania, wykształcenie wyższe ekonomiczne, pracownik banku synowie Jaś (6) i Antek (1,5)
Hobby, zainteresowania, pasje: szanty, media, telekomunikacja, muzyka folkowa
Moje największe osiągnięcie związane z moimi pasjami: nagroda „Za wierność szancie klasycznej im. Stana Hugilla” zdobyta na Shanties 2003 w Krakowie
Jestem samorządowcem od: 1998 roku
październik 1998 r. – pierwszy wybór na radnego, listopad 1998 r. – objęcie funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Tychy, maj 1999 r. – objęcie funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Tychy, wrzesień 2000 r. – objęcie funkcji Nieetatowego Członka Zarządu Miasta Tychy, października 2002 r. – początek drugiej kadencji w tyskim samorządzie, listopad 2006 r. – wybór na radnego na trzecią kadencję, a następnie wybór na Przewodniczącego Rady
Jestem zastepcą prezydenta miasta Tychy: od czerwca 2009 roku
Moje największe osiągniecie w dziedzinie samorządności: opracowanie i wdrożenie programu wspierania dużych rodzin „3+ Liczna Rodzina”


Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego. Biegły sądowy, stały doradca Sejmowej Komisji Śledczej ds. ustalenia okoliczności śmierci Barbary Blidy. Od 12 lat związany z tyskim samorządem. Trzykrotnie wybierany do rady miasta. W czerwcu 2009 roku przyjął propozycję objęcia funkcji zastępcy prezydenta miasta Tychy ds. gospodarki przestrzennej. Prywatnie człowiek wielu zainteresowań. Największymi pasjami Michała Gramatyki są muzyka i kryminalistyka.

Po pracy gra i śpiewa
Michał Gramatyka od wielu lat związany jest z muzyką folkową. Obecnie jest członkiem znanego w folkowym świecie zespołu – Prawdziwe Perły. Gra na gitarze basowej i śpiewa „górne partie” wokalne. Z Perłami nagrał kilka płyt, objeździł wszystkie polskie i połowę europejskich festiwali. Muzyka, jak tłumaczy, to przede wszytkim świetne antidotum na codzienne stresy, ale nie tylko. Szanty, w przypadku Michała Gramatyki, stały się również sposobem na prowadzenie działalności charytatywnej. W 2002 roku muzyk przekonał Janinę Ochojską do zaangażowania się w akcję „Szanty dla Pajacyka”, a w kolejnym roku wraz z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii Prof. Zbigniewa Religi rozpoczął realizację akcji „Szanty z Sercem”. Sukcesem, który odniósł na polu muzycznym, jest niewątpliwie internetowa stacja Radio Szantymaniak, nadająca przez 24 godziny na dobę muzykę mórz i oceanów. Gramatyka uruchomił także portal szanty24. To jedno z kilku jego internetowych przedsięwzięć.

– Kilka lat temu traf losu postawił mnie na czele grupy młodych ludzi realizujących projekt www.tychy.pl – mówi Michał Gramatyka. – Fantastycznie wspominam tamte czasy, udało się nam stworzyć portal, który pod wieloma względami może być stawiany za wzór miejskiej informacyjnej strony internetowej – wyjaśnia.

Zafascynowany kryminalistyką
Naukowo pasją Michała Gramatyki jest kryminalistyka. Jako adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego, pracuje głównie nad badaniami śladów emocjonalnych i technicznymi badaniami dokumentów. Jest jedną z kilku osób w Polsce, które posiadają certyfikat potwierdzający umiejętność obsługi „głosowego wykrywacza kłamstw”, czyli analizatora poziomu stresu w ludzkim głosie.

Michał Gramatyka przygodę z kryminalistyką zaczął na czwartym roku studiów. W 1999 roku obronił pracę doktorską, której tematem były kryminalistyczne badania wydruków komputerowych. Na Uniwersytecie Śląskim prowadzi zajęcia z logiki, kryminalistyki i przestępczości komputerowej. Mówi, że studenci lubią jego zajęcia również dlatego, że on sam dokłada wszelkich starań, aby w sposób ciekawy i nieszablonowy przedstawiać im swoją wiedzę. Sam bardzo lubi pracę ze studentami. Często spotyka się z nimi na nieobowiązkowych zajęciach dodatkowych, dużo z nimi rozmawia i, jak tylko może, stara się im pomagać.

– Michał Gramatyka posiada wiele cech, które sprzyjają odnoszeniu sukcesów w dziedzinie kryminalistyki – mówi profesor Tadeusz Widła, kierownik Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Jest osobą dociekliwą, ambitną, ale też cierpliwą, co jest niezwykle ważne ze względu na to, że kryminalistyka to często praca bardzo czasochłonna i żmudna, wymagająca szczególnej staranności. Dodatkowo jest bardzo zaangażowany w pracę na uczelni, a przykładem jest „Kino Detektywa”, czyli projekcje filmów o tematyce kryminalistycznej organizowane w auli Wydziału Prawa i Administracji – wyjaśnia.

Zarówno praca na uczelni, jak i muzyczna działalność Michała Gramatyki pomagają jemu samemu, m.in. w jego pracy samorządowej.
– Doświadczenie naukowca jest nie do przecenienia podczas publicznych wystąpień. Na uniwersytecie wykładam m.in. logikę i daje mi to spory komfort podczas gorących dyskusji, wymagających precyzyjnego formułowania poglądów – tłumaczy. Doświadczenie muzyka sprzyja zaś opanowaniu emisji głosu, pozwala zachować dystans i wewnętrzny spokój w trudnych sytuacjach, których w działalności każdego samorządowca jest pod dostatkiem.

Świadomy samorządowiec

Według Michała Gramtyki najtrudniejszym zadaniem w pracy w samorządzie jest wzniesienie się ponad potrzeby swojego okręgu wyborczego i spojrzenie na miasto jak na jeden organizm.

– Często partykularne interesy zwyciężają w konfrontacji z potrzebami całej samorządowej wspólnoty. Chwała ludziom, którzy w takich sytuacjach bronią potrzeb miast, gmin czy wsi nawet kosztem powiedzenia „nie” grupce swoich, lokalnych wyborców – mówi.

Realizując swoje pasje, ale też wypełniając obowiązki samorządowe, lubi pracować z ludźmi, którzy z entuzjazmem i przekonaniem „rzucają się” na każdą pracę. Otwartością, kreatywnością, a także umiejętnością poszukiwania rozwiązań w najtrudniejszych sytuacjach powinien odznaczać się, według Michała Gramatyki, skuteczny samorządowiec. W jego opinii równie ważnymi cechami są umiejętność słuchania i prawdziwa chęć niesienia pomocy innym.

Kocha rodzinę. Kocha morze
Zdaniem samorządowca godzenie obowiązków rodzinnych ze służbowymi jest trudne, ale nie jest niemożliwe.
– W życiu jest czas na pracę i jest czas dla rodziny. Czas dla rodziny jest święty i staram się go nie naruszać – mówi Michał Gramatyka.

Przyznaje też, że nie wyobraża sobie dnia bez czytania wieczorem starszemu synkowi – Jasiowi i nie umiałby funkcjonować, nie mając okazji do przytulenia, czy zabawy z młodszym synem – Antkiem. Z chłopcami często jeździ na rowerach, gra w piłkę, czasami chodzi na basen i gra na komputerze.

– Nie mamy jakichś preferencji w szukaniu sposobów na bycie razem. Po prostu cieszymy się sobą – wyznaje. Michał Gramtyka kocha morze. – Jeżeli w miejscu, do którego jedziemy, jest morze, jest dobrze. Jeździmy więc nad morze. W tym roku do Bretanii i Normandii – mówi.
Karolina Felner

Forum Samorządowe nr 5/42

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»