Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Pilawa aktywizuje bezrobotne kobiety

W świetle trwającej debaty na temat parytetu i sposobów zwiększenia roli kobiet w społeczeństwie obywatelskim, warto pomyśleć o działaniach skierowanych konkretnie do kobiet.

W Pilawie zostały już podjęte pierwsze kroki w kierunku polepszenia sytuacji mieszkanek miasta. Ze środków unijnych zrealizowano kompleksowy program aktywizacji zawodowej pań.

Założenia

Brak zatrudnienia w wielu gminach jest problemem częściej dotyczącym kobiet niż mężczyzn. Tworzenie nowych miejsc pracy przez samorząd wiąże się zazwyczaj z pracami porządkowymi i robotami komunalnymi, a zadania te wykonywane są najczęściej przez mężczyzn.

– Obecnie poziom bezrobocia w powiecie garwolińskim sięga 12,6 proc. W 2009 roku w Pilawie zarejestrowanych było 597 bezrobotnych. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni korzystają z pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilawie. Długotrwałe bezrobocie nie ułatwiało kobietom podjęcia decyzji o zaprowadzeniu pewnych zmian – informuje Anna Grzegrzółka-Woźniak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilawie. – Program aktywnej integracji miał im pomóc wyjść z domu.

\"\"
Na szkolenia przyjmowane były panie, które długo pozostawały bezrobotne, ale niekoniecznie były zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy, i korzystają z pomocy ośrodka. Kwalifikacje odbywały się na podstawie rozmowy z pracownikiem socjalnym. W programie było 8 miejsc, a na liście rezerwowej znalazło się 6 pań.

– Szkolenie miało być dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej sposobem na zapełnienie luki, jaką był brak wykwalifikowanych opiekunów osób starszych. Liczyliśmy na to, że uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i dzięki projektowi zapewnimy sobie kadrę opiekuńczą – tłumaczy Anna Grzegrzółka-Woźniak. – Z analizy społecznej wiedzieliśmy, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc. Do ośrodka wpływały zapytania na ten temat i wiemy, że takich osób jest kilka lub kilkanaście.

Realizacja
W programie wzięło udział 8 kobiet. Frekwencja na zajęciach była stuprocentowa. Panie ukończyły kurs z zakresu opieki nad osobami starszymi.

\"\"– Nie było łatwo zaktywizować osoby, które od kilku lat siedzą w domu, aby wyszły do ludzi. Jednak ostatecznie kandydatek do udziału w projekcie było więcej niż dostępnych miejsc – wspomina Albina Łubian, burmistrz miasta i gminy Pilawa.

Panie uczestniczyły również w warsztatach aktywizacji zawodowej przygotowujących do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Dowiedziały się, jak sporządzić aplikację o pracę – określić swój profil zawodowy, napisać CV i list motywacyjny. W ramach programu odbyły się również warsztaty psychologiczne i kurs wizażu.

– Największy problem mieliśmy z kwestią sfinansowania projektu. W pierwszym roku okresu programowania, w którym ośrodki pomocy społecznej starały się o dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego, środki otrzymywaliśmy po 20 grudnia 2008 r. Tymczasem program aktywnej integracji w Pilawie rozpoczął się 1 września, a skończyła 31 grudnia 2008 – wspomina Grzegrzółka-Woźniak. – Wiele ośrodków wycofało się w tamtym czasie z zaplanowanych projektów z braku finansów. Nasz projekt został zrealizowany dzięki pomocy gminy, która pożyczyła nam pieniądze.

Wnioski
W pół roku po zakończeniu warsztatów, gdy MGOPS zgłosił się do kursantek z propozycją zatrudnienia, okazało się, że każda z nich znalazła już pracę na własną rękę.

– Dzięki temu, że panie wzięły udział w konsultacjach z doradcą zawodowym, psychologiem i wizażystką, po zakończeniu projektu, widoczne były istotne zmiany w zachowaniu uczestniczek. Były wyraźnie podbudowane, mniej skrępowane, potrafiły otwarcie rozmawiać o swoich sprawach i problemach – zauważa Albina Łubian.

Jak mówi burmistrz, korzyści z projektu były dwustronne. Z jednej strony warsztaty przyczyniły się do aktywizacji zawodowej kobiet, z drugiej – szkolenia zapewniły uczestniczkom kwalifikacje, pozwalające na niesienie pomocy osobom starszym, których w gminie nie brakuje.

– W Pilawie powstają w tej chwili nowe zakłady, które będą potrzebowały osób szyjących – mówi Albina Łubian. – Planujemy przeprowadzenie kursów szycia – już teraz z innego programu unijnego miasto kupuje maszyny do szycia.
Anna Grabowska


Projekt:
„Pomagając sobie – Pomagasz innym”
Program: PO Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
Beneficjent: Urząd Miasta i Gminy Pilawa
Wartość projektu: 86 753,83 zł
Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego: 77 297,83 zł
Czas realizacji: 1 września – 31 grudnia 2008

Forum Samorządowe nr 5/42

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»