Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

ZMP: Chcemy większego udziału w PIT

Przedstawiciele Związku Miast Polskich podczas Zgromadzenia Ogólnego przyjęli program działań w roku 2012. Jedną z najważniejszych spraw będzie sfinalizowanie działania w obronie finansów miast, czyli realizacja obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST.

– Sytuacja finansowa JST uległa znacznemu pogorszeniu. Analiza finansowa wskazuje, że zmiany w systemie finansowym w latach 2007-2011 przyniosły wszystkim szczeblom administracji samorządowej straty w wysokości co najmniej 8 mld zł rocznie. W związku z tym przygotowaliśmy projekt ustawy, który zakłada wzrost udziału w PIT. Dzięki temu moglibyśmy wyrównać ten ubytek – mówi Ryszard Grobelny, prezes ZMP.

Według projektu, który miałby być projektem obywatelskim, samorząd gminy zwiększyłby udziały w PIT z 39,34 proc. do 50,02 proc., powiaty z 10,25 proc. do 13,03 proc, zaś województwa z 1,60 proc. do 2,03 proc. ZMP będzie koordynować przedsięwzięcie i zamierza złożyć projekt z odpowiednią liczbą podpisów do końca czerwca.

– Chcemy by była to wspólna inicjatywa wszystkich korporacji. Ważne, by mieszkańcy zdali sobie sprawę, że pieniądze, które uzyskamy zostaną przeznaczone na konkretne inwestycje, budowę żłobków, dróg itp. Ważne, by każdy samorząd zebrał jak najwięcej głosów pod projektem – podkreślił Ryszard Grobelny.

\"\"

\"\"

\"\"

Przedstawiciele ZMP przyjęli także stanowisko w sprawie niedopuszczalności pozbawiania społeczności lokalnych podstawowych instytucji zapewniających ich obsługę, takich jak np. sądy rejonowe.

Na problem osłabiania społeczności lokalnych zwrócił uwagę prof. Michał Kulesza, doradca społeczny Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. samorządu.

– Społeczność lokalna jest podstawą systemu samorządowego, a od pewnego czasu widzimy jej osłabianie poprzez utrudnianie dostępu do usług publicznych. Przykładem jest likwidacja sądów rejonowych, czy utrudniona dostępność do żłobków – mówi Michał Kulesza.



Prezydenci i burmistrzowie miast w stanowisku wyrazili sprzeciw wobec zamiarów dokonywania oszczędności polegających na likwidacji instytucji służących obywatelom. Sprzeciw dotyczy nie tylko likwidacji licznych sądów rejonowych w miastach powiatowych, ale także administracji i nadzoru budowlanego, inspekcji sanitarnej czy weterynaryjnej. Samorządowcy uważają, że polskie społeczności lokalne ukształtowały się na przestrzeni wielu lat i nie ma powodu, dla których dostęp obywateli do instytucji publicznych, które gwarantują im realizację praw obywatelskich miałby być nierówny.

W trakcie zjazdu przeprowadzono wybory uzupełniające do Zarządu ZMP. Nowym członkiem 25-osobowego Zarządu została Iwona Wieczorek, prezydent Zgierza. Pani prezydent była jedynym zgłoszonym kandydatem. Oddano 192 ważne głosy, 187 za kandydaturą Iwony Wieczorek, a 5 przeciw. (rp)

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

XXXIII Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, 8-9 marca 2012, Karpacz




Czytaj też:
Andrzej Porawski: Czeka nas samorządowa czarna procesja

2012-03-12 13:01:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»