Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Samorząd w ogniu walki o łupki

Nowy Kuwejt kontra cicha śmierć – dyskusja o gazie łupkowym sprowadza się w znacznej mierze do emocji. Rząd opowiada o bezpiecznych technologiach, ekolodzy odmalowują tylko czarne wizje.

W najnowszym numerze „Forum Samorządowego” poruszamy temat, który budzi w naszym kraju skrajne emocje – problem gazu łupkowego i jego wydobycia. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej podaje, że na terenie Polski znajduje się 5,3 bln m sześciennych gazu. Jeśli szacunki te się potwierdzą, a wydobycie okaże się opłacalne, zasobów wystarczy na co najmniej 300 lat. – Wydobycie nakręci całą lokalną gospodarkę – mówi Grzegorz Borek, pełnomocnik ds. gazu łupkowego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Nie bez znaczenia są kwestie wizerunkowe. Gmina zaczyna istnieć w mediach, a to przekłada się na zainteresowanie inwestorów – tłumaczy. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że gminy mogą zarobić już teraz, na etapie badań i próbnych odwiertów. – Trzeba będzie zbudować drogi i instalacje. To oznacza, że prócz wysoko wykwalifikowanej kadry będą potrzebni robotnicy czy kierowcy. Przyjezdni fachowcy muszą coś jeść i gdzieś mieszkać, więc rozwiną się sklepy i usługi takie jak katering czy kwatery – zauważa Daria Kulczycka z PKPP Lewiatan.

To jedna strona medalu. Druga jest taka, że metoda wydobycia gazu ze skał poprzez jej perforację za pomocą koktajlu wodno-chemicznego jest nowa i nie do końca sprawdzona. Konsekwencje szczelinowania pokazuje głośny dokument „Gasland”, w którym widzimy płonącą za sprawą wycieków metanu wodę w kranach, parchate krowy, ludzi z ciężkimi chorobami skóry.
Wszystkie za i przeciw w tym numerze „Forum Samorządowego”.


W tym numerze informujemy także o pomyśle Związku Powiatów Polskich, który postuluje stworzenie oferty bankowej umożliwiającej samorządom wspólne zaciąganie pożyczek, jako rozwiązania tańszego i bezpieczniejszego niż indywidualne kredyty.

– Chcemy przekonać banki, że samorządy stanowią atrakcyjną grupę podmiotów, dla których warto przygotowywać instrumenty finansowe. Banki szczególnie powinny wspierać działania samorządów, które potrafią ze sobą współpracować w realizacji ważnych społecznie celów. To naturalne, że pięciu klientów razem może liczyć na lepsze warunki kredytowe niż każdy z osobna – przekonuje Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny ZPP.

Pytamy również samorządowców i ekspertów czy powinny powstać samorządowe „kasy pożyczkowe”.


Miesiąc komentuje Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka (czytaj tutaj).

Polecamy.

Plan numeru

2012-02-15 15:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»