Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Wolfgang Schuster: Europa to nie forteca

Podczas Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych w Rybniku podkreślono potrzebę zwiększenia środków unijnych na rozwój obywatelstwa i współpracy między miastami.

\"\"
Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych w Rybniku był okazją do dialogu między samorządowcami, urzędnikami europejskimi, ekspertami i młodymi obywatelami. Efektem spotkania było ustanowienie wspólnej deklaracji. Uczestnicy postulują w niej m.in. stworzenie nowego modelu zarządzania opartego na partnerstwie na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym i europejskim. W proces decyzyjny należy włączyć przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Potęga Europy przyszłości powinna być zbudowana na szacunku do historii i wnioskach wyciągniętych z minionych wydarzeń. Ważnym tematem debat była również szeroko rozumiana równość społeczna, a więc związane z nią dialogi międzykulturowe i międzypokoleniowe oraz równouprawnienie kobiet i mężczyzn.

Uczestnicy kongresu zastanawiali się nad definicją obywatelstwa europejskiego. Czy to pojęcie ma odnosić się tylko do mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej, czy też do wszystkich Europejczyków?

– Musimy powiedzieć wyraźnie, że Europa to otwartość. Nie możemy być fortecą – podkreślił Wolfgang Schuster, przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), burmistrz niemieckiego miasta Stuttgart. – W przeszłości CEMR odegrał ważną rolę w polepszaniu sytuacji miast poprzez współpracę partnerską samorządów. Musimy ten proces kontynuować. To najlepszy sposób na zbliżenie ludzi.

Schuster zaznaczył jednak, że na działania na rzecz podtrzymania pokoju i dialogu między mieszkańcami Europy i świata konieczne są odpowiednie środki finansowe. W ustanowionej deklaracji znajduje się zatem sugestia, aby Unia Europejska przeznaczyła na programy partnerskie i promocję idei obywatelskiej Europy środki w symbolicznej wysokości 1 euro na mieszkańca, co dawałoby kwotę około 500 mln euro rocznie. W tej chwili budżet na te cele wynosi 350 mln euro.

\"\"

\"\"
Podczas kongresu uczczono 60-lecie Rady Gmin i Regionów Europy oraz 50-lecie współpracy partnerskiej Rybnika z francuskim miastem Saint-Vallier uroczystym wypuszczeniem balonów


Wnioski z kongresu zostaną uwzględnione w Białej Księdze w sprawie Nowego Obywatelstwa Europejskiego, która w grudniu tego roku ma zostać przekazana Komisji Europejskiej i innym instytucjom unijnym. (abg)

Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, 29 września - 1 października 2011, Rybnik

2011-10-02 15:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»