Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


BEZPIECZEŃSTWO
Zwiększ poziom cyberbezpieczeństwa w swoim samorządzie


Liczba zagrożeń cyberbezpieczeństwa, z którymi spotykają się jednostki samorządu terytorialnego (JST), cały czas rośnie. Dlatego warto zadbać o poprawę poziomu zabezpieczeń już teraz, zanim dana jednostka zostanie zaatakowana i doświadczy poważnych strat finansowych i blokady usług. Służą do tego środki dostępne w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd”, jednak zgłoszenia można składać tylko do końca listopada – przypomina o tym NASK-PIB.


Dane pozyskane przez NASK-PIB w ramach realizowanych projektów pokazują, że wiele JST nie jest przygotowanych na skuteczne przeciwdziałanie atakom, ani sprawne reagowanie w przypadku wystąpienia incydentu. Świeżymi przykładami mogą tu być: paraliż systemu transportu w Olsztynie oraz problemy ze Śląską Kartą Usług Publicznych – oba z 2023 roku.

Zaniedbania w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą oznaczać katastrofę dla finansów i  działania samorządów. W ślad za nimi pojawiają się też oskarżenia pod adresem osób zarządzających JST, a nawet propozycje osobistej odpowiedzialności majątkowej, jeśli straty wynikały z zaniedbania działań prewencyjnych w pewnych obszarach.

Z myślą o JST, które są na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, powstał projekt dofinansowania działań, mających na celu podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa cyfrowego: „Cyberbezpieczny Samorząd”.

Stanowi on wyjątkową okazję dla samorządów, umożliwiając im nie tylko wzmocnienie poziomu zabezpieczeń cyfrowych, ale także zbudowanie zaufania społeczności lokalnej, jako wyraz dbałości o dane i bezpieczeństwo mieszkańców.

Dzięki finansowaniu uzyskanemu w ramach projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” możliwe jest zrealizowanie wielu rodzajów inwestycji mających na celu podniesienie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa JST, w ramach trzech kluczowych obszarów wsparcia:

  1. Obszar organizacyjny – związany z procedurami obowiązującymi w urzędach w obszarze cyberbezpieczeństwa.
  2. Obszar kompetencyjny – związany ze szkoleniami pracowników JST.
  3. Obszar techniczny – w ramach którego możliwy jest szeroki wachlarz działań: począwszy od zakupu sprzętu informatycznego, poprzez zakup licencji, oprogramowania oraz usług wspierających cyberbezpieczeństwo.

Konieczne jest jednak złożenie wniosku do 30 listopada 2023 roku.

Źródło: https://www.zgwrp.pl/

2023-11-14 08:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

6-7 grudnia, Warszawa, Krajowe Forum Miejskie, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»