Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WSPÓŁPRACA 
Delegacja z Korei Południowej z wizytą w Wielkopolsce


Oficjalnym spotkaniem z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego rozpoczęła się pierwsza w Wielkopolsce wizyta nowego Gubernatora Tae-heum KIM – szefa regionu partnerskiego Chungcheongnam-do z Korei Południowej. Wiodącym tematem spotkania szefów Wielkopolski oraz Chungcheongnam-do była transformacja energetyczna oraz priorytety współpracy obu regionów w najbliższym czasie.

Wizyta koreańskiej delegacji odbyła się w dniach 2-3 listopada na zaproszenie Marszałka Województwa, który na przełomie maja i czerwca tego roku odwiedził Chungcheongnam-do. Po raz pierwszy w składzie delegacji obecni byli także przedstawiciele parlamentu regionalnego Chungcheongnam-do, w tym Myoung- suk Kim – Przewodnicząca Komisji Planowania i Gospodarki Rady Chungcheongnam-do. Prowincja Chungcheongnam-do posiada bogate doświadczenia w zakresie modernizacji i wygaszania elektrowni węglowych, jak również wdrażania nowych niskoemisyjnych technologii energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii wodorowych.

W programie delegacji koreańskiej znalazły się spotkania z przedstawicielami władz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w tym m.in. z Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz przewodniczącymi Komisji Gospodarki i Komisji Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Gubernatorowi towarzyszyli przedstawiciele rządu Prowincji Chungcheongnam-do, radni regionalnego parlamentu, administracji oraz dziennikarze mediów ogólnokrajowych i regionalnych z Korei.

Podczas wizyty koreańskiej delegacji w Wielkopolsce podpisane zostało również memorandum o współpracy pomiędzy Politechniką Poznańską oraz Korea Tech University, m.in. w zakresie technologii wodorowych. Samorząd Województwa reprezentował Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. To efekt rozmów zapoczątkowanych podczas tegorocznej wizyty Marszałka Marka Woźniaka w Korei. W rankingu Ministerstwa Edukacji Korei z 2020 roku uczelnia ta zajęła pierwsze miejsce w kategorii „job placement rate” (blisko 90 proc. studentów tej uczelni znajduje pracę w zawodzie po jej skończeniu).

Prowincja Chungcheongnam-do jest regionem partnerskim Wielkopolski od 2002 roku. Było to pierwsze tego typu partnerstwo w Polsce. Na terenie Chungcheongnam-do znajduje się 29 z 58 koreańskich elektrowni węglowych. Do 2034 roku zaplanowano wyłączenie elektrowni węglowych o łącznej mocy 15,3 GW. Realizowany jest program transformacji tego sektora z finansowym udziałem władz centralnych, regionalnych i koncernów energetycznych. W Chungcheongnam-do w Seosan znajduje się także największa na świecie elektrownia zasilana wodorem.

Źródło: https://www.umww.pl/

2023-11-07 10:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»