Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


CYFRYZACJA 
Dane dla Inteligentnych Miast


Rozwój technologiczny, wyzwania związane z urbanizacją i potrzeby społeczne sprawiają, że coraz częściej słyszymy o smart cities, czyli inteligentnych miastach. Nowoczesne rozwiązania przekładają się na poprawę jakości życia mieszkańców, a przestrzeń miejską czynią bardziej przyjazną.

Technologie te oparte są w dużej mierze na danych z czujników, mierników, czy kamer. Natomiast dane źródłowe gromadzone są w portalach danych. Wiele z nich znajdziecie w portalu dane.gov.pl.

Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego nakłada na instytucje publiczne obowiązek udostępniania danych dynamicznych, zaraz po ich zgromadzeniu. Aby w pełni wykorzystać potencjał danych, powinny być one udostępnione za pośrednictwem API.

API to zbiór technicznych funkcji umożliwiających połączenie i wzajemną wymianę danych lub metadanych między programami komputerowymi lub systemami teleinformatycznymi. W praktyce oznacza to, że  użytkownicy profesjonalni np. programiści  mogą  wykorzystać je do budowy aplikacji internetowych i mobilnych , takich jak: Czynaczas.plJedzie.pl, czy ZTM Utrudnienia, ułatwiających codzienne życie.

W portalu dane.gov.pl można znaleźć dane z obszarów takich jak transport, środowisko, kultura, zdrowie i wiele innych, które są dostępne do swobodnego wykorzystania. Łącznie to 34 tysiące zestawów danych od ponad 300 dostawców i ponad 580 interfejsów API, które można wykorzystać bezpłatnie
w aplikacjach i serwisach internetowych. W portalu kronika.gov.pl dostępne są historyczne fotografie, interesujące dokumenty archiwalne oraz artykuły naukowe. Dostępnych jest tam ponad 16 milionów obiektów z zakresu kultury i nauki, podzielonych na ponad 70 kategorii. Co więcej, większość tych obiektów udostępniona jest na otwartych licencjach, co pozwala na ich swobodne wykorzystanie we własnych projektach.

Źródło: https://www.gov.pl/

2023-11-03 07:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»