Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Wspólna Polityka Rolna pozostaje w rękach regionów


Samorządy województw nadal będą uczestniczyły we wdrażaniu finansowanych ze środków Unii Europejskiej działań na terenach wiejskich. Związkowi Województw RP udało się przekonać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zmiany planów legislacyjnych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

6 grudnia br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Po raz kolejny omawiany był na nim rządowy projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) 2023-2027.

W trakcie prac nad dokumentem zmieniały się jego wersje. Trzecia wersja została skrytykowana przez Związek Województw RP, ponieważ nie uwzględniała uwag i propozycji składanych przez samorządy w procesie konsultacji. W wielu punktach była również z nimi sprzeczna. W szczególności zaś sprzeciw regionów wzbudziły zapisy ograniczające interwencję w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych na wsi i odbierające samorządom kompetencje w zakresie kreowania rozwoju obszarów wiejskich.

Sukcesem Związku Województw RP, który od samego początku bardzo aktywnie uczestniczył w konsultowaniu projektu, jest, że resort rolnictwa, po analizie uwag samorządów województw, w zakresie systemu wdrażania interwencji Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz scalanie gruntów dokonał korekty, zgodnie z postulatami samorządów.

– To zaś spowodowało, że można było pozytywnie zaopiniować projekt. Przedstawiciele regionów wykonali naprawdę dobrą pracę analityczną. Jesteśmy zadowoleni, że ministerstwo nas wysłuchało w zakresie interwencji Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz scalanie gruntów. Mamy nadzieję, że także inne nasze propozycje spotkają się z podobną przychylnością. – relacjonuje mec. Rafał Cieślik, Związek Województw RP.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) to podstawowy dokument, który określa cele i działania polityki państwa w dziedzinie wsi i rolnictwa, w założeniu zgodny z kierunkami europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej i rozwiązaniami Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazuje też sposób, w jaki inwestowane będą europejskie środki dla polskiego rolnictwa.

Źródło: https://polskieregiony.pl/

2021-12-08 10:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»