Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA
Starostowie debatowali na temat zmian w pieczy zastępczej


Członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich odbyli kolejną wideokonferencję, by omówić najistotniejsze dla powiatów kwestie. Wśród nich była między innymi sytuacja pieczy zastępczej. Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka.

Sprawy najistotniejsze dla powiatów przedstawiła Bernadeta Skóbel. Pierwszym zagadnieniem była piecza zastępcza i reforma planowana przez ministerstwo w tym zakresie. Ze strony ministerstwa jest otwartość na negocjacje jeśli chodzi o zapisy projektu nowelizacji ustawy. W pierwotnym projekcie przewidziano dwa rozwiązania dotyczące placówek opiekuńczo-wychowawczych: pierwsza zakłada, że w odniesieniu do istniejących placówek w art. 19 przewidziano przepis, który miałby na celu rewizję istniejących placówek opiekuńczo-wychowawczych w ciągu 5 lat od wejścia w życie ustawy. Ten przepis prawdopodobnie zostanie skreślony. Dla powiatów to dobra informacja, ponieważ nie będzie wznowienia postępowań w sprawie cofnięcia zgód na funkcjonowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Drugi przepis dotyczy tworzenia nowych placówek - przepis w projekcie skierowanym do uzgodnień międzyresortowych co do zasady wprowadzał zakaz tworzenia nowych placówek. Gdyby jednak miało dojść do tworzenia nowych, to tylko za zgodą wojewody i rzecznika praw dziecka. Istnienie tego przepisu jest na razie negocjowane. Jest jednak otwartość na to, by była możliwość tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, jeżeli nie prowadziłoby to do potrzeby zwiększenia miejsc na terenie danego powiatu, czyli np. byłaby możliwość podziału placówek na mniejsze.

Bernadeta Skóbel przypomniała też o trwających pracach nad strategią deinstytucjonalizacji, w której przewiduje się likwidację miejsc w pieczy zastępczej i instytucjonalnej do 2035 roku. Wobec tego przepisu nieracjonalne byłoby tworzenie nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jeśli zaś chodzi o tworzenie rodzin zastępczych, szczególnie zawodowych, to ministerstwo planuje dużą zmianę polegającą na tym, żeby doprowadzić do derejonizacji realizacji tego zadania, czyli poszukiwania rodzin zastępczych poza teren powiatu. Takie rozwiązanie ma wady i zalety – z jednej strony pozwala na szukanie rodzin zastępczych poza granicami powiatu, ale z drugiej może to doprowadzić do wewnętrznej konkurencji pomiędzy powiatami. W tej kwestii ministerstwo również jest otwarte na kompromis. Ministerstwo zapowiedziało również rozmowy z Ministerstwem Finansów, by być może uruchomić program finansowy do wsparcia powiatów w zakresie tworzenia rodzin zastępczych zawodowych.

Źródło: https://www.zpp.pl/

2021-12-06 09:04:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»