Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


TURYSTYKA
Rząd nie rozumie branży turystycznej - marszałek Geblewicz domaga się wsparcia dla Pomorza Zachodniego


Rażąco niesprawiedliwa jest - w ocenie marszałka Geblewicza - zapowiedź premiera o uruchomieniu do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki. Marszałek w specjalnym liście wskazuje, że na Pomorzu Zachodnim z tytułu noclegów straty w okresie świąteczno-noworocznym mogą wynieść nawet 140 mln zł. 


 

100 procent wykorzystania miejsc noclegowych - taki wynik w grudniu ubiegłego roku w okresie świąteczno-noworocznym zanotowała branża hotelarska w Kołobrzegu. W okresie noworocznym, w styczniu br. było to już 50 procent, ale w lutym obłożenie noclegami wzrosło do 70 procent, na co wpływ miały ferie zimowe. Jak wskazuje marszałek Olgierd Geblewicz, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, straty z braku możliwości świadczenia noclegów w styczniu, tylko dla Uzdrowiska Kołobrzeg S.A, mogą wynieść 3,3 mln zł nie licząc usług dodatkowych. W całym regionie szacunki mówią o blisko 140 mln zł, a kwota nie obejmuje wpływów generowanych przez gastronomię, sklepy z upominkami, handel i usługi okołoturystyczne związane z transportem, pracą przewodników czy tzw. przemysł czasu wolnego. 

Zapowiedź uruchomienia do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski. Konieczne jest natychmiastowe zweryfikowanie kryteriów zapowiedzianej przez Pana pomocy, a wsparcie powinno objąć również samorządy i przedsiębiorców z pozostałych części kraju, w tym z Pomorza Zachodniego – domaga się marszałek Olgierd Geblewicz w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego. 

W ocenie marszałka rząd po raz kolejny pokazuje nieznajomość tak istotnego sektora gospodarki, jakim jest turystyka. Jeszcze w listopadzie Olgierd Geblewicz wraz z przedsiębiorcami z branży turystycznej wskazywali, że bez rządowego wsparcia wiele firm nie przetrwa. Wskazywano, że w samym Świnoujściu może zniknąć nawet tysiąc miejsc pracy. 

Od samego początku pandemii rządowe obostrzenia i restrykcje są wprowadzane bez planu, bez zapowiedzi. Z dnia na dzień zamykano lasy czy cmentarze. Branżę turystyczną pozbawiono wsparcia, a teraz jeszcze się dzieli na lepszych i gorszych. To niedopuszczalne. Rząd nie rozumie branży turystycznej – mówi Olgierd Geblewicz.Czytaj więcej (link)   
Źródło. wzp.p

2020-12-31 10:39:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Urzędy Marszałkowskie

»

Pobierz bezpłatnie

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

26 stycznia – 4 lutego 2021 roku, Kurs: Zarządzenie bezpieczeństwem informacji oraz ochrona danych osobowych w JST, https://wydarzenia.ngo.pl/

27 stycznia 2021 roku, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/

.

»


Zobacz

»

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»