Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Burmistrz Dębicy przegrał z radą

Spór rządzącego Dębicą Pawła Wolickiego z radnymi doprowadził miasto na skraj finansowego kryzysu, a samego burmistrza zmusił do rezygnacji.

Kwietniowy numer Forum Samorządowego zamknęliśmy na dzień przed katastrofą prezydenckiego samolotu. W artykule dotyczącym Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego –  nie przeczuwając nawet możliwości tragedii – wiele miejsca poświęciliśmy wystąpieniu Lecha Kaczyńskiego. Całą wypowiedź można odsłuchać za pośrednictwem serwisu Związku Miast Polskich (tutaj).

W numerze tekst na temat relacji wójt – rada, którego tłem są uregulowania samorządów europejskich. We Francji mera wybiera rada, ale bez prawa odwołania go w trakcie kadencji. W Niemczech południowych burmistrz pełni też funkcję przewodniczącego gminy.

Pretekstem do artykułu jest kolejny spór na osi burmistrz – rada, który zakończył się w Dębicy rezygnacją burmistrza. Ponieważ spór dotyczył budżetu, miastu grozi utrata funduszy unijnych i zastój inwestycyjny.

Miesiąc w samorządzie komentuje Andrzej Jęcz, starosta kościański (czytaj tutaj).

Zachęcamy do lektury rozmowy z Antonim Szymańskim, socjologiem i członkiem Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Jego zdaniem wejście w życie proponowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może doprowadzić do obniżenia skuteczności walki z przemocą. Utrudni też działanie gminom, nakładając na nie nowe zadania bez zapewnia odpowiednich środków.

Nowa ustawa rozbije funkcjonujące skutecznie profesjonalne zespoły interdyscyplinarne, pracujące obecnie nad dziećmi z rodzin problemowych. Poszerzenie definicji przemocy spowoduje, że problem będzie dotyczył ok. 50 proc. rodzin w Polsce.

Dyskusje w internecie, portale społecznościowe i osobiste wyjście do wyborców do niektóre pomysły na kampanie wyborczą. Więcej w artykule „Jak wygrać wybory samorządowe?”

Nie można przeoczyć wywiadu z nową przewodniczącą Komitetu Regionów Mercedes Bresso. Oprócz rozmowy na temat priorytetów działania nowego kierownictwa, będą mogli się państwo dowiedzieć w jaki sposób region Piemontu (którego przewodniczącą jest Mercedes Bresso) realizuje w praktyce politykę zrównoważonego rozwoju. Jednym z ciekawych projektów jest tzw. carpooling.

Tematem miesiąca jest zieleń miejska. Z jednej strony opisujemy nowe trendy w projektowaniu parków miejskich z drugiej przedstawiamy koszty utrzymania oraz rewitalizacji terenów zielonych w miastach.

Oprócz tego tradycyjnie relacja z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz personalia. Mamy nowego starostę zgorzeleckiego – Mariusza Tureńca, Ryszard Grobelny (prezydent Poznania) wstąpił do Platformy Obywatelskiej, a jego nowa koleżanka partyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz (prezydent Warszawy) otrzymała tytuł Europejczyka Roku.

Zapraszamy do lektury!

2010-04-15 16:46:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»