Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Zygmunt Marczuk: Inicjatywa uchwałodawcza powinna należeć do kompetencji jednostek pomocniczych

Mieszkańcy domagają się wpływu na decyzje dotyczące miasta, a władze chcą uniknąć chaosu w pracach rady miasta. Zapytaliśmy samorządowców, czy należy ułatwić obywatelom składanie projektów uchwał obywatelskich.

Zygmunt Marczuk, przewodniczący Rady Miasta Tychy
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest narzędziem debaty publicznej i sposobem przybliżenia mieszkańców do procesów decyzyjnych w gminie. Podobnie jak wnioskowanie czy opiniowanie – pozwala mieszkańcom artykułować ich potrzeby i oczekiwania. Jeżeli lokalna społeczność świadoma jest wartości tego instrumentu i uważa, że jego wprowadzenie pozwoli skuteczniej rozwiązywać lokalne problemy, to nie widzę powodu, aby inicjatywę tę hamować.
W praktyce, jednostki samorządu terytorialnego posiadają możliwość określenia stosownej formuły dla takiej inicjatywy, co wynika wprost z konstytucyjnie zagwarantowanej możliwości samodzielnego – w granicach ustaw – określania swojego wewnętrznego ustroju. W tym kontekście, warto rozważyć możliwości ulokowania inicjatywy uchwałodawczej np. w katalogu kompetencji jednostek pomocniczych. Pojawiły się pierwsze rozwiązania idące w tym kierunku – warto je obserwować.

Więcej komentarzy na ten temat znajdą Państwo w kwietniowym numerze "Forum Samorządowego".

2010-04-09 14:22:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»