Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Branża turystyczna z woj. łódzkiego bez dedykowanego wsparcia


W połowie sierpnia organizacje  turystyczne reprezentujące przedsiębiorców turystycznych z woj. łódzkiego spotkały się z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego woj. łódzkiego, by porozmawiać na temat wsparcia dla branży.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele PIT Oddział Łódzki, Łódzkiej Organizacji Turystycznej, ROT Woj. Łódzkiego, Koła Przewodników im. R. Rembielińskiego, Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej oraz Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki. Reprezentujący tę ostatnią organizację, Jacek Rybski, właściciel BP Lazur ze Zgierza, informuje, że branża turystyczna zabiegała u władz regionu o udzielenie wsparcia dedykowanego stricte temu sektorowi. Jak wskazali delegaci w piśmie skierowanym do marszałka województwa, Grzegorza Schreibera, około tysiąc przedsiębiorców turystycznych działających na obszarze woj. łódzkiego boryka się z problemami finansowymi odkąd w ramach walki z pandemią wprowadzono liczne ograniczenia. Dług skumulowany branży turystycznej wynosił 120 mln zł, od marca urósł sześciokrotnie. Z zadłużeniem boryka się obecnie 98 proc. firm. Mimo odmrożenia gospodarki wiele z nich wciąż nie może powrócić do pełnej działalności i co gorsze, nie wiadomo kiedy będą mogły to zrobić. Organizacje zabiegały o przyznanie bezzwrotnych dotacji na pół roku w wysokości od 2000 do 4000 zł, dopłat do autokarów (1000 - 4000 zł), także pożyczek płynnościowych z poszerzeniem zakresu ich wykorzystania (umożliwienie spłat kredytów).


Spotkanie, w którym władze regionu miał pierwotnie reprezentować marszałek województwa, a ostatecznie obecny był dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców, Łukasz Stajuda (jednocześnie prezes ROT Woj. Łódzkiego) nie przyniosło oczekiwanych efektów. Organizacje dowiedziały się co prawda, że w najbliższych tygodniach przy pomocy kredytów płynnościowych będzie można spłacać zobowiązania, ale póki co nie ma szans na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego. Urząd marszałkowski uruchomi wkrótce środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, również turystyczni. Inna forma wsparcia nie jest w związku z tym przewidywana. - Liczyliśmy, że uda się zorganizować pomoc, tym bardziej że w innych regionach takie dedykowane branży turystycznej wsparcie marszałkowie zapewnili. Na Mazowszu przedsiębiorcy dostali ok. 67 mln zł, a w Małopolsce ok. 100 mln. Dotacje w ramach POIR nie są dla nas najlepszym rozwiązaniem, choćby z tego względu, że przyznawane są wg zasady "kto pierwszy, ten lepszy", co w praktyce może oznaczać, że otrzyma je niewielki odsetek przedsiębiorców turystycznych - komentuje Jacek Rybski. Dodaje, żeorganizacje nie zamierzają składać broni. Szykują się do kolejnych spotkań z władzami regionu, by ponowić prośby o dedykowaną pomoc. MO, Jacek Rybski, foto Express Ilustrowany


 

2020-08-18 14:25:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Pobierz bezpłatnie:

»
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19-20 października, Warszawa 

X Konferencja Bezpieczeństwa
Narodowego i Gospodarczego 

Konferencja toczyć się będzie wokół

najważniejszych zagadnień bezpieczeństwa

 narodowego Polski i Polaków.

 Tradycyjnie w wydarzeniu weźmie udział

 wielu czołowych przedstawicieli świata

polityki, gospodarki, nauki i biznesu.
konferencjabezpieczenstwa
narodowego.swbn.pl/tematyka/

22-23 października, Formuła online 
Edukacyjna rola turystyki kulinarnej

 w rozwoju regionalnym
Celem konferencji jest stworzenie 
płaszczyzny wymiany poglądów
i doświadczeń oraz zaprezentowania
dobrych praktyk w zakresie intensyfikacji

 turystyki kulinarnej, edukacji poprzez 
tę formę turystyki oraz wpływu turystyki

 kulinarnej na rozwój regionalny


9-19 grudnia, Karpacz
VI Europejski Kongres Samorządów
EKS to platforma wymiany poglądów oraz

 miejsce spotkań liderów samorządowych, 
elit regionalnych z przedstawicielami

 administracji państwowej, organizacji

pozarządowych i biznesu. 
forum-ekonomiczne.pl/vi-europejski-kongres-samorzadow/ 


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»