Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Przedstawiciele powiatów pracują nad poprawą ochrony zdrowia

W siedzibie Ministerstwa Zdrowia z inicjatywy Związku Powiatów Polskich odbyło się spotkanie delegacji Związku Powiatów Polskich z przedstawicielami resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.


Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka przedstawił skład delegacji ZPP, wskazując, że jest to reprezentacja wszystkich opcji politycznych. Następnie wraz z pozostałymi przedstawicielami ZPP nakreślili ogólną sytuację szpitali powiatowych. Podkreślali, że w ostatnich latach uległa ona znacznemu pogorszeniu a szpitale tracą płynność.

Mec. Bernadeta Skóbel przedstawiła przygotowaną przez Związek Powiatów Polskich analizę danych z 98 szpitali pochodzących z ankiet zebranych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Wynika z niej, że w porównaniu do roku 2017 tylko 12% jednostek biorących udział w badaniu poprawiło wynik finansowy, w 88% jednostek uległ on pogorszeniu.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna przedstawił prognozę poprawy sytuacji finansowej szpitali w kolejnych krokach, które będą mogły być zrealizowane w związku z rzetelną prognozą wpływów NFZ. Prezes Jacyna zapewniał, że wynik finansowy NFZ jest dużo lepszy niż zakładano. Jest bowiem na poziomie 2 mld zł za rok poprzedni. To są środki, które znajdą się w Funduszu Zapasowym i mogą być użyte w drugim półroczu.

Jak podsumował prezes NFZ, rozliczenie świadczeń za pierwsze półrocze zamknie się kwotą dodatkowych 2 mld zł, z czego 40% zostanie przeznaczonych na szpitale.

Pierwsza zmiana wycen nastąpi prawdopodobnie dla większości oddziałów do Świąt Wielkanocnych a wypłata formalnie nastąpi do końca kwietnia br. Druga zmiana wycen w roku nastąpi w lipcu a ich wypłata w sierpniu. Niewykluczona jest kolejna zmiana – we wrześniu br.

Rozliczenie nadwykonań nastąpi także w kwietniu.

Prezes NFZ podkreślił, że szpitale powiatowe są jedyną grupą szpitali, które się konsolidowały i dzięki temu są partnerem do rozmów. Podziękował za takie działania, ponieważ ich efektem są materiały przygotowane przez Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, obrazujące rzetelnie sytuację finansową szpitali powiatowych. Takich danych w stosunku od innych grup szpitali resort nie otrzymał.

Więcej na www.zpp.pl

2019-04-01 10:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»