Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jan Ponulak: Wybory dla wszystkich

Problemy osób niepełnosprawnych opisywane są w mediach permanentnie. Mimo działań organizacji pozarządowych i samorządowych na rzecz tej grupy ludzi, w dalszym ciągu istnieją sfery dyskryminujące.

Tą społeczną i obywatelską kwestią wykluczającą osoby niepełnosprawne jest pozbawienie ich możliwości wykonywania praw obywatelskich – wyborczych. Głównym winowajcą jest złe prawo. Dobrze, że w parlamencie polskim jest spora grupa posłów niepełnosprawnych, której znane są problemy i dokuczliwości dnia co dziennego. Od dłuższego czasu widać ich pozytywny lobbing na rzecz likwidacji barier i wykluczeń obywatelskich.

Dobrze się stało, że ta właśnie grupa zainicjowała prace nad nową, oddzielną ustawą o dostosowaniu organizacji wyborów i dostępności osób niepełnosprawnych. Ustawa ma zastąpić przepisy z różnych ordynacji jednym aktem prawnym.

Trzeba żywić nadzieję, iż projekt ustawy skierowany do pierwszego czytania znajdzie w Sejmie RP sojuszników i będzie obowiązywać już w najbliższych jesiennych wyborach prezydenckich i samorządowych. Dobrze, że w ubiegłym roku weszły w życie zmiany w przepisach wyborczych, które dały niepełnosprawnym i osobom powyżej 75. roku życia możliwość głosowania w wyborach prezydenckich i samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego przez pełnomocnika.

Niech to będzie kolejny krok na drodze demokratyzacji życia społecznego i możliwości korzystania z konstytucyjnych praw osób niepełnosprawnych w Polsce. Praw i obowiązków, o które od lat walczą organizacje pozarządowe i osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
Jan Ponulak
janponulak@wp.eu

2010-03-26 16:37:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»