Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Piotr Tomański: Zezwolenie na budowę od wójta

Nie ma powodów, by w drodze porozumienia gminy nie mogły prowadzić zadań z zakresu budownictwa. Obecny zakaz jest niezgodny z zasadą subsydiarności – twierdzi poseł PO.


Zdaniem posłów obecna regulacja doprowadziła do oddalenia od obywatela miejsca, w którym rozpatrywane są wnoszone przez niego sprawy z zakresu budownictwa.

W Sejmie znajduje się projekt zgłoszony przez komisję „Przyjazne Państwo”, który ma przywrócić możliwość porozumienia powiatu i gminy. Dzięki temu, starosta będzie mógł powierzać gminom prowadzenie spraw z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej (np. wydawanie pozwoleń na budowę). Wyjątkiem mają być sprawy, w których inwestorem jest gmina (lub jednostka podległa).

– Naszym zdaniem nie ma powodów, by w drodze obopólnego porozumienia gminy nie mogły prowadzić zadań z zakresu budownictwa. Obecny zakaz jest niezgodny z zasadą subsydiarności, która mówi, że organy wyższe mogą wykonywać określone zadania wówczas, gdy organy niższe nie są w stanie same ich realizować – mówi poseł sprawozdawca Piotr Tomański (PO).

Projekt został jednak odrzucony przez komisję infrastruktury. Jak relacjonuje Tomański projektowi zarzucano niedopracowanie i możliwość wykorzystania nowej sytuacji do prowadzenia gier politycznych. Szczególnie w okresie przedwyborczym. Część posłów komisji obawiała się, że starostowie będą proponować wójtom wykonywanie zadań wbrew ich woli.

– Nie zgadzam się z zarzutami. Projekt jest tak prosty, jak tylko można. Zmienia tylko art. 82 obecnej ustawy. Poza tym taka możliwość istniała już kiedyś i nie ma powodu, by dalej zakazywać powierzania tych zadań gminom – mówi Tomański. Zmiany w ustawie pozytywnie zaopiniował rząd oraz KWRiST. Zdaniem autorów nowelizacji obecna regulacja doprowadziła do oddalenia od obywatela miejsca rozpatrywania wnoszonych przez niego spraw z zakresu budownictwa.     (ag)

2010-03-19 07:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»