Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Krzysztof Rydlak: Firmy coraz świadomiej chcą zabezpieczać swoje poufne dane

135 największych przedstawicieli branży bezpieczeństwa technologicznego spotka się na najważniejszej tego typu imprezie w Polsce. Securex, bo o tych targach mowa, rozpoczynają się już 23 kwietnia w Poznaniu, skupiając w jednym miejscu branżowe trendy i innowacje. Z tej okazji, chcąc zajrzeć za kulisy tak wielkiej imprezy spotkaliśmy się z Krzysztofem Rydlakiem, Product Managerem firmy Spy Shop.

  

Panie Krzysztofie, targi Securex często pokazują kierunek rozwoju branży zabezpieczeń. Porównując poprzednie edycje z obecną, czy zauważa Pan jeden przodujący trend wśród wystawców?

Bezpieczeństwo biura – to bardzo słuszny trend, który obserwujemy od kilku miesięcy. Firmy coraz świadomiej chcą zabezpieczać swoje poufne dane tak, aby nie wydostały się na zewnątrz i nie trafiły w ręce konkurencji – od tego zależy ich przewaga na rynku. Dlatego stale poszerzamy ofertę wykrywaczy podsłuchów oraz generatorów szumu o najnowocześniejsze produkty liderów w tym obszarze.

Wasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Co w takim razie zaprezentujecie w tym roku?

Spora część naszej pracy to poszukiwania nowych interesujących rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. W ostatnim czasie duży nacisk położyliśmy na detekcję i identyfikację substancji chemicznych, a w szczególności materiałów wybuchowych i narkotyków. W ofercie mamy dwa ciekawe rozwiązania izraelskiego producenta LDS, które połączone razem w hybrydowy zestaw dają użytkownikom bardzo duże możliwości i pewność działania. Drugim ważnym dla nas aspektem jest obserwacja. Kowa stworzyła świetną kamerę, która w połączeniu z odpowiednim obiektywem pozwala na przykład na wykrycie strzelca na dachu budynku z odległości kilku kilometrów czy rozpoznanie twarzy lub przeczytanie tablicy rejestracyjnej przejeżdżającego samochodu w warunkach nocnych – co najciekawsze otrzymamy kolorowy obraz w jakości Full HD!

Czy zauważył Pan zmianę w sposobie myślenia firm i podejścia do sprawy bezpieczeństwa i poufności danych?

Oczywiście, tak jak mówiłem wcześniej - firmy zarówno największe, strategiczne z udziałem skarbu państwa, ale co raz częściej też te z sektora prywatnego, zaczynają rozumieć wagę ochrony informacji i swoich danych. Często wyciek informacji może spowodować na przykład przegranie wielomilionowego kontraktu czy wykorzystanie pomysłu na nowy produkt przez nieuczciwą konkurencję. W ochronie tych danych mogą pomóc rozwiązania techniczne między innymi takie jakie oferujemy naszym klientom, ale także wiedza i świadomość potencjalnych zagrożeń oraz wdrożenie odpowiednich procedur i polityki bezpieczeństwa w firmie. Dążymy do tego, aby móc oferować kompleksową usługę od A do Z.

Jak wygląda krok po kroku wdrożenie tak unikalnego systemu?

Technik inwigilacji i ochrony przed nimi ciągle przybywa. Trzeba być na bieżąco i chronić się na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest świadomość i przestrzeganie pewnych zasad. Nawet najlepsze systemy nie pomogą, jeśli ludzie nie będą zachowywać się odpowiedzialnie. Obecna technika oferuje ciekawe rozwiązania ochronne. Jednym z nich jest zastosowanie systemów zagłuszających. Odpowiednie ultradźwiękowe urządzenia, dzięki specjalnemu oprogramowaniu i emiterom są w stanie zagłuszyć mikrofony działające w ich pobliżu, czyniąc nagranie bezużytecznym. Inny system natomiast tworzy bańkę wibroakustyczną wokół strefy, uniemożliwiając podsłuchanie z zewnątrz za pomocą mikrofonów sejsmicznych czy laserowych. Ważnym aspektem jest kontrola dostępu – tak aby niepowołane osoby nie miały dostępu do sali konferencyjnej, żeby nie mogły wejść mając przy sobie urządzenia elektroniczne. Pomocne są wtedy bramki detekcyjne sygnalizujące, że przechodząca osoba może mieć ze sobą niepożądane przedmioty.

Idąc dalej – potrzebne są wykrywacze transmisji radiowych w celu odnalezienia miniaturowych nadajników podsłuchowych czy bezprzewodowych kamer video. Detektory złącz nieliniowych pomogą w odnalezieniu wszelkich urządzeń elektronicznych ukrytych na przykład w konstrukcji ściany, czy w blacie stołu, nawet jeśli te urządzenia są wyłączone club odłączone od zasilania.

Czyli zrywanie wykładziny, robienie dziur w ścianach w poszukiwaniu podsłuchów nie będzie już konieczne?

Na pewno dzięki technice dziur będzie mniej, tym bardziej że można zajrzeć np. w podwieszony sufit czy do kanału wentylacyjnego za pomocą kamer inspekcyjnych. Niestety fizyczne zdemontowanie gniazdek czy rozkucie fragmentu ściany nadal może okazać się konieczne – dajmy zarobić też budowlańcom! Ale trzeba uważać, żeby przy okazji nie zainstalowali nowych podsłuchów.

Coraz bardziej kompleksowo podchodzi się do tematu bezpieczeństwa publicznego. Czy produkty, które oferuje Spy Shop znajdą zastosowanie także w obiektach takich jak więzienia, lotniska, dworce kolejowe czy przejścia graniczne?

Jak najbardziej! Oferowany przez nas sprzęt to profesjonalne rozwiązania światowych liderów, które wykorzystywane są przez służby na całym świecie. Dostarczamy między innymi wykrywacze metali, detektory przemytu, kamery obserwacyjne, sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, wykrywacze materiałów niebezpiecznych oraz urządzenie przeciw inwigilacji. Nie mogę tu jednak mówić o szczegółach.

Czy to oznacza, że możemy czuć się bezpieczni, czy wręcz odwrotnie – że jest to odpowiedź na coraz większe zagrożenia?

Myślę, że wraz z przyspieszającym postępem zachowana jest równowaga technologiczna między zagrożeniami, a możliwościami ich wcześniejszego wykrycia czy przeciwdziałania skutkom. Niestety ludzie odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa są często krok z tyłu. Pokazały nam to krwawe zamachy terrorystyczne z wykorzystaniem ciężarówek wjeżdżających w tłum. Podobnym zaskoczeniem było wykorzystanie samolotów do ataku na WTC. Nieprzewidywalność i zaskoczenie są często bardziej skuteczne niż wyrafinowana technologia. Niemniej jednak wyciągniecie lekcji z przeszłości, wypracowanie procedur bezpieczeństwa, równoległe wykorzystanie uzupełniających się nowoczesnych technologii pozwala na minimalizację ryzyka.

Dziękuję za rozmowę. Muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na start targów Securex i możliwość zobaczenia oraz przetestowania Państwa produktów.

2018-04-05 10:17:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»