Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Sejm za ograniczeniem kadencyjności w samorządzie

Zmiany w jednostkach samorządu terytorialnego coraz bliżej. Po wielogodzinnych i burzliwych obradach Sejm przyjął poprawki Prawa i Sprawiedliwości w Kodeksie wyborczym oraz ustawie regulującej funkcjonowanie samorządu. Nowe rozwiązania wprowadzają m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz znoszą głosowanie korespondencyjne.


Za nowelizacją Kodeksu wyborczego zagłosowało 234 posłów, przeciw 199, 2 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja zakłada między innymi wprowadzenie dwukadnecyjności w samorządzie co wzbudzało wiele kontrowersji od samego początku. Uchwalona przez Sejm ustawa jednocześnie wydłuża kadencję z czterech do pięciu lat.

Postanowiono również, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców radni będą wybierani w okręgach jednomandatowych. Pierwotnie JOW-y miały zostać zniesione w wyborach do rad gmin. Za zmianą zagłosowało 272 posłów, przeciw 132, a 25 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta ustawa znosi jednak głosowanie korespondencyjne, przeciw czemu występowała cała opozycja. Zwracano uwagę, że w ten sposób możliwości głosowania w wyborach pozbawione zostają osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby przebywające za granicą.

Wprowadzona zostaje także inicjatywa uchwałodawcza w samorządach oraz obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu o wysokości co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy.

Teraz ustawą zajmą się senatorowie, jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne poprawki, to trafi ona do kancelarii prezydenta RP. Wydaje się, że zmiany w funkcjonowaniu samorządu są przesądzone.

2017-12-15 07:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

12 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP, https://zwrp.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»