Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Tadeusz Wrona: Odeszła Ligia Urniaż-Grabowska

Była człowiekiem o niezwykłej wrażliwości społecznej, mądrym i prawym, oddanym ludziom, samorządności lokalnej, kochającym Ojczyznę.

Jako lekarz, pracowała w Nowym Dworze Mazowieckim, Legionowie i Warszawie. W 1980 r. zakładała struktury NSZZ „Solidarność”. Współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką w Duszpasterstwie Służby Zdrowia i Ludzi Pracy. W 1985 r. z ramienia Episkopatu Polski była obserwatorką procesu zabójców kapłana w Toruniu. Dzięki jej staraniom w miejscu jego uprowadzenia postawiono pomnik. Po wprowadzeniu stanu wojennego pracowała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Represjonowanym i Internowanym. W 1982 r. została aresztowana wraz z córką, a następnie internowana w Darłówku. Po zwolnieniu w grudniu 1982 r. kontynuowała działalność opozycyjną współpracując ze strukturami podziemnymi NSZZ „Solidarność”. Była represjonowana i szykanowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Po zamordowaniu Grzegorza Przemyka w 1983 r. opiekowała się jego matką, poetką Barbarą Sadowską. Od 1989 r. starała się o wznowienie procesu i wyjaśnienie prawdziwych okoliczności jego śmierci. Po 1989 r. była członkiem władz Regionu Mazowsze NSZ „Solidarność”, Rady Sekcji Służby Zdrowia Regionu Mazowsze oraz wiceprzewodniczącą oddziału NSZZ „Solidarność” w Legionowie.

W latach 1990–1997 była radną Rady Miasta Legionowa i Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a w 1997 r. – wiceprezydentem Legionowa. Współtworzyła samorządową Ligę Krajową i była członkiem Zarządu, również w obecnej kadencji.

W 1997 r. zdobyła mandat senatora IV kadencji w ówczesnym województwie skierniewickim z listy Akcji Wyborczej Solidarność z ramienia Ligi Krajowej. Była członkiem komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

 Jeszcze miesiąc temu była z nami na uroczystości XX edycji Nagród im. Grzegorza Palki.

W wypełnionym przyjaciółmi kościele w Chotomowie brzmiały słowa modlitwy i wspomnień oraz niezwykły głos Antoniny Krzysztoń. Ostatniemu pożegnaniu na cmentarzu towarzyszyła orkiestra i kompania honorowa Wojska Polskiego, hymn państwowy i salwa honorowa.

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

Tadeusz Wrona

2017-12-05 08:26:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

21 listopada, Warszawa, Ogólnopolska Konferencja Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Ośrodków Interwencji Kryzysowej, https://www.zpp.pl

22 listopada, Warszawa, Konferencja "IT w administracji", https://gigacon.org

28 listopada, Warszawa, KWRiST, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»