Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Agata Dąmbska komentuje: Dokąd zmierzają polskie miasta?

26 listopada br. odbyła się w Warszawie pierwsza z cyklu konferencji o potencjale rozwojowym polskich miast „Którędy do centrum?”, organizowana przez European Liberal Forum. Choć bloki tematyczne były dość dobrze rozdzielone – pierwszy traktował o transporcie, drugi o szeroko pojętej jakości życia – prelegenci i słuchacze zgodnie skupili się na wątkach systemowych.

Piotr Uhle, radny Wrocławia, za klucz do rozwiązania problemów mobilności uznał spójny system planowania i zarządzania transportem, a niżej podpisana podnosiła konieczność koordynacji działań wszystkich szczebli JST oraz zmiany finansowania samorządów, które na komunikację publiczną przeznaczają blisko 20 proc. budżetów. Reprezentujący Smart Cities Education Initiatives Toni Crisolli podkreślał, że miasta budują ludzie, a nie technologie, więc najważniejsze jest wsłuchiwanie się w oczekiwania mieszkańców i partycypacja, choć bywa ona konfliktogenna. Niepocieszony był tylko moderujący dyskusję Mateusz Sabat z .Nowoczesnej – jego silna wiara w zdobycze smart cities została wystawiona na ciężką próbę...

Po przerwie Grzegorz Cydejko (portal miasto2077) przekonywał zebranych do postawienia w mieście na edukację, zaś Paweł Rabiej (,Nowoczesna) nawoływał do specjalizacji ośrodków, nazywając dobre do życia miasto swoistym „centrum energetycznym”. Nieco prowokacyjnie wybrzmiała teza Tomasza Janowskiego z Instytutu Nowoczesności, że najlepiej mieszka się w gminach średniej wielkości. Przedstawił on też ciekawy pogląd o „użytkowniku” miasta, a nie jego mieszkańcu.

Kontynuacja dyskusji miała miejsce 27 listopada w Katowicach i przewidziana jest sukcesywnie w innych miastach.

Agata Dąmbska, Forum Od-nowa

2017-12-04 07:49:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-21 lutego, Sosnowiec, INDUSTRYmeeting 2018 - Targi Technologii Przemysłowych, http://www.exposilesia.pl

23-25 lutego, Łódź, INTERBUD 2018 - Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz, https://www.targi.com

28 lutego, Warszawa, Szkolenie „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja kryzysowa, http://successpoint.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»