Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Rewolucyjne zmiany w kodeksie wyborczym coraz bliższe

Przedstawione zmiany w ordynacji wyborczej zakładają między innymi wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zlikwidowanie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz zmiany w przepisach miejsca zamieszkania kandydatów.

Komisja zajmująca się propozycjami zmian przedstawionymi przez Prawo i Sprawiedliwość już wcześniej odrzuciła wniosek o to by projekt został poddany wysłuchaniu publicznemu.

Obradując w nocy z czwartku na piątek poparła m.in. przepis mówiący o tym, że kandydat może startować do rady gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje. Do tej pory do rad gminy i powiatu mogły kandydować osoby, które zamieszkiwały stale obszar działania rady.

Przeciwko tej zmianie opowiedziały się kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna i Kukiz'15. Ich posłowie mówili, że rodzi to zagrożenie "przywożenia radnych w teczkach". Piotr Zgorzelski, były starosta powiatu płockiego, a obecnie zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej argumentował, że zmiana taka szkodzi szkodzi idei samorządu.

Złożone przez opozycję poprawki wykreślające tę zmianę zostały odrzucone przez komisję. Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Schreiber (PiS), broniąc zmiany, mówił, że dzisiaj bardzo często radni tworzą pozory, że mieszkają nadal w gminie lub powiecie, który reprezentują, choć zmienili adres zamieszkania.2017-12-01 08:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

21 listopada, Warszawa, Ogólnopolska Konferencja Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Ośrodków Interwencji Kryzysowej, https://www.zpp.pl

22 listopada, Warszawa, Konferencja "IT w administracji", https://gigacon.org

28 listopada, Warszawa, KWRiST, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»