Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Pierwsza pływająca farma wiatrowa oddana do użytku

Pięć potężnych turbin wiatrowych zacumowanych jest około 25 km od szkockiego wybrzeża. Wiatraki o mocy 30 MW, dzięki zastosowaniu specjalnej baterii magazynującej wyprodukowany prąd, będą mogły zasilić w energię energetyczną nawet 20 tys. gospodarstw domowych.


Dzięki zastosowaniu specjalnej litowej baterii o pojemności 1 MWh, którą nazwano Batwind, możliwe będzie wyprodukowanie rocznie aż 135 GWh energii. Umożliwiłoby to zasilenie w energię elektryczną nawet 20 tys. gospodarstw domowych. Baterie typu Batwind pozwolą bowiem uniknąć problemu okresowości działania turbin wiatrowych, a to z kolei zoptymalizuje produkcję prądu i obniży koszty energii przekazywanej do sieci przesyłowej. Statoil chce dzięki temu doprowadzić do sytuacji, w której cena 1 megawatogodziny energii wyprodukowanej przez Hywind Scotland będzie do 2030 r. oscylować w granicach 40-60 euro.

Hywind Scotland nie jest pierwszą farmą wiatrową umieszczoną na pełnym morzu, ale dotąd turbiny zamocowywano w morskim dnie. To sprawiało, że budowa tego typu elektrowni ograniczona była tylko do miejsc, w których głębokość morza nie przekraczała 50 metrów. Tymczasem farma Hywind unosi się na wodzie w miejscu, gdzie do dna jest aż 129 metrów. Technologia zastosowana przy tej inwestycji pozwala na instalowanie turbin wiatrowych w miejscach, gdzie głębokość dochodzi nawet do 800 metrów. Według danych przedstawionych przez Statoil aż 80 proc. miejsc u wybrzeży Szkocji, gdzie panują najlepsze warunki do stosowania energetyki wiatrowej, znajduje się na wodach o głębokości powyżej 60 metrów.

Uruchomienie farmy „Hywind Scotland” pochwaliły organizacje ekologiczne. Pełniąca obowiązki szefowej szkockiego oddziału międzynarodowej fundacji WWF Gina Hanrahan wyraziła dumę z faktu, iż pierwsza tego typu inwestycja działa u szkockich wybrzeży. Przypomniała, że prawie 1/4 europejskiej energii z morskich farm wiatrowych jest produkowana na szkockich wodach terytorialnych.

Szkocja do 2030 r. chce połowę swojej energii uzyskiwać ze źródeł odnawialnych. Obecnie 47 proc. energii Szkoci uzyskują z produktów naftowych a ok. 27 proc. z importowanego lub wydobywanego na własnym terytorium gazu ziemnego.

Źródło: www.euractiv.pl

2017-11-08 10:25:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
PARTNER STRATEGICZNY

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 stycznia, Warszawa, Szkolenie „Prawo wodne w praktyce administracji samorządowej”, http://frdl.mazowsze.pl

23 stycznia, Warszawa, 23 seminarium z cyklu Zarządzanie Kryzsowe i Ratownictwo "Zagrożenia Teleinformatyczne w Zarządzaniu Kryzysowym. Narzędzia Smart City w Obronie Przed Zagrożeniami", http://www.cpi.com.pl

24-26 stycznia, Kraków, Konferencja „Odpowiedzialność za gromadzenie i wydatkowanie środków publicznych”, http://student.law.uj.edu.pl

Więcej wydarzeń...
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»