Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Karl-Heinz Lambertz stanął na czele Komitetu Regionów

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) wybrali Karla-Heinza Lambertza (PES), senatora wspólnoty niemieckojęzycznej w Belgii, na swojego nowego przewodniczącego na kolejny dwuipółletni okres.

Biorąc pod uwagę wiele wyzwań, jakie pojawiły się w ostatnich latach, Karl-Heinz Lambertz stwierdził, że Europa musi słuchać swoich obywateli i „ponownie wszystko przemyśleć od podstaw”, przyznając więcej uprawnień władzom lokalnym i regionalnym. Przedstawiając priorytety swojej kadencji, oznajmił, że KR będzie nadal wnosił wkład w proces refleksji na temat przyszłości UE i podejmował zdecydowane działania na rzecz utrzymania polityki spójności. Zobowiązał się wzmocnić powiązania KR-u ze wszystkimi miastami i regionami Europy oraz nawiązać ściślejsze stosunki z instytucjami UE.

Odnosząc się bezpośrednio do lokalnych inwestycji, nowy przewodniczący dodał: „Władze samorządowe potrzebują zdolności do inwestowania i świadczenia wysokiej jakości usług publicznych wszystkim obywatelom i przedsiębiorstwom. Unijna polityka spójności ma do odegrania decydującą rolę w zmniejszaniu nierówności dzięki rozwojowi społecznemu, gospodarczemu i terytorialnemu. Tworzy miejsca pracy, modernizuje infrastrukturę i sprzyja włączeniu społecznemu. Silniejsza, skuteczniejsza i bardziej widoczna polityka spójności musi być częścią przyszłości Europy. Unia bez polityki spójności to nie taka Europa, jakiej byśmy pragnęli”.

Przedstawiając inne priorytety swojej kadencji, Karl-Heinz Lambertz stwierdził, że będzie nadal wzmacniać relacje z innymi instytucjami UE, zapewniać oddźwięk w Brukseli dla propozycji członków Komitetu i nawiązywać ściślejsze stosunki ze wszystkimi stowarzyszeniami i partnerami regionalnymi.

Karl-Heinz Lambertz przejmuje stery KR-u po dwuipółletniej kadencji, podczas której sprawował funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego. Wybór jest zgodny z porozumieniem osiągniętym między dwiema największymi partiami politycznymi w Komitecie – Partią Europejskich Socjalistów (PES) i Europejską Partią Ludową (EPL), które zakłada równy podział kierownictwa w trakcie pięcioletniej kadencji.

Karl-Heinz Lambertz jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) od 2001 r. i w latach 2011–2015 pełnił funkcję przewodniczącego Grupy Socjalistów KR-u. Jako członek parlamentu wspólnoty niemieckojęzycznej w Belgii od 1981 r., w latach 1990–1999 zajmował szereg stanowisk ministerialnych, by wreszcie zostać wybranym na premiera (1999–2014). Następnie do 2016 r. piastował stanowisko przewodniczącego parlamentu wspólnoty niemieckojęzycznej, a potem senatora.

Źródło: www.euroactiv.pl

2017-08-01 09:13:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,http://kwrist.mswia.gov.pl

20 lipca, Warszawa, Szkolenie "Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika", http://frdl.mazowsze.pl

26 lipca, Warszawa, Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2018, http://fire-expo.pl/

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»